Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

sıfır atık (zero waste)

Konu, 'ARŞİV' kısmında Hazel Candan tarafından paylaşıldı.

 1. Hazel Candan

  Hazel Candan CMNet Üyesi

 2. Mehmet Kubilay

  Mehmet Kubilay CMNet Üyesi

  teşekkürler...
   
 3. Veysel Kılıç

  Veysel Kılıç Genel Yönetici

  merhabalar ;

  sıfır atık; oluşan katı atığın tamamının geri dönüşüm veya yeniden kullanma yöntemleri ile değerlendirilmesidir. katı atığın içerisndeki kağıt karton plastik cam gibi ayrışabilen atıkalrın ayrıştırılıp yeniden ekonomiye ham madde olarak kullanılmasıdır. geriye evsel nitelikli organik atıklar kalır. bunlarıda kompost tesislerinde işleyerek toprak iyeleştirici yan ürün olarak doğaya tekrar kazandırılır. bu döngü bu şekilde kurulursa oluşan tüm atıklar bu döngü içersinde yeniden değerlendirilir ve atılacak çevreye zarar verecek bir atık kalmaz ortada. bu teorik olarak bu şekilde. Ancak ülkemizin ekonomik ve sosyo-kültürel yapısını inceledğimizde sıfır atık kavramı için çok gerilerde olduğumuzu görürüz. bu mümkün değil mi diye sorarsanız tabiki mümkün. işte almanya şu an sıfır atık kavramını en iyi çalıştıran işleten ülke. Ancak Almanyada 1970 li yıllarda 5000 tane düzenli depolama tesisi olduğunu biliyormuydunuz. şimdi ise 10-15 tane düzenli depolama tesisi mevcut. bu kıyas bile yeterli arkadaşlar. merdivenin çıkacağımız çok basamağı var.

  katı atıkların bertaraf edilmesinin en ekonomik ve en hızlı yolu düzenli depolama tesisleri ile mümkündür. hem ilk yatırım maliyeti hemde işletme maliyetleri düşüktür. biz ülke olarak bu basamağa bir çıkalım diğer basamakalar hedefimizde zaten. saygılarımla.
   

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.