sıfır atık (zero waste)

Hazel Candan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
27 Nis 2009
Mesajlar
466
Tepki puanı
59
Puanları
28
Yaş
36
Konum
Ataşehir, İstanbul
Firma
İDEAL MAKİNA ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Sıfır atıklarla ilgili bildiklerimizi burada paylaşalım arkadaşlar.Önemli bir konu bu konuda yapılan çalışmalar makaleler varsa ekleyelim.


bazı siteler ekliyorum ilgilenen arkadaşlar için;

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!


Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!


Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!


Doglogo.jpg
 

Veysel Kılıç

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
30 Tem 2010
Mesajlar
73
Tepki puanı
67
Puanları
18
Konum
Bursa
Firma
Gökşin İnş. Tic ve San Ltd Şti.
merhabalar ;

sıfır atık; oluşan katı atığın tamamının geri dönüşüm veya yeniden kullanma yöntemleri ile değerlendirilmesidir. katı atığın içerisndeki kağıt karton plastik cam gibi ayrışabilen atıkalrın ayrıştırılıp yeniden ekonomiye ham madde olarak kullanılmasıdır. geriye evsel nitelikli organik atıklar kalır. bunlarıda kompost tesislerinde işleyerek toprak iyeleştirici yan ürün olarak doğaya tekrar kazandırılır. bu döngü bu şekilde kurulursa oluşan tüm atıklar bu döngü içersinde yeniden değerlendirilir ve atılacak çevreye zarar verecek bir atık kalmaz ortada. bu teorik olarak bu şekilde. Ancak ülkemizin ekonomik ve sosyo-kültürel yapısını inceledğimizde sıfır atık kavramı için çok gerilerde olduğumuzu görürüz. bu mümkün değil mi diye sorarsanız tabiki mümkün. işte almanya şu an sıfır atık kavramını en iyi çalıştıran işleten ülke. Ancak Almanyada 1970 li yıllarda 5000 tane düzenli depolama tesisi olduğunu biliyormuydunuz. şimdi ise 10-15 tane düzenli depolama tesisi mevcut. bu kıyas bile yeterli arkadaşlar. merdivenin çıkacağımız çok basamağı var.

katı atıkların bertaraf edilmesinin en ekonomik ve en hızlı yolu düzenli depolama tesisleri ile mümkündür. hem ilk yatırım maliyeti hemde işletme maliyetleri düşüktür. biz ülke olarak bu basamağa bir çıkalım diğer basamakalar hedefimizde zaten. saygılarımla.
 
Üst