• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Simule Tekstil Atıksuyunun Anaerobik/Aerobik Arıtımı

Tarık Can

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
11 Aralık 2008
Şehir
Manisa
Firma
Cançed Çevre Danışmanlık ve Mühendislik San. Tic. Ltd. Şti.
Simüle Tekstil Atıksuyunun
Anaerobik/Aerobik Arıtımı
Mustafa IŞIK
Niğde Üniversitesi, Aksaray Mühendislik Fakültesi, Çevre Mühendisliği
Bölümü
Delia Teresa SPONZA
Dokuz Eylül Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Çevre Mühendisliği
Bölümü


Ekoloji
14, 53, 1-8
2004


Bu çalışmada, pamuklu tekstil atıksuyu için hazırlanan simüle bir atıksu, anaerobik (YAÇYR)/aerobik (SKTR) ardışık reaktör sistemi kullanılarak arıtılmıştır. Anaerobik reaktörde 2,8 günlük bir hidrolik bekleme süresi (HBS) ve 1,13 kg/m3.gün'lük organik yükleme hızında %67 KOİ giderilirken, renk tamamen giderilmiştir. Aerobik reaktörde ise 10 günlük HBS ve 0,104 kg/m3.gün'lük organik yükleme hızında %77 KOİ giderim verimi elde edilirken, toplam sistemde %92 KOİ giderim verimi elde edilmiştir. Toplam aromatik aminler (TAA) anaerobik kademede birikirken, aerobik kademede %50 oranında giderilmiştir. Toplam sistemde KOİ ve renk etkin olarak giderilmiştir.

Makalenin devamına ekteki dosyadan ulaşabilirsiniz. Toplam 8 sayfa
 

Ekli dosyalar

  • Simüle Tekstil Atyksuyunun anearobik arıtımı.pdf
    178.5 KB · Görüntüleme: 113
Üst