Staj Defterinin Doldurulması?

  • Konuyu başlatan cevremuhendisi
  • Başlangıç tarihi
C

cevremuhendisi

Herkese iyi akşamlar dilerim, bir konuda sorum olacak bilgili arkadaşlardan bu konuda yardım rica ediyorum, şimdi ben bu sene atık su arıtma tesisinde staj yapmaktayım. Tesise gittim ve ilk gün bana tesisi gezdirerek gerekli olan tüm bilgiyi verdiler ve bitti. Şimdi benim stajım 1 ay geri kalan 29 güne ne yazacağımı bilemiyorum. Kuruma gidiyorum hergün oradada yappılan bir iş yok sadece günlük 1 saat rutin kontrolleri yapıyorlar o kadar. Her bir güne bir prosesin tanıtımını yapmayı düşündüm ancak oda çok saçma olacak. Çünkü bana bu sefer diyecekler örneğin o gün sadece giriş ünitesinemi gidip diğer proseslere bakmadan gerimi döndün diye soracaklar. Doğrusu bu defter nasıl doldurulur hala anlamış değilim. Bu konuda fikir rica ediyorum.
 

Çiğdem Aksoy

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
10 Mar 2010
Mesajlar
514
Tepki puanı
1,346
Puanları
148
Şehir
Tekirdağ
Firma
..
ben de öyle bi tesiste staj yapmıştım defterimi doldururken öncelikle arıtma tesisinde rutin analizler yapılır onların hangi analizler olduğunu nasıl yapıldığını numunelerin nasıl alındığını nasıl saklandığını yazabilirsin günlük artışlar ve azalmalar sözkonusu olabilir bunun neden kaynaklandığını sınır değerlerinin ne olduğunu artmanın ve azalmanın sonuçlarının ne olduğunu yazabilirsin .2 asamada arıtma tesisine nerelerden nasıl bir özellikte ve değerlerde su girisi olduğunu arıtma tesisinde hangi ünitelerin ne işe yaradığını fotoğraf çekerek tanımlarını yaparak açıklayabilirsin her ünitenin verimi ayrıdır koi boi değerleri ünitelerin girişinde ve çıkışında değişir verim hesabı yapabilirsin çıkış suyunun analizinde su kirliliği kont. yönetmeliğinde hangi tablo kullanılıyor bunun hakkında bilgi verebilirsin arıtma tesisini hangi firma yaptıysa mutlaka orada proje tanıtım dosyası vardır. mevcut arıtmanın nasıl yapıldığına dair bilgi verebilirsin nelere dikkat edildiğini anlatabilirsin işletme ve bakım kitapçığı vardır mutlaka. onu incele arızasız arıtma olmaz sorunlar nelerden kaynaklanıyo çözümleri nelerdir onları anlatırsın. belli periyotlarda bakımları olur bakımın hangi ünitelere yapıldığını bakım yapılırken arıtmaya su alınmaz mesela o su nerede birikiyo bunlardan bahsedersin orada çalışan arıtmayla ilgilenen kişilerin aşı olup olmadığını kurallara uyulup uyulmadığından uyulmuyorsa nasıl önlemler alınması gerektiğinden yani kısacası işçi sağlığı hakkında birseylerden bahsedersin tabi bu arada sana hak veriyorum bunları günlere nasıl böleceksin mesela önce şirketin tanıtımını yapabilirsin üretim kısmından çalışanların sayısından kapladığı alandan arıtma tesisinin ünitelerinin boyutlandırılmalarını kriterleri vardır kafana göre secemezsin bunlardan bahsedersin.valla sanırım staj defterin doldu fotoğraf çekmeyi unutma yer kaplar staj defterinde.defterini de mümkünse bi çevre müh. imzalat artısı olur iyi çalışmalar umarım işine yarar
 
C

cevremuhendisi

Cevabınız için teşekkür ederim oldukça bilgi vermişsiniz bu konuda. Tesisten döküman filanda alabilirsem iyi olur.
 

Murat Kafadar

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
28 Şub 2009
Mesajlar
58
Tepki puanı
0
Puanları
6
Kişisel bir görüş sunayım ; amaç defteri doldurmak degildir,Gün içinde edindigin yararlı bilgiler doğrultusunda dolmasa da staj defterine aklından geçenleri yazman olcaktır . Yapmadıgın yada incelemediğin birşeyleri yazmak gibi bir düşünce geçmesin kesinlikle .

Kolay gelsin .
 

Çiğdem Aksoy

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
10 Mar 2010
Mesajlar
514
Tepki puanı
1,346
Puanları
148
Şehir
Tekirdağ
Firma
..
evet kesinlikle görmediğin bilmediğin bir seyi yazma staj sonrası sözlü yaparlar bazen o görmediğin yerlerden sorarlarsa ve cvp veremezsen staj yaptığın günden 1-2 gün silebilirler. ve diğer yazdığın bilgilerin doğruluğundan da şüphe ederler...
 

Hazel Candan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
27 Nis 2009
Mesajlar
466
Tepki puanı
59
Puanları
28
Yaş
36
Konum
Ataşehir, İstanbul
Firma
İDEAL MAKİNA ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
bizde belirli bir gün belirlenir ve sözlü oluruz mülakata alırlar bilemediğin soru sayısınca staj günün iptal edilir. benim hiç günüm kesilmedi ama bazı arkadaşların günleri kesildi. yani cevaplayamayacağın şeyi yazma :)
 
Üst