• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

StormCAD Tanıtım

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2008
Şehir
Yurt Dışı
Firma
ABL Group
STORMCAD
Yağmursuyu Tasarımı ve Modellemesi

StormCAD yağmursuyu sistemleri için analiz ve tasarım yapan gelişmiş bir programdır. STORMCAD kolay kullanımlı arayüzü, otomatik tasarım ve sonuçları sunum teknikleriyle kullanıcıların sistemlerini rahatlıkla tasarlamalarını sağlar.
http://www.mekansal.com.tr/urunler_STORMCAD_files/image001.jpg

Kolay Kullanımlı Arayüz

Kendine özgü arayüzü: Kolaylıkla modelin yaratılması, çoklu arkaplan desteği, CAD, GIS ve veritabanlarından verileri aktarma, işlemleri geri alma ve yenileme yapılabilir.
AutoCAD arayüzü: StormCAD modellerini CAD ortamıyla entegre edilmesi ve daha gelişmiş çizim özellikleri sunar.

Grafiksel Özellikler

Otomatik etiketleme: Çizim yaparken eşzamanlı olarak elemanlara önceden atanan isimleri yazar.
Ölçekli/ Şematik çizim: Çizimler ölçekli yapılabildiği gibi da yalnızca şematik olarak yapılıp uzunluklar isteğe göre girilebilir.
Eleman protipleri: Çizime başlamadan önce elemanların tipini boyutlarını vb özelliklerini belirterek, çizim sırasında o elemanın kullanılmasını sağlayar.
Çoklu arkaplan desteği: İstediğiniz kadar Image, CAD ve GIS dosyalarınızı arka plan olarak getirebilirsiniz.
Yakınlaştırma


Veri Yönetimi

Veri tabanı bağlantıları: Veritabanı bağlantısı kurarak Btrieve, dBase,Excel, FozPro, Jet, Lotus, ODBC ve Paradoks tan bütün elemanlara ait verileri alıp modelinizi kolaylıkla aktarabilirsiniz.
Mühendislik Kütüphaneleri: Kullanılan materyal, kesit boyutları, ızgara bilgileri ile ilgili verileri içeren kendinize ait kütüphaneler oluşturabilir ve daha sonra programın bu elemanları kullanmanısını sağlayabilirsiniz.
FlexTables: Öznitelikleri galobal olarak düzenleyebilirsiniz, verilerinizda filtreleme, sıraya koyma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
Dinamik Seçim Kümeleri: Çoklu parametrelerle sorgular oluşturarak eleman grupları oluşturabilirsiniz.
http://www.mekansal.com.tr/urunler_STORMCAD_files/image002.jpgFlexUnits: Kolaylıkla birimlerde değişiklik yapmanızı sağlar.

Model Oluşturma

CAD dönüşümü: Halihazırda bulunan CAD çizimlerinizi modele dönüştürebilirsiniz.
Veri Aktarımı: Tablolardan, veritabanlarından ve ODBC’ den otomatik olarak verileri okutarak modelinizi ouşturabilirsiniz.

Izgara ve Şebeke Hidroliği
Izgara Hidroliği: Borulara gelecek olan yağış debisini ve tahliye edilecek debi miktarını belirler. Değişik ızgara tiplerinden birini kullanmaya imkan kılar. FHWA HEC-22 ve AASHTO gibi metodlarla yük kaybını hesaplar.
Şebeke Hidroliği: Kullandığı güçlü algoritma sayesinde kritik altı, kriti ve kritik üstü durumlarda çözümler yapar.* Yük kayıpları hesabı için Manning, Kutter, Darcy-Weisbach ve Hazen-Williams yöntemlerinden biri seçilebilir.
Hidroloji ve WaterShed Hidroliği

Yağış Verileri: Eşitlikler, tablolar ya da Yuğunluk-Süre-Sıklık (Intensity-Duration-Frequency (IDF)) ler için Hydro-35 tanımlanabilir. Daha sonra IDF eğrilerini çizebilir ve aynı bölgedeki projeler için bu verileri kullanabilirsiniz.
Havza Hidroliği: Sınırsız sayıda alt-havzayla ve C katsayılarıyla çalışılabilir.
Hız ve Suyun Akış Zamanı Hesapları: Suyun akış zamanını hesaplamak için değişik metodlar arasından seçim yapılabilir.

http://www.mekansal.com.tr/urunler_STORMCAD_files/image003.jpgSonuçların Sunulması

Sistem Profilleri: Boru kesitelerinde profiller alıp hidolik eğri çizgisi ve etiketlerle daha görsel hale getirilebilirsiniz ve kendi profilinizin görünüşünü tanımlayabilirsiniz.
Tematik haritalandırma: Hesaplanan ya da girilen verileri kullanarak tanımlanan limitler dahilinde tematik haritalandırma yapar.
FlexTables: Bütün şebeke elemanları için raporlamanıza uygun olarak tabloları özelleştirebilirsiniz. İstediniz değerleri tabloya alır ve ya çıkartabilirsiniz. Ayrıca elemanlar arasında filtreleme ve sıralama yapabilirsiniz.

Senaryo Yönetimi ve Maliyet Hesaplamaları
Sınırsız senaryo ve alternatif: İstediğiniz sayıda senaryoyu çalıştırıp, değerlendirip karşılaştırma imkanı sunar. Değişik hızlar, eğim ve örtü kısıtlamalarına göre yapılan tasarımları karşılaştırabilirsiniz. Birden fazla fırtına durumu için sistem değerlendirmesi yapabilir ve değişik Rational Coefficients ile çıkış debilerini analiz edebilirsiniz.
Ana Maliyet: Birim maliyet fonksiyonları ve maliyet tabloları elemanlarla eşleştirilerek hesaplamaları yapabilir.

Otomatik Tasarım

Yeni yapılandırılan bir modeli, sistemin bir parçasını ya da sadece bir boru için otomatik tasarım yapılabilir. Bunun için;
Minimum ve maksimum hız, örtü ve eğim değerleri
Boru ve baca birleşme offsetleri
Düşme yapılarını olup olmaması
Belirlenmelidir. Daha sonra StormCAD otomatik olarak boru çaplarını boru yerleşimini otomatik olarak yapılacaktır.
 
Üst