Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sülfat Tayini

Konu, 'ARŞİV' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

 1. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  GRAVİMETRİK ANALİZ (SÜLFAT TAYİNİ)

  1. DENEYİN AMACI

  Kükürt bazı organik maddelerin yapısına da girebilen, bunun dışında doğal dolanımda en çok inorganik halde yer alan bir elementtir. Sularda az miktarda sülfür (S-2) ve daha çok da sülfat (SO4-2) halinde bulunabilir. Özellikle anaerobik ayrışma sonunda indirgenen kükürt, ikinci aşamada kötü kokulu ve zehirli bir gaz olan H2S ‘e dönüşür. Suda çözünmüş halde bulunan S2- aşağıdaki denge reaksiyonu uyarınca suyun pH’sı düştüğünde H2S gazı çıkışının artışına yol açar.

  SO4 -2 + ORGANİK MAD. S-2 + H2O + CO2 (anaerobik bakteriler ) S-2 + 2H+ ⇔ H2S
   

  Ekli Dosyalar:

 2. Murat_Erdoğan

  Murat_Erdoğan CMNet Üyesi

  Cevap: Sülfat Tayini

  Öncelikle paylaşımınız için teşekkür ederim ve konunuzla tam alakası olmasada yeni konu açmak yerine bu konu üzerinden sormak istediğim bir soru var. Biz suda ki sülfatı ölçtüğümüz zaman sadece çözünmüş sülfatımı ölçmüş oluruz yoksa kalsiyumsülfat ve alüminyumsülfatta dahil olur mu? Yani atığımız değerlendirilirken toplam sülfat mı baz alınır yoksa çözünmüş sülfat mı?
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları