• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

TAT-Geri Dönüşüm

A

Anonim (7c4f)

Merhabalar ben işe yeni başladım sizlere sorum tat lisanslı firma tat lisanslı firmaya, tat lisanslı firma geri kazanım firmalarına ya da geri kazanım firmaları geri kazanım firmalarına mal satabiliyor mu yasal olarak öğrenmek istiyorum yardımcı olabilir misini?

Anonim (7c4f)Merhaba üstadım,

Öncelikle işiniz hayırlı olsun. Yanlış hatırlamıyorsam 2015 yılında Bakanlık bir yazı yayınlamıştı. Yazı da ambalaj atığı toplama ayırma lisanslı sahit firmalar almış oldukları atıkları olağanüstü durumlar (yangın, sel vb.) haricinde başka bir toplama ayırma lisansına sahip firmaya gönderemezler. Tehlikesiz atıklarda böyle bir durum yoktu ancak bazı il çevre müdürlükleri tehlikesiz atık toplama ayırma belgesine sahip firmaların almış oldukları atıkları tehlikesiz atık geri kazanım lisansına sahip firmalara gönderilmesi gerektiğini belirtiyor.

Şunu da hatırlatmakta fayda var; geri kazanım lisansına sahip firmalar almış oldukları atıkların hepsini geri kazanmak zorunda ve başka bir geri kazanım lisansına sahip firmaya almış olduğu atıkları gönderemez.

"Atık Ön İşlem ve Geri Kazanım Tesislerinin Genel Esaslarına İlişkin Yönetmelik" yayımlandı ve bu yönetmelik kapsamında aşağıda yer alan maddeler geçmektedir:

Genel İlkeler; 5. Maddenin 5. Fıkrası; Geri kazanılamayan atıklar, bu yönetmelik kapsamındaki geri kazanım faaliyeti gerçekleştiren atık işleme tesislerine kabul edilemez, bu atıklar Atık Yönetimi Yönetmeliğinin Ek-2/A'sında belirtilen yöntemlerden biriyle bertaraf edilir.

9. Maddenin 1. Fıkrasının k bendi; ön işlem faaliyeti gerçekleştiren atık işleme tesislerinde işlenen atıkların çevre lisanslı tesislerde geri kazanımı veya bertarafı sağlanır.

Size tavsiyem yukarıda bahsedilen yönetmeliği detaylı ve özümseyerek okumanızdır. Şimdilik bu kadar. ☺