• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tat tesisi kütle denge beyanı

tuğbak

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Geri Dönüşüm
Kütle denge beyanını nasıl yapıcam arkadaşlar. Yardımcı olabilir misiniz?

@tuğbak
Toplama ayirma mi yoksa geri kazanim lisansimi var? Her ikisi ya da ikisinden biri varsa toplama ayirma belgeniz var olarak konuşuyorum gelen atik islemlerinden tesisinize atik ureticilerinden kabul ettiğiniz atıkları gireceksiniz atik kodlariyla beraber. Sonra geri kazanim ya da bir baska tehlikesiz atik toplama ayirma tesisine sattiysaniz onu giden atik islemlerinden cikis yapacaksiniz. Eger geri kazanim lisansiniz var ise sistemden kendinize göre kod vererek ürün tanimlamasi yapacaksiniz ve tat belgesine sahip firmalardan almis olduğunuz atiklari gireceksiniz ve geri kazanim sonucu olusan urunleri ürün gönderme islemlerinden gireceksiniz. Sizin baz alacaginiz belge ise fatura ya da benzeri belgedir. Ürün cikis islemlerinde faturada urunun kdvli olmasina dikkat edin. Bazen muhasebeciler ürünü kdvsiz kesiyor ve hurda kelimesini kullaniyor onlara dikkat edin. Ürün sattığınız firmalarda lisans sarti aranmaz. Birde proses işlemlerinden fire ve stogunuzu ayarladiktan sonra raporlardan gonderim yapacaksiniz.

Eger kdsde bir sıkıntı yasarsaniz sorun bildir kismindan yazip sistemi actirabilirsiniz

atık kabul işlemleri gelen atık kısmından tesise gelen ambalaj cinslerinin ve miktarlarının girişini yaptım. atık kabul tarihinde de belediyeye kestiğimiz makbuz tarihini girdim öyle olcak dimi :) giriş eğer böyleyse tamam. çıkışıda giden tehlikesiz atıktan kestiğimiz faturalara göre giden tesisleri yazıp seçicem bu kısımda böyle herhalde. proses işlemlerinden fire ve stoğu nasıl yapıcam orayı çözemedim. @Olgaç Sürmelihindi

arkadaşlar atık kabul tarihlerini kantar fişlerini mi yazıcaz tek tek yardımcı olur musunuz? fire stok kısmını nasıl halledicez

proses giriş kısmına giriş yaptığımızı yazıyoruz proses çıkışa da işlenen gönderilen kısmı yazıyoruz fireyi orda hesaplıyor örneğin 20.000 giriş var 1000 fire 19.000 çıkış var girişe 20.000 çıkışa da 19.000 yazdığınızda direk 1000 fire olarak alıyor sistem @tuğbak
Stok da aynı şekilde, çıkış işlemi yapmadığınızda sistem direk onu stoğa alıyor

@tuğbak atık kabul sırasıyla şöyle yapıcaksın ;
1- atık kabul işlemleri> gelen thlıkesız atık >yenı kayıt ekle >beledıye adı ve beledıyeye verdıgın makbuzdakı bılgıler(atık kodları,mıktar vs )
2- proses işlemleri > yenı proses ekle(R12) > proses gırdılerı (ekle = cıkan atıktan fazla bır deger gırılır dıkkat et >proses çıktıları (ekle =lısanslı fırmaya kestıgın fırmadakı atık mıktarı ve atık kodu) > kaydett fıreyı kendı hesaplıyor ..faturandakı degerden yuksek bır proses gırısı olacagı ıcın fıren + degerlı olmalı ve fıre mıktarı onemlı degıl .fazla olmaması daha ıyıdır tabı
3- atık gönderım ıslemlerı> gıden tehlıkesız atık(yenı kayıt) >gonderıldıgı tesıs (fırmayı arayıp kodunu alarak secımını yap .bazı fırmaların bırden fazla kodu var çünkü) >tehlıkesız atık kısmına (proses sonucunda cıkan atık kodunu yaz agrlıkta aynı sekılde poses sonucundakı cıkıs mıktarı ) > tarıh (fatura kesım tarıhı ,yanı cıkıs tarıhı )
4 - rapor > Kutle denge raporlar > gereklı verılerı kontrol edıp onayla

ınsallah yardımcı olmusumdur .kolay gelsın :)

Hemde nasıl yardımcı oldunuz çok teşekkür ederim Allah razı olsun:) sadece küçük bir sorum daha var bazı aylarda giren çıkandan az stoktan gitmiş mal fire(-) çıkacak yani onu ne yapıcam :( ha birde proses girdilerinde de ay ay yapıcam dimi @mahsunGS

cümlemızden ınsallah :) sen smdı gelen atıgı hemen ayıklatıp mıktarlarını tartıyor musun ? ben mesela proses gırdılerını atık gonderırımı yapacagım zaman gırıyorum .ve o an fırem negatıf cıkamaz . proses gırdısını yazmadan once sana stok mıktarını gosterır orda .stoktan fazla cıkıs yapamazsın .stogun cıkısından az ıse orda bır terslık olur .gırıs mıktarını fazla yaman lazım .

sıstem negatıf olunca uyarı verır .sen sadece suna dıkkat et .atıgı lısanslı fırmaya gonderırken proses gırdısı yap benım gıbı .ve gonderdıgın atıktan bıraz varla gırıs yap .yanı sen kagıt karton gonderıyorsun dıyelım .faturanda 10 ton var (yanı bu senın proses cıkısın) bu 10 ton cıkmadan once prosese 11 - 12 ton falan karısık atk gırmıssındır kı 10 ton kagıt atıgın cıkmıs .1-2 ton da senın fıren yanı

kafanda delı sorular demı .ınsallah cevaplamısımdır soruları :D

kafamda deli sorular hemde nasıl:krktm: o zaman her fatura için proses girişi çıkışı yapayım ben. toplam aylık yapmıyım dimi daha sağlıklı olacak öyle. Allah razı olsun ama kafamdaki deli sorular azaldı en azından :) proses girdisine ne yazdıysam atık kabul işlemlerinede aynı miktarı yazmalıyım dimi çok soru sordum ama kusura bakmayın:( @mahsunGS

@tuğbak soru sormak en güzel eylemdır ögrenmek ıcın hala ögrenıyoruz :) aynen oyle her fatura ıcın proses gırıs cıkısı yapman daha ıdeal ..atık kabul işlemlerıne ıse sadece ay bazında toplamda tesıse gıren atıgı yazman yeterlı .sen atık kabul ıslemını aylık olarak yap ,her ayın sonunda yaparsan ısın daha kolaylasır .faturayı bugun kestın dıyelım bugun proses gırs cıkısı yap ve proses gırındekı mıktar proses cıkısından fazla olmalı .tek dıkkat edecegın faturandakı mıktarın proses cıksıındakı atıkla aynı olması :)
tesısten atık gonderdıgın zaman o atıga fatura kesılır ya o kesılen faturanın tarıhınde proses gırıs cıkısı yap. mesela 11 ton karısık ambalaj proses gırısıne gırıyor 10 ton proses cıkısı ,zaten bu senın tesısten cıkarıp gonderdıgın atık mıktarı olsun .aradakı 1 ton fıre olur
ıyı çalısmalar :)