Tek pencere sistemi-çevre ve şehircilik

PINAR Ç..

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
BMS METAL A.Ş.
Arkadaşlar merhaba, yeni bir genelge yayınlandı. Bu konu hakkında bir görüşünüz var mı? ihracat yapan arkadaşlar var mı? Bu uygulama hakkında fikri olan?

Ekli dosyalar

• Belge1.pdf
    122.5 KB · Görüntüleme: 133

Aydın Demirel

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
"Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen;
Metal Hurda İthalatçı Belgesi,
Tehlikeli Atık İhracat İzni ve
Tehlikesiz Atık İhracat İzni
başvuruları 28.09.2016 tarihinden itibaren Tek Pencere Sistemi “ebaşvuru” uygulaması kapsamına alınması uygun bulunmuş olup aşağıdaki şekilde işlem yapılması gerekmektedir."
yukarıdaki işleri yapıyorsanız bu sistemi kullanacaksınız anlamına geliyor.

Çiğdem C

Antalya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Firma
çevre danışmanı
Serbest bölgeden atık çıkarırken "ithal ediyor" oluyoruz, sanırım. Bundan dolayı serbest bölgede bu işlemleri yapmalı mı?

Tarık Can

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Proçed Çevre Danışmanlığı Mühendislik Ltd. Şti.
@toprak

serbest bölgedeki atıklar il müd. ve oradaki yönetimlerle komisyon kurularak çıkarıldığından gerek yok diye düşünüyorum. ama benim ki sadece yorum. net bilmiyorum açıkçası.

Gülay

Yönetim Grubu
Firma
Türkkan Yağ San ve Tic. A.Ş.
Tarık Bey in de dediği gibi, il müdürlüğü ve serbest bölge müdürlüğü komisyon kurarak, karar alıyor.Karar dışında maalesef başka firmaya da gönderemiyorsunuz.Farklı firma talebiniz varsa, komisyon kararından geçmek zorunda.O yüzden atık gönderimini sağladığınız firmayla usul hakkında iletişime geçin.

Çiğdem C

Antalya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Firma
çevre danışmanı
@Gülay
Gülay Hanım, öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
Farklı firmayla çalışabiliyorsunuz öyle bir zorunluluk yok, farklı firmayla çalışsanız da komisyon kararını almak zorundasınız. Benim sormak istediğim serbest bölgeden çıkan atıklar ithal ederek Türkiye'ye alınıyor diye biliyorum. bundan dolayı sistemi kullanmamız gerekiyor mu? emin olamadım.

Gülay

Yönetim Grubu
Firma
Türkkan Yağ San ve Tic. A.Ş.
Şimdi 2014 de olan bir uygulamayı anlatacağım, sistem değiştiyse yanlış bilgi olabilir.Serbest Bölge firmaları, atık miktarlarını müdürlüğe bildiriyordu.Ve yine o tarihte bölge tek bir firmayla anlaşmıştı, farklı firmayla çalışma şansınız da pek kalmıyordu.Çünkü anlaşacağınız firmadan bölgeye girebilmesi için yüklü teminat ve komisyon kararı isteniyordu.Genelde de komisyondan olumsuz karar çıkıyordu :) son durum nasıldır bilmiyorum, hangi ildesiniz onu da bilmiyorum.Ancak önerebileceğim, önce atık gönderdiğiniz firmayla görüşün, eğer serbest bölgedeki firmalardan biriyseniz, diğer firmaların izlediği yol ile izleyeceğiniz yol aynı oluyor genelde.

PINAR Ç..

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
BMS METAL A.Ş.
Arkadaşlar merhaba, bu konu hakkında bi sıkıntı yaşıyorum,
Tekrar konu açmak yerine burdan devam edeyim dedim,

Tehlikesiz atık ihracatı yapıyoruz, Motat sisteminde yeni sekme açılmış, "tehlikesiz atık ihracatı" kısmından beyanları yaparken beyannamede yer alan TPS numarasını girince "bu numaraya sahip ihracat izni bulunamadı, lütfen ihracatçı firmaya danışınız" uyarısını alıyorum, yardım eder misiniz?
Konuyla ilgili sorun bildir sekmesinden yardım talebim oldu, fakat 2 haftadır dönüş alamadım, telefonları da açmıyorlar.

Ömür Bircan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Saha Metal San.Tic.Ltd.Şti