Tekstil atıkları

Hamza Ay

Kayıtlı Kullanıcı
Tekstil firmasında yıkama makinalarında kullanılan yıkama taşlarını( ( Çakıl taşları ) hangi atık kodu ile çıkış yapabiliriz arkadaşlar ? Görüşleriniz nelerdir ?
 

AltınkayaSAFAK

Kayıtlı Kullanıcı
merhaba;
yıkama taşlarını biz ponza taşı olarak nitelendiriyoruz ve 010409 atık kodu ile çıkış yapıyoruz.
 

OzgurAK

Kayıtlı Kullanıcı
@AltınkayaSAFAK Yıkama taşlarını 01 04 09 atık kodu ile "madenlerin aranması, çıkarılması, işletilmesi, fiziki ve kimyasal işleme tabi tutulması sırasında ortaya çıkan atıklar" kapsamında değerlendirmek doğru gelmedi.
16 03 03 daha doğru gibi.
04 02 99 kodunun kullanılması ile ilgili de bakanlığa görüş sorulabilir.
Ya da 04 02 14 / 04 02 15 perdah atıkları olarak da değerlendirilebilir mi? Tekstilde perdah atıkları nelerdir?
 

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
@Oğuz Dedehayır

Hocam merhabalar, EK-2 analizi 16 03 03 - 16 03 04 olmasına karar vermiyor maalesef. Özellikle bir atığın tehlikeli olup olmadığının belli olması için Tübitak'a EK-3 analizi yaptırılması gerekiyor. EK-2 analizi sizin o atığı alıp alamayacağınız için önem taşımakta. İşletmeci hiç analiz yaptırmadan atığın tehlikeli olduğunu kabul ederse 16 03 03 'ten verebilir. Ama tehlikesiz olduğunun kanıtlanması için EK-3 analizi şart.
 

Oğuz Dedehayır

Kayıtlı Kullanıcı
Cem Bey ben de durumun farkındayım. Zaten şu anda sizin firmanızın yaptığı gibi onlarda 16 03 03 olarak atığı çıkartmaya karar vermiş. Tekstil çamurları da ek-2'ye uygun olduğu için 16 03 03 kodu için ek-2 yaptırmış ve düzenli depolamaya atığını göndermişti.
 

Gizem Özdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar merhabalar, tekstil firmalarından çıkan pamuk tozlarını hangi atık koduyla (04 02 21 veya 04 02 99 mu olur karar veremedim) ve alan firmalar var mı biliyor musunuz?
 

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
@Gizem Özdemir

İşlem görmediyse 040221 ile verilebilir, işlem gördüyse 040222 ile alırlar. 99'Lu kodlar için bildiğimi kadarıyla İl Müdürlüğünden görüş alınması gerekmekte. Alan firmalar için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapın veya üye olun.
 

TaytekPlatform

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba,

Tekstil sektöründe kot yıkama- taşlama ünitelerinde kullanılan ponza taşlarının atıklarını 19 09 01 atık kodu ile
İlk filtreleme ve süzme işlemlerinden kaynaklanan katı atıklar adı altında çıkışını sağlamakta ve aynı zamanda bu atıkların bertaraf/geri dönüşümünü sağlamaktayız.

Konu ile ilgili firmamızın ve bertaraf/ geri dönüşüm tesisimizin bakanlıkça onaylanmış yazıları mevcuttur.

İsteyen arkadaşlar özelden ulaşabilirler konu ile ilgili detaylı bilgide bulunabiliriz. Ayrıca atıkların gönderilmesi konusunda da yardımcı olabiliriz.
 
Son düzenleme:

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Ponza taşları ile ilgili Bakanlıkça yazılan ve İl Müdürlüğünce iletilen 19 08 01 kodu ile verilmesi gerektiğine dair yazım var hocam. Kodu hatalı yazmış olabilir misiniz?
 
Önceki cevapları görüntüle…

TaytekPlatform

Kayıtlı Kullanıcı
@Cem Yılmaz Cem Bey,
Bildiğiniz gibi bir atığın birden fazla atık kodunda ve birden fazla sektörde kullanılması konusunda birçok uygunluk verilmektedir.
Bu konu da örneklerinden biridir.

Ayrıca size gelen yazı düzenli depolamaya dair bir gereklilik, ancak bizde alınan yazı ise depolama değil geri kazanım hatta alternatif hammadde olarak tekrar kullanılmasına yöneliktir. Endüstriyel simbiyoz kapsamında sıfır atık olarak düşünebiliriz.

Türkiye' nin Atık Yönetim Teknolojileri Platformu olarak atıkların depolanmasından ziyade tekrar kullanılmasının gelecek nesillerimiz için daha iyi bir yaşama olanak sağladığını düşünmekte ve logomuzda da olduğu gibi 3T ( Tekrar düşün, Tekrar azalt, Tekrar kullan ) prensibi ile hareket etmekteyiz.
 

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
@TaytekPlatform Haklısınız, önceliğimiz tabi ki geri kazanım/yeniden kullanma olmalıdır. Bahse konu olan atıkla ilgili ne tür bir işlem uygulanarak yeniden kullanılabiliyor? Eğer firma lisansınızı iletirseniz, yıllık 150-200 ton arası gönderim sağlayabileceğim firma mevcut. Şartları kendilerine iletirim, görüşme sağlayabilirsiniz.
 

TaytekPlatform

Kayıtlı Kullanıcı
Sayın @Cem Yılmaz yine sizin de bildiğiniz gibi forumda iletişim bilgileri ve diğer ticari bilgileri paylaşmak kurallara aykırıdır.
Firma ismi ve tesislere ait firma lisansları da reklam olarak düşünülebileceğinden dolayı ve bununda forum kurallarına aykırı olduğunu düşündüğümüzden buradan bilgi haricinde bir paylaşımda bulunamamaktayız. Konu ile ilgili ya da pomza taşı atıkları ile ilgili detaylı bilgi almak, atık gönderimlerini gerçekleştirmek isteyen kullanıcılar; @TaytekPlatform olan kullanıcı adını internet sitesi arama motorlarında aratarak buldukları sonuçlardan ilgili birimlere ulaşabilir iletişime geçebilirler.
 

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Forumda sadece Mail adresi paylaşımı yasak, sizden bilgi talep etmedim ki? Atığı aldığınızı, geri kazanım işlemi yaptığınızı söylüyorsunuz. Lisansınızı gönderirseniz yıllık 150-200 ton atık verebilirim diyorum. Hâlâ web sitenize yönlendirme derdindesiniz. Yanlış olan kısım da bu. Varsa lisansınız paylaşın ki insanlar bilsin. Burada sadece sizin atık firmanız yok, birçok firmanın tanıtımı yapılıyor ve yasak değil. Yasak olan "mail adresi paylaşmak ve mail ile bilgi/belge istemek". :)

Bakın yazdıklarımı yanlış anlamayın ama bu tarz iletiler gönderdikten sonra "yönetici bana taktı" tarzında bir düşünceye sahip olmazsınız umarım.
 
Önceki cevapları görüntüle…

TaytekPlatform

Kayıtlı Kullanıcı
@Silinmiş üye 2234 Sayın yetkili sizleri anlamış bulunmaktayız. bugün ve bugünden sonra yapacağımız paylaşımlara uyarı neticesinde tabiki dikkat edeceğiz. Ancak farkındaysanız uyarı alındıktan sonra da paylaşımlarımız oldu bunlardan bir tanesi resim ve bir tanesi de faydalı bir uygulama. Bu uygulamalar sayesinde bizlerin hiçbir kazancının olmadığını amacımızın sadece kullanıcıların sorunlarını çözmek üzere olduğunu sizlere bildirmek isterim bunun gibi birçok ücretsiz online uygulama bulunmakta eğer bir çözüm sunabilirseniz link vermeden nasıl tanıtımlarını yapabileceğiz? Yani link vermeden nasıl uygulamayı tanıtacağız. Bugün yaptığımız paylaşımda da diğer uygulamalardan yararlanılabileceğini belirttim. Siz çözüm önerisinde bulunmak yerine tehdit ile karşılık veriyorsunuz ortak bir çözüm yolu bulalım. Herhangi bir ticari link verilmemekte kontrol edebilirsiniz uygulamaların bulunduğu linkler verilmektedir. Bugünkü paylaşılan örneği de buyrun bilginize sunuyorum hatta anket bile açtım kullanıcılar için
Deniz Kirliliği ve Kontrolü sayfasında aşağıdaki gibi paylaşım bulunmaktadır. İnceleyebilirsiniz. aşağıdaki online linki vermeden nasıl tanıtabilrim?
https://www.cevremuhendisleri.net/forum/deniz-kirliligi-ve-kontrolu/post-thread
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapın veya üye olun.


Diğer konularda uyarılarınızı zaten dikkate almış bulunmaktayız.
Fakat uygulamalar konusunda bir çözüm öneriniz yok ise link paylaşımı yapmadan uygulama nedir kim nereden bilecek nasıl görüntüleyecek mecburen linkini paylaşmak durumunda kalıyoruz.
 
S

Silinmiş üye 2234

@TaytekPlatform Biz size uygulama tanıtımı yapmayın demiyoruz. Her mesajınıza link vermekten vazgeçin artık diyoruz. Sizin her mesajınızda link yani reklam var. Bakın Cem bey yukarıda basit bir örnekle açıklamış. Kendisi bir bilgi vermiş, siz ise "TaytekPlatform olan kullanıcı adını internet sitesi arama motorlarında aratarak buldukları sonuçlardan ilgili birimlere ulaşabilir iletişime geçebilirler." demişsiniz ve ısrarla bu tutumunuzu devam ettirmişsiniz. Bir bilgi veriliyor, siz gelip buyrun sitemizden bakabilirsiniz diyorsunuz. Bu söylediğim tek bir örnek. Ayrıca;

20190409180017.png

Hemen her mesajınız böyle içerik içeriyor. Birkaç cümle yaz, peşine link ekle gitsin şeklinde mesajlar yazıyorsunuz. Bir defa kullanıcı neden sitenize gelsin, neden sizinle iletişime geçsin? Buradan iletişime geçse olmuyor mu? Neden bağlatınıza tıklayıp sitenize gelip size yazmak zorunda? Forumdan bilgi paylaşımı olmuyor mu? Size göre olmuyor demek ki. Olmadığı için de trafik sağlamak için bunu yapıyorsunuz ve biz de tehdit etmiyor, sadece uyarıyoruz. Yapmayın. Lütfen.

Edit: Hala link veriyorsunuz ya inanılır gibi değil. Hadi başlığı verdiniz anladım da yine kendi sitenizin linkini neden tekrar verdiniz onu anlamadım. Bu tartışmaya bile reklam karıştırıyorsunuz pes ya.
 

Beril Çataltepe

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba, 04 02 21 ve 04 02 22 kodlu tekstil elyafı atıkları satılabilir mi acaba?

Tekstil atığı oluşturan bir firmayla çalışanlar varsa tekstil atıklarının bertarafı konusunda nasıl bir yol izlediklerini aktarabilirler mi?
 

Olgaç Sürmelihindi

Çevre ve İnşaat Yüksek Mühendisi
Yönetim Grubu
Beril Hanım Merhaba, bu atık kodlarını tehlikesiz atık toplama ayırma belgesine ve/veya geri kazanım lisansına sahip firmalara satabilirsiniz. Elyaf atıklarının geri kazanımını yapan firma var. hatta bir önceki iş yerimde biz elyafların geri kazanımını yapıyorduk.
 
Önceki cevapları görüntüle…

İlyas TAŞ

Kayıtlı Kullanıcı
Benimde aklımdaydı bu konu, bizim tesiste de var İşlenmiş elyaf atıkları. Bunları kesin olarak satabiliyor muyuz?
 

OzgurAK

Kayıtlı Kullanıcı
Tekstil atıklarından iplik deşeleri iyi paralara satılabiliyor ancak küçük kumaş kırpıntılarını bedelli almak istemiyorlar genelde. Bedelli alan firmalar varsa paylaşılması güzel olur :)
 

Mehmet Emin Ergül

Kayıtlı Kullanıcı
Herkese merhaba,
Tekstil atıkları ile ilgili alımımız mevcuttur. Numune alıp değerlendirme ve fiyatlandırma çalışması yapabilirim. Benimle iletişime geçebilirsiniz.
 

Gizem Sunar

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba, terzihane gibi küçük ölçekli bir bölümümüzden tekstil atıkları çıkıyor. Daha çok kumaş parçaları diyelim. Tam tanımını bilmiyorum : ) bunları evsel atık gibi attıklarını öğrendim. Ayrı toplanmasını sağladığımda düzenli olarak nasıl bertarafını/geri dönüşümünü sağlayabilirim? Az miktarlar için Ankara içinde bu organizasyonu kolaylıkla sağlayabilir miyim? Kumaş artıkları değersiz mi oluyor bilmediğim için öncelikle bunu araştırıyorum.

Teşekkürler,
 

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba,

04 02 22 koduyla geri dönüşümü sağlanır diye düşünmekteyim. Kumaş atıkları değerli ama kumaşın özelliği de çok fark ediyor. Lisanslı tesis ararsanız, Ankara içinde olduğunuz için mutlaka kolaylıkla verecek bir yer bulursunuz. :)
 

Emine Kale

Kayıtlı Kullanıcı
şu an tekstil atığı alan firmalar inanılmaz sıkışık durumda bıktım artık firmaların telefonun açmıyorum düşünün :) ben çorap fabrikasında iki kodu kullanıyorum 040211 ya da 200111. ikisi ile de çıkış yapabilirsiniz bence. firma lazım ise numarada verebilirim biraz beni de darlamazlar belki :D
 
Üst