Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Türkiye "Kirli Düzine"yi Siliyor

Konu, 'ARŞİV' kısmında Hazel Candan tarafından paylaşıldı.

 1. Hazel Candan

  Hazel Candan CMNet Üyesi

  Türkiye, insan sağlığına zararlı 12 organik kirleticinin kullanımına son veriyor.


  Türkiye, taraf olduğu "Stockholm Sözleşmesi" çerçevesinde genetik bozukluk, kanser ve ölüme neden olduğu için "kirli düzine" olarak bilinen 12 kalıcı organik kirleticiyi doğasından silecek.

  Kullanımı yasaklanan maddeler arasında DDT ve aldrin gibi böcek öldürücüler ile dioksin ve furan gibi kanserojen maddeler var.

  Türkiye, sözleşme tarafı diğer 165 ülkeyle birlikte sözkonusu kimyasalların kullanımına son verecek, bu kapsamda gerçekleştireceği projeler için Küresel Çevre Fonu kaynaklarından yararlanacak.

  Sözleşme; 12 kalıcı organik kirletici kimyasalın üretiminin yasaklanması, emisyonlarının ve atıklarının azaltılması ve bertarafı yolu ile üye ülkelerde 2025 yılı sonuna kadar yeryüzünden yok edilmesini öngörüyor.
   

İlginizi Çekebilir

broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...