• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Türkiye "Kirli Düzine"yi Siliyor

Hazel Candan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
27 Nisan 2009
Firma
İDEAL MAKİNA ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Türkiye, insan sağlığına zararlı 12 organik kirleticinin kullanımına son veriyor.


Türkiye, taraf olduğu "Stockholm Sözleşmesi" çerçevesinde genetik bozukluk, kanser ve ölüme neden olduğu için "kirli düzine" olarak bilinen 12 kalıcı organik kirleticiyi doğasından silecek.

Kullanımı yasaklanan maddeler arasında DDT ve aldrin gibi böcek öldürücüler ile dioksin ve furan gibi kanserojen maddeler var.

Türkiye, sözleşme tarafı diğer 165 ülkeyle birlikte sözkonusu kimyasalların kullanımına son verecek, bu kapsamda gerçekleştireceği projeler için Küresel Çevre Fonu kaynaklarından yararlanacak.

Sözleşme; 12 kalıcı organik kirletici kimyasalın üretiminin yasaklanması, emisyonlarının ve atıklarının azaltılması ve bertarafı yolu ile üye ülkelerde 2025 yılı sonuna kadar yeryüzünden yok edilmesini öngörüyor.
 
Üst