• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Türkiye'de denetim eksikliği olduğunu düşünüyor musunuz?

Tuncay CANPOLAT

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Belediye
Arkadaşlar ülkemizde sahada yaşananlar,yönetmeliklerin tam olarak uygulanamaması ve bazen basında yer alan olumsuz çevre haberleri sizlere hangi eksikliği yada olumsuz çalışmanın ağır bastığını ifade ediyor. Mesela gerek Bakanlıklar gerekse yerel yönetimler tarafından tarafından denetimlerde aksamaların olduğunu, denetimlerde uzman denilecek personellerin konusunda ne kadar uzman olduğu, personel ve araç sayısının yeterli olup olmadığı, raporların eşit,hakkaniyetli ve şeffaf yazılıp yazılmadığı, cezai işlemlerin uygulanmasında ahbap çavuş ilişkisi yaşanıp yaşanmadığı, sadece denetimlerde nasıl alındığı belli olmayan lisan,izin ve evraklarda kontrollerin yapılarak saha gezilmeden şikayetin yada kontrollerin geçiştirildiği gibi konularda görüşlerinizi merak ediyorum.

Madde madde gideyim:
- Yönetmeliklerin uygulanamaması: Başlıca problem buradan kaynaklanıyor. Yurt dışında gördükleri bir yönetmeliği Türkiye'ye uygulamaya kalktıklarında problem çıkıyor. Çünkü uygulamak için bu yönetmeliği uyarlamak lazım. Ancak bizler direkt kopyala/yapıştır yapıp sonrasında sanayicinin bu şartlara uymasını bekliyoruz. Haliyle balık baştan kokuyor.

- Basındaki çevre kirliliği haberlerinin eksikliği: Basından kasıt burada ne tam olarak... Her ülkede yaşandığı gibi bizim ülkemizde de basın kimliğini ikinci plana atıp riyakar davranışlar sergileyen insanlar var. Dolayısı ile gerek dijital gerekse basılı yayımlara baktığınızda orta yolu olan bir basın bulamıyorsunuz. Birisinin ak dediğine öteki kara diyor ve gri alan kalmıyor. Dolayısı ile çevre kirliliği haberini bir taraf yayımlarken diğer taraf bulduğumuz doğalgaz ile övünmeyi yayımlıyor. Ya da tam tersi oluyor bir taraf çevre kirliliğinden bahsederken öbür taraf sarayın masrafı şu kadar konusundan bahsediyor.

- Bakanlık ve yerel yönetim denetimleri: Şahsen Bakanlık tarafından sadece bir kez, o da yanlışlıkla denetlendim. Ancak İl Müdürlüğü denetimleri bulunduğum bölgede yeterince sıkı gerçekleşmekte. Elbette her gelen personel, her konuda uzman olamaz. Çünkü gelen denetmenler de alanlarına göre çalışıyorlar. Atık yönetimi biriminden gelen birisinin izninizi sorgulaması ya da bu konu hakkında bilgi sahibi olması beklenemez. Personel sayısı eksik ancak bu konuda maalesef bir çalışma gerçekleştirilmemekte.

Denetimlerde kesilen cezalarla ilgili yorum yapmak istemiyorum. Yeterince ceza kesilen firmam oldu. :)

Kamuda ve özel sektörde çalıştım. Özellikle kamudaki denetimler utanç verici düzeyde naylondan yapılıyor. Özel sektörde de pek parlak olduğu söylenemez. Elbette bölgeye, kişiye göre değişen durumlar olmakla birlikte numune almaya gitmeden numune analizi yapan firmalar var. Sürekli Su İzleme Sistemlerindeki rezillikler vs. utanç verici.