Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Türkiye'de Enerji İhtiyacı ve Termik Santraller

Konu, 'ARŞİV' kısmında Emre Türk tarafından paylaşıldı.

 1. Emre Türk

  Emre Türk CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba....
  Herkesin bildiği gibi devlet şuan da elektrik üretimi için termik santral yapımı için özel şirketleri yatırıma teşvik etmektedir.Şuan da ülkemizde tek iyi örnek 2003 yılında faaliyete geçen Adana ilindeki Sugözü Enerji Santralidir. (www.isken.com.tr)
  Günümüz teknolojisiyle termik santral zararsız hale getirilebilirmi? Şuan ki başta yatağan ve afşin-elbistan termik santralleri tamamen çevre katilidir.Her geçen gün elektrik ihtiyacı artarken, bazı grupların termik santrali istemesini ve bazı grupların istememesini nasıl değerlendiriyorsunuz.Gerekli arıtmalar yapıldığında çevreye ne gibi etkileri olabilir.
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Bu değerlendirmem bilimsellikten biraz uzak ve bildiğim kadarıyladır.

  Evet bence termik santraller çevre dostu yapılabilir gereken önlemler alındıktan sonra. Fakat bunu işletecek kalifiye eleman varmıdır? Bence yoktur. Çünkü ülkemizde ki termik santaller belli buna göre de yetişen eleman bellidir. Fakat bu açık kapatılabilir. Termik santraller mi yenilenebilir enerji mi sorusu aklıma geliyor. Evet ülkemizde enerji ihtiyacı her geçen gün artmaktadır, fakat bunun ne kadarını yenilenebilir enerjiden karşılayabiliriz bunun tam bir araştırmasının yapıldığını duymadım. Yapılması gereken kullanabilildiğimiz yenilenebilir enerji potansiyelini kullanıp yetersiz kaldığı durumda termik ve nükleer enerjiye yönelmek olmalıdır. Sadece çevreyi gözeterek termik santrallerden vazgeçmekte çok yanlış bir karar olur eğer gerçekten gerekiyorsa tabi ki termik santrallerde kurulmalıdır.

  Termik Santraller nasıl Çalışır?
  Aşağıda türkiyede bulunan termik santraller kurulu güçleri ve yakıt cinslerine göre verilmiştir. (Kaynak : elektrikce.com)

  termik.jpg

  TERMİK SANTRALLERİNİN ÇEVRESEL ETKİLERİ  Yukarıdaki bilgilere göre değerlendirmek daha akılcı olacaktır..

  termik.jpg

  termik.jpg
   
 3. Emre Türk

  Emre Türk CMNet Üyesi

  öncelikle cok tesekkur ederım...eklemiş olduğunuz yazıların tamamı Türkiyedeki termik santrallerin çevreye verdiği zarardan yola cıkılarak yazılmıs ve dogru birer tespittir.Ama yurtdışında ki termik santrallerin çevreye ve insana daha duyarlı olduğunu bilmekteyim.Neden ülkemizde de yapılamasın böyle santraller..?
  Şuanki teknolojiyle sülfür giderimi ve azot giderimi baca gazı arıtma sistemlerinde mecvuttur.ayrıca elektrostatik filtrelerle külün %99'u tutulmaktadır.Bunlar mümkün olduguna göre, çevreye ve insana saygılı termik santrallerin yapılabiliceği kanısındayım.
   
 4. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Evet yapılabilir bende belirttim bunu. Fakat bunun için işini bilen teknik siyasetçiler veya işini bilmesede laf dinleyen ve maddi yardımda bulunan siyasiler gerekmektedir. Buda bizlere arada sırada denk geliyor kanısındayım.
   
 5. Özge Gökmen

  Özge Gökmen CMNet Üyesi

  Kömürle çalışan termik santralların çevresel etkileri ve önleme olanakları

  Önleme Olanakları

  · Desülfürizasyon ünitesi (Flue Gas Desulfurization - FSD) SO2 gazının % 95’ini tutabilmektedir. Ancak FSD üniteleri sadece kükürtü tutmaktadır. Çevreye zarar veren diğer etkenler bu sistemden etkilenmezler. Bu ünite baca gazındaki SO2’i bazik karakterli maddeler çözeltisi içinden geçirerek katı maddelere dönüştürür. Oluşan bu kükürtlü bileşiklerin bir kısmı kimya ya da gübre sanayisinde kullanılabilse de, yine de ortaya önemli bir katı atık sorunu çıkmaktadır. Düşünülen başka bir yöntem, SO2’i çeşitli kimyasal işlemlerle alçı taşına dönüştürmek ve bu taşlardan briket yapımında yararlanmaktır. Ancak alçı taşı kanserojen bir madde olup özel yöntemlerle saklanması gerekir. Diğer bir düşündürücü konu, desülfürizasyon ünitesinin maliyetidir. Örneğin 1991’de Çevre Bakanlığı Kemerköy Termik Santralı’nın 1,182 trilyona malolacağını hesaplamış, aynı kaynak desülfürizasyon ünitesinin 1,070 trilyon liraya yapılabileceğini ileri sürmüştür.  · Bacadan yayılan diğer maddeler, uçucu küllerdir (partiküler madde - PM). Bu küller ve filtrelerde biriken tozların oluşturduğu yığınlar, termik santralların yarattığı en önemli sorunlardan biridir. Toz ve kül tutmaya yarayan elektrostatik filtreler % 95 - 99 oranında işe yarasa da, bir termik santralın en sık arızalanan üniteleri elektrostatik filtreler olduğundan ve arıza süresince üretimin durdurulup durdurulmayacağı belirsiz olduğundan bu ünitelerin işlevseliği kuşkuludur.

  Bu iki yöntem sadece SO2 ve PM’nin yarattığı kirliliği önlemeye yöneliktir ve kömürle çalışan termik santralların diğer atıklarını (NOx, CO, O3 gibi) filtre etmez.
   
 6. Emre Türk

  Emre Türk CMNet Üyesi

  örneğin kemerköydeki termik santralde elektrostatik filtre %99 'un üzerinde ir verimle çalışmaktadır.Ayrıca herhangi bir arıza gerçekleştiğinde (elketrostatik filtrelerde) işletme hemen stop vaziyetine getirilmek zorundadır.Aksi takdirde işletme müdürünü ceza evine gönderebilecek yaptırımlar vardır.Hiç kimsenin bu riski göze alabileceğini tahmin etmiyorum...
  Bildiğim kadarıyla da şuan NOx baca gazı arıtma sistemleri mevcuttur.Yani birtek sorun CO2dir.Bu da Türkiyenin değil, dünyanın genel bi sorunudur.CO2i tutabilcek bir teknoloji mevcut deildir....
   
 7. Özge Gökmen

  Özge Gökmen CMNet Üyesi

  Karbon emisyonları sadece termik santrallerde değil. Birçok faaliyette karşımıza sorun olarak çıkıyor ve çıkmaya da devam edecek gibi görünüyor. Karbon emisyonlarının kontrolü ve azalımı ile ilgili biliyorsunuz Kyoto Protokolünde bazı maddeler geçmekte. Türkiye'nin ne yazıkki Kyoto Protokolünü imzalamadaki tavrını hepimiz biliyoruz.

  Yönetimsel anlamda kapsamlı bir strateji oluşturamadığımız sürece bu tarz kirliliklerle baş edebileceğimizi düşünmüyorum ben kendi adıma ne yazık ki.
   
 8. M. Çömlekçioğlu

  M. Çömlekçioğlu CMNet Üyesi

  Cevap: Türkiye'de Enerji İhtiyacı ve Termik Santraller

  Termik santrallerde emisyonları azaltmaya yönelik çalışmalar yapılmakta, ancak kül sorunu için hala bir çözüm bulunmuş degil.
   
 9. zuhall

  zuhall CMNet Üyesi

  Cevap: Türkiye'de Enerji İhtiyacı ve Termik Santraller

  Termik santrallerin çevreyle ilgili çok büyük sorunları var.Ancak bu sorunların giderilmesi ancak ve ancak üst kurullarda alınan kararlar ile gerçekleşebilir. FGD ya da e.filtre yapım ve işletim maaliyetleri trilyonları buluyor. Bu nedenle son derece büyük yatırımlar ve bizim memleketimizde ç.evreye bu yatırımı zorunlu olmadıkça yapmıyor. Yapımı bir maaliyet bir de işletmesinin mükemmel olması lazım.
   
 10. qrafiqer

  qrafiqer CMNet Üyesi

  Cevap: Türkiye'de Enerji İhtiyacı ve Termik Santraller

  Elinde termik santral fizibilite çalışması olan var mı?
   

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.