Türkiye'nin İngiltere'den çöp alması

hepaistos

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
20 Ağustos 2010
Mesajlar
204
Beğeniler
203
#1
Samanı bile yurt dışından alan Türkiye kendini aştı(!) Türkiye'deki çöplerin geri dönüşüm kalitesine uygun olmamasından dolayı yurt dışından çöp almaya başladık. Türkiye İngiltere'den yılın ilk üç ayında 27 bin ton çöp ithal etti.

İngiltere Çevre Ajansı’na ihracatçılar tarafından bildirilen verilere göre, 2018’in ilk 3 ayında İngiltere Türkiye’ye gemiyle 27 bin 34 ton plastik çöp gönderdi. CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan konuyla ilgili araştırma önergesi verdi, “Bilim ve Teknoloji İhraç edecek denilen ülkede çöp ithal etmek geri kalmışlığın belgesidir” dedi.
Malezya ve Vietnam’ın İngiltere’den plastik çöp ithalatına sınırlama getirmesi ve Polonya’nın da konuyu değerlendirmeye başlamasının ardından, Türkiye İngiltere’den en çok plastik çöp ithal eden ülkeler arasına girdi.

İngiltere Çevre Ajansı’na ihracatçılar tarafından bildirilen verilere göre, 2018’in ilk 3 ayında İngiltere Türkiye’ye gemiyle 27 bin 34 ton plastik çöp gönderdi. Science dergisinde yayımlanan araştırmaya göre Türkiye plastik atıkları geri dönüştürme konusunda en başarısız ilk 20 ülke arasında. Buna rağmen plastik atık ithal edilmesi CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan'ın dikkatini çekti.

GERİ KALMIŞLIĞIN BELGESİ
Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Türkiye'nin İngiltere'den çöp ithal etmesinin nedenlerinin araştırılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na araştırma önergesi verdi. Tahsin Tarhan, “Eskiden iğneden, ipliğe her şeyi ithal ediyoruz denirdi. AKP iktidarlarının ülkemizi getirdiği noktada artık İngiltere'den çöp ithal ediyoruz. Bilim ve Teknoloji İhraç edecek denilen Yeni Türkiye'de çöp ithal etmek geri kalmışlığın belgesidir. İçinde bulunduğumuz Türkiye tablosu maalesef içler acısıdır. Bu tabloda payı olan AKP İktidarları er geç milletin vicdanında olması gereken yeri alacaklardır” dedi.

DÜNYANIN GERİSİNDE
Tarhan, “Seçim meydanlarında uçak üreteceğini, yerli otomobil yapacağını söyleyen iktidar maalesef ülkemizi çöp ithal etmeye mecbur bırakmıştır. Geri dönüşüme, yenilenebilir enerjiye, teknolojiye uzak, dünyayı takip edemeyen politikalar uygulandığı için maalesef ülkemiz bu noktaya gerilemiştir. Yatırım ekonomisine geçmemiz gerekiyor, ekonomideki bu sıkışıklığı suni önlemlerle atlatamazsınız diye uyardıkça ithal ürünler artmaya, rant ekonomisine yatırım yapılmaya devam ediliyor. Saman ithal edilmesini zor hazmeden bu millete, İngiltere'den çöp ithal ediyoruz diye nasıl anlatacaklar” ifadelerini kullandı.

Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
 

Sefa Selcuk

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
8 Mayıs 2013
Mesajlar
10
Beğeniler
7
Şehir
Sivas
#2
Çöp ithal etmek değil ama geri dönüştürülebilir atığımızı ayrı toplayamıyor olmamız geri kalmışlığımızın göstergesi olabilir. Yoksa bence olayı hammadde ithalatı olarak görmek lazım biraz. Ayrıca gelişmiş ülkelerden de atık ithalatı yapanlar var yanlış bilmiyorsam.
 

Üzeyir Meral

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
4 Ekim 2016
Mesajlar
63
Beğeniler
50
Şehir
Tekirdağ/Çerkezköy
#3
Katılıyorum size ayrıca hammaddeye çöp diyerek baştan kaybetmiş bence de, gayet doğal bir durum, iç piyasadan daha kaliteli daha ucuz ise niye almasın sanayici, sadece iç piyasaya zarar gelmesin diye kota konulabilir, oda zamanla olacaktır zaten
 

denizkara

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
22 Ekim 2018
Mesajlar
21
Beğeniler
6
Şehir
Şemdinli
#5
Kendi ülkemizde düzgünce ayrıştırma işlemleri yapılsa zaten bunlara gerek kalmaz :)
 

n.benturk

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
17 Mart 2017
Mesajlar
8
Beğeniler
6
Şehir
Aydın
#6
Cahillerin zoruna giden haber. Atla deveyi ayırt edelim. Öncelikle Türkiye'nin, kendi çöpünü değerlendiremezken başka ülkelerden çöp ithal edecek durumda olması üzücü evet. Düşünün o kadar gerideyiz ki çöplerimizi ayrıştırma konusunda binlerce kilometre öteden hem çöpün kendisine hem de nakliyatına para verip getirmek ülkemizdeki çöpü ayrıştırmaktan daha ucuza geliyor.

Çoğu kişinin kafa karışıklığı yaşadığı nokta da bu. Haberde geçen "çöp" nitelikli ve kullanıma hazır, ayrıştırılmış çöp. Yani tekrar ayrıştırılmıyor. Bir kısmını kullanıyoruz gerisini doğaya salıyoruz diye bir şey yok.

Başlık Türkiye'nin çöplük olarak kullanılması gibi yönlendirici bir tabir olunca ve içimizden bazı kişilerin de irdeleme kapasitesi düşük olunca tepkilere maruz kalıyoruz sevindirici haber dediğim için.

Sevindirici olan başta Çin olmak üzere çöp ithalatı yapan ülkelerin çöp ithalatını durdurması sonucu Türkiye'nin bu sektöre yönelmesi ve ileri görüş sergilemesidir. Bir milyardan fazla nüfusa sahip Çin neden bir anda çöp ithalatını yasakladı sizce. Bugüne kadar kendi çöpleri yetmiyor muydu? Formül çok basit. Önce ayrıştırılmış çöp ithal edip altyapının ve tesislerinin kurulmasını beklersin sonra bir anda çöp ithalatını yasaklarsın. Ülkende kurulan tesislerin çalışmaya devam edebilmek için seve seve kendi ülkendeki çöpü ayırt etmenin bir yolunu bulmaya mecbur kalır. Her şey yasayla ve vergi artırmakla olmuyor.

Sevindirici gelişme diye bu yüzden diyorum. Kimse kusura bakmasın ama çöpünü ayrıştırıp atma seviyesinde bir medeniyet değiliz. Ülkede çöpler geri dönüşüme gönderilecek şekilde toplansa kimse İngiltere'den çöp ithal etmeye gerek duymaz ve hiç kimse gerçekten iyi paralar kazanacak olmasa o kokuya katlanmaz. Yanlış anlamayın hükümet güzellemesi yapmıyorum. Sevindirici gelişmedir nacizane fikrim.
 

Dystopia

hiç
Site Kurucusu
Kayıt
4 Eylül 2010
Mesajlar
246
Beğeniler
393
Şehir
İstanbul
#7
Her şehirde her semtte bir üniversite açarsan olacağı budur. Önce şu üniversite çöplüğünü halletmek lazım sonra gerisi zaten gelir. Bir de Türkiye Birleşik Krallık'tan çöp alıyor ama Çin de Türkiye'den çamur falan alabiliyor mesela. Hem çöptü bilmem neydi derken üstüne güneşin batmadığı imparatorlukla arayı iyi tutmak lazım. Ha asıl çöplük olan muhalif gazeteler, o ayrı.
 

cevrengineer

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
24 Eylül 2018
Mesajlar
2
Beğeniler
2
Şehir
istanbul
#8
Plastik atıklar çöp kategorisinde olmadığı için haber yanlış. Muhtemelen sanayiciler Plastik hammadde üretmek üzere plastik atıkları satın almışlar. Belki de bir sanayici bile olabilir rakam bence çok yüksek değil. Plastik atığa çöp gözüyle bakınca her şey yanlış görünür.
 

Yukarı Alt