Türkiye'nin İngiltere'den çöp alması

hepaistos

Daimi üye
Kayıt
20 Ağustos 2010
Konu
18
Mesaj
213
Tepki
223
Samanı bile yurt dışından alan Türkiye kendini aştı(!) Türkiye'deki çöplerin geri dönüşüm kalitesine uygun olmamasından dolayı yurt dışından çöp almaya başladık. Türkiye İngiltere'den yılın ilk üç ayında 27 bin ton çöp ithal etti.

İngiltere Çevre Ajansı’na ihracatçılar tarafından bildirilen verilere göre, 2018’in ilk 3 ayında İngiltere Türkiye’ye gemiyle 27 bin 34 ton plastik çöp gönderdi. CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan konuyla ilgili araştırma önergesi verdi, “Bilim ve Teknoloji İhraç edecek denilen ülkede çöp ithal etmek geri kalmışlığın belgesidir” dedi.
Malezya ve Vietnam’ın İngiltere’den plastik çöp ithalatına sınırlama getirmesi ve Polonya’nın da konuyu değerlendirmeye başlamasının ardından, Türkiye İngiltere’den en çok plastik çöp ithal eden ülkeler arasına girdi.

İngiltere Çevre Ajansı’na ihracatçılar tarafından bildirilen verilere göre, 2018’in ilk 3 ayında İngiltere Türkiye’ye gemiyle 27 bin 34 ton plastik çöp gönderdi. Science dergisinde yayımlanan araştırmaya göre Türkiye plastik atıkları geri dönüştürme konusunda en başarısız ilk 20 ülke arasında. Buna rağmen plastik atık ithal edilmesi CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan'ın dikkatini çekti.

GERİ KALMIŞLIĞIN BELGESİ
Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Türkiye'nin İngiltere'den çöp ithal etmesinin nedenlerinin araştırılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na araştırma önergesi verdi. Tahsin Tarhan, “Eskiden iğneden, ipliğe her şeyi ithal ediyoruz denirdi. AKP iktidarlarının ülkemizi getirdiği noktada artık İngiltere'den çöp ithal ediyoruz. Bilim ve Teknoloji İhraç edecek denilen Yeni Türkiye'de çöp ithal etmek geri kalmışlığın belgesidir. İçinde bulunduğumuz Türkiye tablosu maalesef içler acısıdır. Bu tabloda payı olan AKP İktidarları er geç milletin vicdanında olması gereken yeri alacaklardır” dedi.

DÜNYANIN GERİSİNDE
Tarhan, “Seçim meydanlarında uçak üreteceğini, yerli otomobil yapacağını söyleyen iktidar maalesef ülkemizi çöp ithal etmeye mecbur bırakmıştır. Geri dönüşüme, yenilenebilir enerjiye, teknolojiye uzak, dünyayı takip edemeyen politikalar uygulandığı için maalesef ülkemiz bu noktaya gerilemiştir. Yatırım ekonomisine geçmemiz gerekiyor, ekonomideki bu sıkışıklığı suni önlemlerle atlatamazsınız diye uyardıkça ithal ürünler artmaya, rant ekonomisine yatırım yapılmaya devam ediliyor. Saman ithal edilmesini zor hazmeden bu millete, İngiltere'den çöp ithal ediyoruz diye nasıl anlatacaklar” ifadelerini kullandı.

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.
 

Sefa Furkan Selçuk

Aktif üye
Kayıt
8 Mayıs 2013
Konu
1
Mesaj
18
Tepki
16
Şehir
Sivas
Çöp ithal etmek değil ama geri dönüştürülebilir atığımızı ayrı toplayamıyor olmamız geri kalmışlığımızın göstergesi olabilir. Yoksa bence olayı hammadde ithalatı olarak görmek lazım biraz. Ayrıca gelişmiş ülkelerden de atık ithalatı yapanlar var yanlış bilmiyorsam.
 

Üzeyir Meral

Daimi üye
Kayıt
4 Ekim 2016
Konu
0
Mesaj
65
Tepki
54
Şehir
Tekirdağ/Çerkezköy
Mezuniyet
2012—13
Katılıyorum size ayrıca hammaddeye çöp diyerek baştan kaybetmiş bence de, gayet doğal bir durum, iç piyasadan daha kaliteli daha ucuz ise niye almasın sanayici, sadece iç piyasaya zarar gelmesin diye kota konulabilir, oda zamanla olacaktır zaten
 

denizkara

Aktif üye
Kayıt
22 Ekim 2018
Konu
1
Mesaj
23
Tepki
8
Şehir
Şemdinli
Kendi ülkemizde düzgünce ayrıştırma işlemleri yapılsa zaten bunlara gerek kalmaz :)
 

n.benturk

Üye
Kayıt
17 Mart 2017
Konu
1
Mesaj
8
Tepki
7
Şehir
Aydın
Cahillerin zoruna giden haber. Atla deveyi ayırt edelim. Öncelikle Türkiye'nin, kendi çöpünü değerlendiremezken başka ülkelerden çöp ithal edecek durumda olması üzücü evet. Düşünün o kadar gerideyiz ki çöplerimizi ayrıştırma konusunda binlerce kilometre öteden hem çöpün kendisine hem de nakliyatına para verip getirmek ülkemizdeki çöpü ayrıştırmaktan daha ucuza geliyor.

Çoğu kişinin kafa karışıklığı yaşadığı nokta da bu. Haberde geçen "çöp" nitelikli ve kullanıma hazır, ayrıştırılmış çöp. Yani tekrar ayrıştırılmıyor. Bir kısmını kullanıyoruz gerisini doğaya salıyoruz diye bir şey yok.

Başlık Türkiye'nin çöplük olarak kullanılması gibi yönlendirici bir tabir olunca ve içimizden bazı kişilerin de irdeleme kapasitesi düşük olunca tepkilere maruz kalıyoruz sevindirici haber dediğim için.

Sevindirici olan başta Çin olmak üzere çöp ithalatı yapan ülkelerin çöp ithalatını durdurması sonucu Türkiye'nin bu sektöre yönelmesi ve ileri görüş sergilemesidir. Bir milyardan fazla nüfusa sahip Çin neden bir anda çöp ithalatını yasakladı sizce. Bugüne kadar kendi çöpleri yetmiyor muydu? Formül çok basit. Önce ayrıştırılmış çöp ithal edip altyapının ve tesislerinin kurulmasını beklersin sonra bir anda çöp ithalatını yasaklarsın. Ülkende kurulan tesislerin çalışmaya devam edebilmek için seve seve kendi ülkendeki çöpü ayırt etmenin bir yolunu bulmaya mecbur kalır. Her şey yasayla ve vergi artırmakla olmuyor.

Sevindirici gelişme diye bu yüzden diyorum. Kimse kusura bakmasın ama çöpünü ayrıştırıp atma seviyesinde bir medeniyet değiliz. Ülkede çöpler geri dönüşüme gönderilecek şekilde toplansa kimse İngiltere'den çöp ithal etmeye gerek duymaz ve hiç kimse gerçekten iyi paralar kazanacak olmasa o kokuya katlanmaz. Yanlış anlamayın hükümet güzellemesi yapmıyorum. Sevindirici gelişmedir nacizane fikrim.
 

Dystopia

hiç
CMNet geliştirme
Kayıt
4 Eylül 2010
Konu
28
Mesaj
297
Tepki
498
Şehir
İstanbul
Her şehirde her semtte bir üniversite açarsan olacağı budur. Önce şu üniversite çöplüğünü halletmek lazım sonra gerisi zaten gelir. Bir de Türkiye Birleşik Krallık'tan çöp alıyor ama Çin de Türkiye'den çamur falan alabiliyor mesela. Hem çöptü bilmem neydi derken üstüne güneşin batmadığı imparatorlukla arayı iyi tutmak lazım. Ha asıl çöplük olan muhalif gazeteler, o ayrı.
 

cevrengineer

Aktif üye
Kayıt
24 Eylül 2018
Konu
0
Mesaj
17
Tepki
20
Şehir
İstanbul
Plastik atıklar çöp kategorisinde olmadığı için haber yanlış. Muhtemelen sanayiciler Plastik hammadde üretmek üzere plastik atıkları satın almışlar. Belki de bir sanayici bile olabilir rakam bence çok yüksek değil. Plastik atığa çöp gözüyle bakınca her şey yanlış görünür.
 

hepaistos

Daimi üye
Kayıt
20 Ağustos 2010
Konu
18
Mesaj
213
Tepki
223
  • Konu sahibi Konu sahibi
  • #9
Bazı arkadaşlar sanırım olayı yanlış anlamış. Olay dönüp dolaşıp siyasete bulaşmış.

Türkiye atığını yeterince ayrıştıramıyor

"Research published in the journal Science
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.
as among the top 20 countries in the world for mismanaging plastic waste.
Municipalities in Turkey, who are responsible for collecting the waste, gathered 31m tonnes in 2016. According to the statistical institute in Turkey, only 9.8% was sent to recycling centres, with the rest stored in landfills."

Türkiye plastik atık toplama konusunda en kötü 20 ülke arasında, 2016 yılında belediyeler 31 milyon ton atık toplamışlar Tuike göre katı atık sahalarında depolanan atık ile birlikte geri dönüştürülen atık yalnızca % 9,8.

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.


Bu geliişmişliğin değil malesef geride kaldığımızın simgesidir. İngiltere niye bizim atığımızı almıyor onların yeterli geri dönüşüm makinaları yok mu ,,
 

Beril Çataltepe

Daimi üye
Kayıt
21 Şubat 2016
Konu
3
Mesaj
187
Tepki
150
Şehir
İstanbul
Mezuniyet
2016—17
'Çöp' ithal etmek geri kalmışlığın göstergesi değildir. Ülkemizde mevcut olarak oluşan 'çöp'leri doğru ayrıştıramamak, doğru yöneterek geri kazanımını ve geri dönüşümünü sağlayamamak geri kalmışlığın göstergesidir. Kendi atıklarımızın tamamını değerlendirebiliyor olsak, üstüne bir de yurtdışından 'çöp' ithal ederek bunlardan enerji, hammadde kazanabiliyor olsak aslında çok mantıklı bir hareket olur. Ancak gelin görün ki Türkiye şuan bu konumdan çok uzakta. Çöp derken sadece plastik, kağıt, cam gibi geri dönüştürülebilenler değil, enerji olarak geri kazanılabilen evsel atıklar da buna dahil. Bakın İsveç'e. Adamlar kendi ülkelerinde evlerden çıkan çöplerin %99'unu elektrik üretimi için, kalan %1'lik kısmını ise tarımda gübre amaçlı değerlendiriyor. Kendi ülkelerindeki çöpler bitiyor, birde diğer ülkelerden çöp alıyorlar. "Petrolsüz Ülke" programı çerçevesinde, 2030 yılında ülke genelinde fosil yakıtların kullanılmasına son vermeyi planlıyorlar. Bu adamlar gibi olsak, ülkelerin 'çöp'lerini toplayalım, hiç sıkıntı yok :)
 

Gülay

Genel yönetici
Genel yönetici
Kayıt
22 Ocak 2013
Konu
17
Mesaj
1.278
Tepki
1.336
Şehir
Kocaeli
Mezuniyet
2011—12
Dün mecliste Çevre Kanunu görüşüldü,
İnanılmaz cahiller var, vekillerin sunumlarını gerçekten içler acısı buldum. Her bir vekil çıktığı ilin çevre sorununu fotoğrafla anlatıyor; kiminin deresi kiminin havası bozulmuş. Hala fabrikalar, hes ler yüzünden diyenler var, ne yapalım şimdi fabrikaları mı kapatalım? Olayları çok yanlış yorumluyorlar, çözüme ulaşamıyorlar.
Atıklar çevreyi kirletmez; değerlendiremezsen, arıtamazsan, bertaraf edemezsen çevre kirlenir. İçinde mühendislik olmadan çevre temizliği olgusu, çevrecilik ideolojisinden öteye gidemeyecektir.
 

emin2

Daimi üye
Kayıt
10 Mart 2016
Konu
17
Mesaj
486
Tepki
146
Şehir
İstanbul
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.
 

Merve Akgül

Daimi üye
Kayıt
30 Mayıs 2015
Konu
14
Mesaj
174
Tepki
232
Şehir
Adana
İç piyasadaki tedarikciler plastik atıklar ağır gelsin diye hileye basvuruyormus.. Makina parçaları ve hayvanlarin kafatasi kemikleri ve uzuvlarini bile karıştırıyorlarmis sanayicilerde bu yüzden ithal etmeyi tercih ediyormus. Daha önceki is yerimde öğrendim.
 
Yukarı Alt