Türkiye'nin İngiltere'den çöp alması

serhat sargın

Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
www.linkedin.com
Firma
Müdüroğlu Geri dönüşüm
Öncelikle merhabalar,
Atık ithalatıyla ilgili bir kaç kelime söylemem gerekirse
Geri dönüşümün merkezi olan Çin atık ithalatını yasakladı.
Buda bizim uluslararası geri dönüşüm piyasasından ülkemize daha uygun fiyata ve çok miktarda atık ithalatı yapmamızın önünü açtı diyebilirim.
Fakat bu ithalat hamlesi ülkemiz içerisinde toplanan atıklardan daha kaliteli ve daha ucuza mal edilmesinin sonucunda ülkemizde oluşan atıkların piyasa fiyatları düşecektir.
Şunu belirtmek isterim ki
İthalat bir çözüm değildir.
İlgili kurumların ithalata bir kota koymaları gerekmektedir. Eğer ki ithalatta gerekli önlemler alınmazsa ülkemiz sınırlarında oluşan atıkların gerekli oranlarda toplanamayacağı
kanaatindeyim.
Saygılarımla.

Gülay

Yönetim Grubu
Firma
Türkkan Yağ San ve Tic. A.Ş.
Aynı fikirdeyim, toplamacılar daha az maliyetle ithal ederlerse atıkları elbette toplama işleri yavaşlayacak. Geri dönüşümde gelişirken, çöp ülke olmamak için kota şart.

serhanmaden

Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
www.serhanmaden.xyz
Firma
AGED
Denetim eşliğinde tespit edilebilecek bir konu aslında. Daha sıkı denetimler hatta tarafsız denetimler ile hammadde niteliğindeki atıkların ülkeye gelmesinden yanayım.

KS
H

hepaistos

Kayıtlı Kullanıcı
Gelmesin mümkünse çöplerini de alsınlar gitsinler mümkünse ithal atık alan geri dönüşüm firmalarida kapansın.

Bu ileride basimizi çok ağrıtacak. Biz ikinci hatta üçüncü dünya ülkesi olmak istemiyoruz.

Vatandasada muhendisede bu bilinç aşılanmali. Doğru bir karar olsa zaten o ülkeler buraya çöplerini gondermezlerdi

Serkan Çiçekay

Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
www.dupoll.com
Firma
Dupoll Enerji Entegre Atık Yönetimi
Arkadaşlar abartmayın kötü örnekleri gösteriyorsunuz sadece. Tek kalemde 1000 ton hdpe ithal eden firmalar var, 1000 ton hdpe yi türkiyede tek kalemde bulabilmenizin imkanı yok. İyi örnekler de mevcut. Kaynağında ayrıştırmayı teşvik edelim hatta zorunlu tutalım çalışmalar yapalım kesinlikle katılıyorum. Ama atık ithalatını yasaklamayı kesinlikle yanlış görüyorum.

Oğuzhan Keskin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
.
@Serkan Çiçekay dediğiniz gibi kaynağında ayrıştırma işine yoğunlaşmamız lazım. Dışarıdan ithal edilen plastik atıklar geri kazanım firmalarına ucuz fiyatlardan dolayı cazip gelmekte fakat şöyle bir durumda söz konusu olacağını düşünüyorum.

Dışarıdan sürekli atık ithal etmemiz ülke içindeki çöpü kaynağında ayrıştırmamıza engel olacak (Türkiye'de toplama-ayırma işleminin maliyetli olmasından dolayı) ve dışarıdan ithal ettiğimiz plastik atıkları geri kazanıp ürüne çevirdiğimizde o ürünlerinde atıklarının ülkemiz topraklarında kalacağı kanaatindeyim(netice olarak aldığımız kadar plastik atık kadarını yurt dışına satılamayacak).Haliyle yurt dışından ithal ettiğimiz plastik atıklar dönecek dolaşacak 1-2 geri kazanım işi görecek ve biz görmesek de torunlarımıza atık olarak topraklarımızda geri kalacağı kanaatindeyim.
Bize atık satan ülkeler gelecek yıllarda çevre kirliliği ile uğraşmazken biz ise hem kendi çöpümüzde hem de atık aldığımız ülkelerin çöpü içerisinde boğulacağız.

Geleceği çok iyi görüp plan yaparak ya yurt dışından alınan atıklar için kota konulmalı ya da ülkemiz topraklarında gerçekten kaynağında ayrıştırma işine önem vermeliyiz diye düşünüyorum.

Serkan Çiçekay

Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
www.dupoll.com
Firma
Dupoll Enerji Entegre Atık Yönetimi
Evet çok haklısınız, bildiğim kadarıyla şuan bi kota çalışması yapılıyor. Önümüzdeki dönemlerde bu konu ile ilgili yeni gelişmeler olacaktır diye düşünüyorum.

serhanmaden

Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
www.serhanmaden.xyz
Firma
AGED
Duygusal ve cevreci gibi degil de cevre muhendisi gibi dusundugumuzde bu atiklar geri donusebiliyor temiz plastikler yuzde 90 verimle kagit ise yuzde 95 verimle hammaddeye donusebiliyor bu sayade yurt disindan hammadde alma ihtiyaci azaliyor. Petro kimya sanayii bizim ulkemizde var da bizim haberimiz yok acaba ? Yada endustriyel orman mi var ulkemizde kagit icin seluloz ureten ? Kagit sanayi yilda 5 milyon ton hurda kagit kullaniyor ic piyasada herseyi yapsaniz 4 milyon ton kagit toplarsiniz ne yapacaksiniz fabrikalari mi kapaticaksiniz. Muhendislik bu sorunu surdurulebilir olarak cozme kisminda sokakta herkes dusunmeden hesaplanmadan tum gelen hurdalara cop diyip yasaklansin diyor. Bu muhendislik olmasa gerek.

Ercan Koca

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Karadeniz Holding
pozitif ve negatif olarak yaklaşan kişilerin de haklılık payları var. Bununla birlikte böyle bir durumun yaşanması demek; ülkemizde geri dönüştürülebilirliğin eksik ve gelişmesi gereken bir olgu olduğu gerçeğini ortaya koymaktadır.