• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Uçucu Yağ Asiti Tayini

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2008
Şehir
Yurt Dışı
Firma
ABL Group
1.GENEL BİLGİLER
Uçucu asitlerin tayini çoğunlukla anaerobik arıtma proseslerinin kontrolünde yaygın bir şekilde kullanılır. Organik maddenin biyokimyasal olarak ayrışmasında çok çeşitli saprofitik bakteriler kompleks maddeleri hidrolize ederler ve düşük molekül ağırlıklı bileşiklere dönüştürürler. Oluşan düşük moleküler ağırlıklı bileşiklerin tümü kısa zincirli yağ asitleridir (asetik asit, propiyonik asit, bütirik ve valerik asit, izovalerik ve kaproik asit gibi). Bu düşük moleküler ağırlıklı yağ asitleri, uçucu asitler olarak ifade edilirler. Bunlar normal atmosfer basıncında distile edilebilirler. Bu asitlerin ortamda artışı, eğer sistemde gerekli tamponlama kapasitesi yoksa, pH düşmelerine böylece anaerobik arıtma prosesinin durmasına yol açabilir.

Uygun şartlarda çalışan anaerobik çürütme tesislerinde organik maddenin ayrıştırılmasında iki grup bakteri uyum içinde çalışmaktadır. Saprofitik bakteriler ayrışmayı asit kademesine kadar yürütürler ve daha sonra metan oluşturan bakteriler dönüşümü, metan ve karbondioksit oluşumu ile tamamlarlar. Metan oluşturan bakteriler yeterli sayıda mevcut olduğunda ve çevresel koşullar uygun olduğunda, saprofitik bakteriler tarafından üretilen son ürünler (uçucu asitler) metan bakterileri tarafından hızlı bir şekilde kullanılırlar. Netice olarak mevcut doğal tamponların nötralize etme yeteneğini aşarak ortamda biriktirilemezler ve pH metan bakterileri için uygun sınırda kalır. Bu şartlar altında, çürüyen çamurun uçucu asit içeriği çoğunlukla 50-250 mg/L arasındadır ve asetik asit şeklinde ifade edilir.

Devamı Ektedir
 

Ekli dosyalar

  • UÇUCU YAĞ ASITI TAYINI.pdf
    422.5 KB · Görüntüleme: 1,121
Üst