Ünlü ama tutsak

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Ara 2008
Mesajlar
3,940
Tepki puanı
5,325
Puanları
338
Konum
Tayland
Şehir
İstanbul
Firma
Saipem
Ekli dosyayı görüntüle 11690
27 yaşındaki şempanze Jimmy'nin tutsak hayatı devam ediyor. Rie de Janerio'daki küçük bir hayvanat bahçesinde yaşamak zorunda bırakılan Jimmy çok yetenekli bir sanatçı.Hiç arkadaşı yok. Bu yüzden de depresyona girdi. Bu mutsuz günlerin içindeyken bir gün hayvanat bahçesindeki yetkililer ona boya ve kağıt verdi. Hayatı değişti. Yaptığı resimler o kadar güzeldi ki,Jimmy kısa sürede büyük bir ün sahibi oldu. Artık o Brezilya'nı şöhretleri arasına yerleşti.
Ama bugüne kadar hiç de kolay bir hayatı olmadı. Tutsaklık günleri doğduğu an ile başladı. Gezici bir sirk grubu içinde üç yaşına kadar tutuldu. Sirkte o kadar mutsuz oldu ki, sirke gelenleri eğlendiremedi. Sirk yöneticileri de onu terketti. Sahipsiz kalan Jimmy hala yaşadığı küçük hayvanat bahçesine getirildi. Rie de Janerio'daki Niteroi adlı bu hayvanat bahçesi onun gibi sirkler tarafından terkedilen onlarca hayvanla dolu.

Jimmy bugüne kadar onlarca tablo yaptı. Hayvanat bahçesi onun yaptığı bir eserleri satışa çıkardı. Jimmy sahip olduğu bu yeteneğin bedelini ise tutsaklıkla ödüyor. Brezilya'da hayvan hakları örgütleri onun daha iyi koşullarda yaşayabilmesi için kampanyalar başlattı. Primat Destek Grubu adlı sivil toplum kuruluşu şempanzelerin de tıpkı insanlar gibi haklarının olduğuna dikkat çekiyor. Şempanzelerin DNA'larının insanla yüzde doksandokuz oranında aynı olduğuna dikkat çeken aktivistler Jimmy'nin kendini daha mutlu hissedebileceği doğal bir yaşam alanına bırakılması gerektiğini söylüyorlar. Bu sayede Jimmy dört duvar arasında yaşamayacak. Aktivistler bu konuda açtıkları davayı ise kaybettiler. Jürinin gerekçesi Jimmy'nin hayvanat bahçesinde "kötü muamele" görmediği yönünde.


Yeşil Haber
 
Üst