Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Veterinerler Çevre Görevlisi Olabilecek !!!

Konu, 'ARŞİV' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

 1. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  Veterinerler Çevre Görevlisi Olabilecek !!!

  Çevre Denetimi Yönetmeliğinin değişmesiyle birlikte, veteriner fakültesi mezunları da "Çevre Görevlisi" olabilecek.

  Yayına Giriş: 22.10.2009 11:19:48
  Güncelleme: 22.10.2009 11:24:52

  [​IMG]

  Veteriner fakültesi mezunlarına da "Çevre Görevlisi" olma hakkı tanındı.
  Çevre Denetimi Yönetmeliğinde Değişiklik yapılmasına dair yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

  Yönetmelik değişikliğine göre, en az dört yıllık yükseköğretim kurumlarının mühendislik, fizik, kimya, biyoloji bölümlerinin yanı sıra veteriner fakültelerinden mezun olanlar da tesis veya faaliyetlerde, tesis veya faaliyetlerin çevre yönetim birimlerinde veya yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarında çevre görevlisi olarak çalışabilecekler.

  Tesis ve faaliyetlerde veya yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarında çalışacak çevre görevlilerinin, Çevre ve Orman Bakanlığınca düzenlenecek çevre görevlisi eğitimine katılıp, eğitim sonunda yapılacak sınavda başarılı olması zorunlu tutuldu. Sınavda başarılı olanlara Çevre Görevlisi belgesi verilecek. Çevre Görevlisi Belgesi olmayanlar, faaliyet veya tesislerde, çevre yönetim biriminde veya yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarında çevre görevlisi olarak çalışamayacaklar.

  Eski yönetmelikteki, "Çevre yönetim biriminde en az bir tane çevre mühendisi veya çevre mühendisliği alanında yüksek lisans ve/veya doktora eğitimi almış personel çalıştırılması zorunludur" ibaresi kaldırıldı.

  Yeni yönetmeliğe göre, kamu veya özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az üç yıl çalışmış bir çevre görevlisi koordinatör olarak istihdam edilecek.

  Çevre görevlisi eğitimine katılacak kişilere, "Çevre Görevlisi" belgesi verilecek.

  Yönetmeliğin geçici 1. maddesinde de değişikliğe gidildi. Bu çerçevede, yönetmeliğin Ek-1 listesinde yer alan tesis veya faaliyetler en geç 18 ay, Ek-2 listesinde yer alan tesis veya faaliyetler en geç 24 ay içinde; altyapı çalışmalarına başlayan Organize Sanayi Bölgeleri, yönetmelikte belirlenen tesislere sahip belediyeler ve mahalli idare birlikleri ile sağlık kuruluşları veya hastaneler 24 ay içerisinde çevre yönetim birimlerini kuracaklar, çevre görevlisi istihdam edecekler veya çevre yönetimi hizmeti alacaklar.

  Ayrıca, eski yönetmelikteki daire başkanı, şube müdürü, çevre ve orman uzmanları ve uzman yardımcıları ile diğer teknik personelin unvan kadrolarını düzenleyen yönetmelik maddesi de yürürlükten kaldırıldı.
   
 2. Lokman Güvenç

  Lokman Güvenç CMNet Üyesi

  yuh diyorum veterinlere hayvanlar yetmiyormu acaba???
   
 3. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  Son zamanlarda evrim tartışmaları çoştu yine. Hayvandan geliyoruz diye heralde onlarıda araya kattılar heralde :)
   
 4. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  Güzel bir yaklaşım tarzı, tebrikler Ugur bey. Hiç aklıma gelmemişti :D:D
   
 5. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  Teşekkürler. Bu acınacak meslek halimize gülelim mi ağlıyalım mı? Hal böyle olunca bakış açılarımı değiştirir oldum :)
   
 6. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  Hayatta her şeye rağmen her zaman gülebilmek çok güzel bişe !!!
   
 7. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  Gülmeden olmuyor ama mühim olan gülerken sakinliği koruyup kararlar alabilmek. Gülerken işi boşlamamak lazım :)
   
 8. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  gülmekten çok daha fazlası gerekiyor bize bu durumda.. işi boşlamak yok ;)

  bakalım bizim beceremeyipte elimizden alınan görevimizi baytar arkadaşlar yapabilecek mi !!! :confused:
   
 9. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  ÇED şube müdürlüğünde çevre mühendisi olmadan raporları inceleyip onay veren arkadaşlar bu konuda ne kadar başarılıysa veteriner olan arkadaşlarda o kadar başarılı olucaklardır :)
   
 10. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  heheh :D:D bundan şüphe yok..güzel yaklaşım ;)
   
 11. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  Hakkaten şaka maka bir tarafa ama cidden internet ortamında değilde herkes kendi bölgesinde diğer arkadaşlarıyla birlikte buluşarak bu forum üzerinden yüz yüze gelerek belli kararlar alıp,resmi olarak dilekçe yazarak hareket edelim.burda yeteri kadar sayı mevcut.sizlerde burdan bu işi organize edebilirsiiz.neticede odayada düşen görevler var ve önce kendimizi odaya ifade edebilmeliyiz.
   
 12. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  hatta istanbuldaki arkadaşlarla 1 kasım pazar günü saat 14:00'da taksimde buluşalım.odada kendi aramızda tartışalım. oda yönetimindende ricada bulunalım bize yer tahsis etsinler. iletişim numaramda 0505 301 8486 uğur baltalı.dilekçeyi kendi el yazımızla yazıp imzalayalım. internet ortamından gönderilen maillerle değil resmi prosedürü oluşturabilcek adımlar atalım diyorum ben
   
 13. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  çok faydalı olucaktır bu görüşme..istanbuldaki arkadaşlarımızın görüşlerini bekliyoruz.. uzak olmasam bu görüşmeyi organize eder katılımı sağlardım.. fakat bu durumda mümkün değil :eek:
   
 14. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  her şehir kendine bir sayfa açsın şehir başlığı altında orada gelmek isteyenler kendi aralarında konuşarak birlikteliği sağlasınlar. hernekadar teknoloji çağında yaşıyor olsak bile resmi olarak takip edemiyeceğimiz bir başvuru sonuçsuz kalıcaktır.
   
 15. Lokman Güvenç

  Lokman Güvenç CMNet Üyesi

  git gide çevre mühendislerinn çalışma lnlarını elinden alıyolarlar.diğer meslek dallarını işimize ortak edip resmen önümüzü kesiyorlar ve yaptığımız işi de ucuzlatıyorlar. o zaman biizm içinde kurs açsınlar 3 ayda inşaat mühendislerinin makine mühendilserinin işlerini yapalım. bir de çevre bakanı veysel eroğlu.bu adam ne yapıyor acaba orada. çevre mühendisi olmasına rağmen böyle birşeye onay veriyorsa yazıklar olsun gerçkten.
   
 16. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  türkiyedeki birçok çevre mühendisliği bölümündeki öğretim üyelerinin mezun oldukları bölüm kimya,inşaat ve makina gibi bölümlerdir.doktoralarla daha sonrasında bu alanda çevre mühendisliği ünvanı almışlardır. bakanımızda aslen inşaat mühendisidir.
   
 17. Lokman Güvenç

  Lokman Güvenç CMNet Üyesi

  aynı zamanda da çevre mühensiliği bölümünün 1978 de itü de kurulmasında büyük emeği olan birisi.herkesten daha iyi bilmeli çevre mühendisliğinin değerini.oturduğu makam çevre ve orman bakanlığı olduğu için çevre merkezcil düşünmeli bence...
   
 18. Lokman Güvenç

  Lokman Güvenç CMNet Üyesi

  çok iyi olur geçekten toplanılmalı ve bi şekilde haklarımızı savunmalıyız.cmo boşuna kurulmadı herhalde bir misyonu ve görevi olmalı cmo altında birşyler yapılmalı yapmalıyız..
   
 19. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  geçen pazar bir toplantı yapıldı istanbuldaki odada ben katılamadım.orda çeşitli kararlar alındı.15kişi katıldı bu toplantıya.6sı yönetimden kalan 9kişi dışrıdan.ben dilekçelerimize kendi imzamızı atabileceğimiz bir görüşme ortamı yaratalım diyorum şehir şehir.ama şuana kadar 2kişi iyi olur diyebildi fazlasıda olmadı.
   

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...