• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Volumetrik Yöntemle Klorür Tayini

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2008
Şehir
Yurt Dışı
Firma
ABL Group
1. DENEYİN AMACI
Deney, sulardaki klor miktarını volumetrik metot ile tayinini amaçlamaktadır.

2. DENEYİN ANLAM VE ÖNEMİ
Bir çözeltideki madde miktarının konsantrasyonu, ağırlığı veya hacmi bilinen ve ölçümü yapılacak madde ile belirli bir kantitatif reaksiyon verebilen bir başka çözelti (standart çözelti, titrasyon çözeltisi) yardımıyla tayini esasına dayanan analiz yöntemidir.
Kimyasal eşdeğerliğe göre reaksiyona giren madde oranları sabit olduğundan ölçülen madde hacmi belli ise bu çözeltideki madde miktarının konsantrasyonu standart çözeltinin harcanan hacmi ölçülerek bulunabilir. Eşdeğer nokta veya stokiometrik nokta, titrasyonda numune ve standart çözeltinin eşdeğer miktarlara eriştiği nokta olarak tanımlanır. Titrasyonun sonu ise eşdeğer noktayı belirleyici bir madde (indikatör) veya bir düzen (iletkenlik vs.) yardımıyla görülebilir.

Bir volumetrik ölçüm için titrasyon çözeltisi ve titre edilecek çözelti arasında
a) stokiometrik,
b) hızlı,
c) tam,
d) görülebilir
bir reaksiyonun sağlanması gerekir.

Devamı Ektedir
 

Ekli dosyalar

  • VOLUMETRİK ANALİZ (KLORÜR TAYİNİ).pdf
    327.4 KB · Görüntüleme: 434
Hesaplama yaparken;

(A-B).N.35450 / (ml. numune)

A: Numune sarfiyat ml.
B: Şahit için sarfiyat ml.
N: Titre ettiğimiz AgNO3 ün normalitesi

olunca AgNO3 ün normalitesini ne olarak alacağız ? Standart bir değer var mı ?
 
Kimya derslerinden hatırladığım kadarıyla Normalite hesaplarkende bir formül vardı. Bulursanız onuda ekleyiniz buraya :)
 
Üst