• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yeni işe başladık hayırlı olsun ama...

Ender Öztürkk

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Yok
Merhaba,
Daha önce 3 yıllık bir atık ayrıştırma tesisinde çalışmışlığım var 2 hafta öncesinde büyük bir ilaç firmasında işe başladım.
Firma bu güne kadar Çevre Danışmanlık Firması ile çalışmaktaymış şuanda da çalışıyor ancak çok uzun vadeli olmayacak anlaşılan sonuçta bir çevre mühendisi işe aldı. Şimdi izin ve lisansları kontrol ediyorum , Gelen Kimyasalları , deşarjları , atıkları kontrol ediyorum vs. kısaca firmayı tanımaya çalışıyorum.
Sorulara gelecek olursak

1) çevre mühendisi\görevlisi olarak cbsde firmayı üstüme mi almam gerekli? Alırsam ne olur Almazsam ne olur?
2) 2015 de çevre görevlisi eğitimi aldım ancak belgesini almadım şimdi sistemden başvuru yapmak istiyorum ancak e-imza ile eğitim bilgilerimi onaylayamıyorum. Hata vs çıkmıyor ancak dosyaları imzalamıyor da :( (e-imza çalışıyor test kısmında) bunu nasıl yapıcam.
3) Danışmanlık firmasıyla koordineli çalışmak istiyorum eminim çok faydalı olucaklardır ancak firma konusunda nereden başlamalıyım kestiremiyorum.

forumda birçok yer konu okudum şurdan başlanır şu işi yapar vs ancak nedense kendimi savunmasız hissettim şuan :))))

Çevre Görevlisi belgesinin alınma yolu şu değil midir?

Cbs kaydol
e-imza çıkar
Belge başvurusu yap (tabi önce bilgilerini gir sisteme)
Çıkan referans koduyla parayı yatır
belgen onaylansın.

işleyiş bu yönde değil mi? YOksa 2015 eğitimliyim diye mi bu sıkıntı oluyor?

Bildiğim kadarıyla eğitimden sonra 1 yıl içinde belgeyi almanız gerekiyordu arkadaşlar hep öyle dediler. Ben de son vize eğitimini aldım. Belge başvurusundayim. Sanirim.sizin yeniden eğitim almanız gerek. Bir bakanlığı arayın. Cevre görevlisi hattı 0312 410 1995 . 0312 410 18 37

@selaya

öncelikle verdiğiniz bilgileriçin teşekkür ederim :) 4 sene geçerliliği varmış bu eğitimin yani sanırım alabiliyorum şuanda :) Diğer soruların cevaplarını bekleyeyim bakalım ne diyecek arkadaşlar

@cavush Yeni işiniz hayırlı olsun. Eğer danışman firma ile devam edilecekse üzerinize almanıza gerek yok. Danışman firmanın sorumluluğu devam etsin. Ancak yapılan işlemleri kontrol edersiniz. Aylık değerlendirme raporlarını inceleyerek danışman firmanın şu an hangi işler üzerinde çalıştığı ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.
Danışman firma ile koordineli çalışma konusunda ise, artık tesisin tam zamanlı çalışanı olduğunuzdan çevre konuları ile ilgili sorumluluğu üzerinize alarak (yönetimin onayını aldıktan sonra tabi) danışman firmanın çevre görevlisi tesise geldiğinde yapılan işlerle ilgili size bir sunum yapmasını isteyebilirsiniz. Bu sırada aksayan süreçler varsa sizin bu konularda neler yapabileceğiniz ile ilgili maddeleri ortaklaşa belirleyerek bir takım işlerin takip sorumluluğunu üzerinize alabilirsiniz.
Danışman firmaya karşı tavrınızı belirleyebilmek adına danışman firmayla devam edip etmeme konusunu netleştirmeniz iyi olur. Devam eden bir izin/lisans süreciniz varsa süreç tamamlanana kadar danışman firma ile devam etmeniz daha iyi olacaktır.

@jn6zo , çok teşekkür ederim öncelikle ayrıca verdiğiniz bilgiler içinde öyle .
Aslında kafamdaki şöyle bir sistem; Beyanları , aylık değerlendirme tutanaklarını , online başvuruları vs kendim yapmak dışarıda ki süreçlerimizin takibini de firmaya vermek istiyorum. Ancak online sistem hakkında bilgim 0 malesef bu yüzden ilk etapta bunları danışman firma yapsa sanırım daha iyi . Bende proseslerimiz ve iş akışımızı öğrenmeliyim bu süreç içerisinde aynı zamanda firmadaki ufak eksiklikleri gidermeliyim.
Ancak ne zaman sistemi üzerime almam gerektiği ve bizzat beyan yapacağım zamanı şimdiden kestiremiyorum bu bana sıkıntı oluyor açıkçası içten içe :) bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Birde 4 ayda bir çevre görevlisi olduğumdan il müdürlüğüne bildirilmem gerekiyormuş sanırım bu doğru?

@Melike_Üsküt tekrar eğitim mi almam gerekiyor .... haydaaaa :\

Çevre görevlisi olarak sistem üzerinde henüz atamanız olmadığı ve zaten danışman firma olduğu için il müdürlüğüne bildirmeye gerek yok bence. Dışarıdaki süreçlerin takibi derken hangi işlemleri kastediyorsunuz? Online sistem hakkında bilginiz yoksa bu beyan dönemini danışman firma yapsın beyan döneminden sonra üzerinize alırsınız. Bir sonraki yıla kadar zaten öğrenirsiniz. Ama danışmanlığın bırakılması konusunda yönetimin bir talebi, baskısı varsa o zaman şimdi de üzerinize alabilirsiniz. Zor işlemler değil forumdan da destek alarak kolayca yapabilirsiniz.