• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yeni kurulan geri dönüşüm - TAT tesisleri

Ali İhsan

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar herkese selamlar. Yakalaşık 20 aydır danışmanlık sektöründeyim ve yılbaşı zam miktarımızın gülünç seviyede olmasından dolayı iş arayışına başladım. Haftasonu bir sanayici ile görüştüm kendisi bir atık tesisi kuruyor. İzin Lisans süreci tamamlanmak üzere tesiste ofisler vs. inşaatı bitmek üzere. Şimdi bu sanayici büyüğümüz tesiste başlangıçta TAT yapacak ama sektöre hızlı giriş yaparak bir kaç ay içerisinde tehlikeli atık, elektronik atık işlerine de girmek istiyor. Benim atık konusunda sadece hizmet verdiğim bir TAT firmasından gördüğüm kadar tecrübem var. Görüşmemiz gayet olumluydu ücret tatmin edici bir miktar ancak atık sektörüne yıllardır geçiş yapmak istememe rağmen tesiste işi tam anlamıyla bilen kimsenin olmamasından dolayı çekincelerim var. Sizlerin tavsiyelerine ihtiyacım var, özellikle atık sektöründe çalışmış-çalışan meslektaşlarım destek olurlarsa çok sevinirim.

Merhaba, size tavsiyem ve öngörüm şu olur. Genelde tat açmaya karar veren insanlar hemen peşine tehlikeli, elektronik atık da almak için hayaller kurarlar. Ama emin ol bu sürecin en hızlısı bile 2-3 yılı bulabilir o yüzden birden çok büyüyeceğine sakın inanma. Danışmanlıktaki tecrübelerin ilk etapta sana yeterli olacaktır zaten çok fazla bir işi yok tat tesisinin. Karşına çıktıkça araştırarak üstesinden gelebilirsin. Zaten ihtiyacın olan şeylerin %99unu bu siteyi kurcalayarak öğrenebilirsiniz.

Kolaylıklar dilerim.

Eğer işi kuracak kişilerin bizzat bu sektörde tecrübesi yoksa kesinlikle işe çok iyi şekilde hakim olan kişilerle(müdür) çalışmalı. Aksi taktirde kısa vadede batar.
Bu iş sanayici işi değil üretim yapmıyorsun çünkü geri dönüştürüyorsun. İşverenin çevreci olması gerekiyor. Sanayici bakış açısıyla değerlendirildiğinde bu iş çevre mühendisi için zor olabilir.
Sizin durumunuz biraz daha farklı sanırım çünkü işin başından itibaren birlikte olacaksınız. Her operasyonda senin yönlendirmen olacak. Eğer yasa dışı bir hareket olmazsa uzun vadede güzel paralar kazandırırsın ve kazanırsın.
Çevre ve insan sağlığını önemseyen tesisler bir şekilde ayakta kalmayı başarıyorlar. Diğerleri ise sürekli devirdaim yapıyor. Gidiyorlar yenileri geliyor.
Bu tesiste sizin kazanacağınız en önemli tecrübe ise atığa hammadde olarak bakmanızı sağlamasıdır. Bunun yanında pazarlama cart curt zaten gelir.
Diğer evrak işlerini arkadaşların dediği gibi zaten halledersin. Önemli olan kanlı ve canlı şekilde atık sektörünü doğru yöneten bir Mühendis olmanız.