• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yeni Yıla Yeni İş Arama Stratejileri

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2008
Şehir
Yurt Dışı
Firma
ABL Group
Yeni yılda eğer hala iş bulamamışsanız, işte size yeni yıla özel iş arama stratejileri. İş arama uzmanlarıyla yapılan görüşmeler sonucunda yeni yılda kaçınmanız gereken hataları ve 2010'da izlemeniz gereken adımları belirledik;

1.TEMEL ADIMLARDAN VAZGEÇMEYİN
Eğer hala bir iş başvurusunda bulunmamışsanız özgeçmişinizi ve teyit mektubunuzu (özgeçmişiniz ulaşıp ulaşmadığını öğrenmek için göndermeniz gereken mektup) düzenlemenin tam zamanı. İş aramada veya kariyer planlamasında uzman birilerinden yardım alabilirsiniz. Kariyer planlama uzmanlarından Mason Jackson '' Dışarıda birçok boş pozisyon var, bu yüzden özgeçmişinizi olabilecek en iyi standartlarda hazırlamalısınız. Özgeçmişinizi düzenleyin ve çalıştığınız değil, çalışmak istediğiniz pozisyona uygun olarak hazırladığınıza emin olun.'' diyor.

Ayrıca '' Özgeçmişinizi elektronik postayla göndermek bazı sorunlar açabilir. Mailinizi gönderdiğiniz kişiye, özgeçmişinizin eline ulaşıp ulaşmadığını teyit etmelisiniz.'' diyor. Ve Jackson son olarak da '' Hata yapmayın ve eğer firma direk iletişime geçmek istemediğini belirtirse başvurunuzu online yapın.'' diye sizleri uyarıyor.


2.TAVIRLARINIZA DİKKAT EDİN
''İş arayanlar eski bir paradigmaya takılıp kalmıştır ve '' İşsiz olduğum için utanıyorum'' derler'' Utanmayın! Günümüzde en başarılı çalışanlar bile işlerinde ortalama üç-dört yıl tutunabilmektedirler.

Bir başka hata ise '' Bana acıyın'' konuşmasıdır. Ne kadar kötü durumda olduğunuzu ve bu işe çok ihtiyacınız olduğunu bilmek firmanın sizi işe alması için bir sebep değildir.

3.KENDİNİZİ ÖZGÜR KILIN
Shea, Shaquille O'Neal'ın ''ben özgür biriyim '' demekle hiçbir sorunu olmamasına dikkat çeker. Yani bu davranışı örnek alın; kendiniz istediğiniz için çalıştığınızı ve o firma için bir hediye olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın. Öte yandan kendi firmanızın sahibiymişsiniz gibi düşünün ve yeteneklerinizi bu yönde geliştirin. İki ya da üç yönetici yeteneği iş aramasında sizlere çok kolaylık sağlar.

4.KENDİ MARKANIZI YARATIN
Para ödemeniz gerekse de kendi markanızı yaratın ve onu firmalara tanıtın. Shea'nın dikkat çektiği noktalardan biri ise '' Kendi markamızı yaratmak için çok fazla para harcamıyoruz.'' noktasıdır.
Kendi markanızı geliştirerek iş arayan kişilere sahip olmaları gereken özellikler konusunda önerilerde bile bulunabilirsiniz. Ayrıca çalışanlar için ürettiğiniz çözümler işe alınmanıza bile yardımcı olabilir.

5.HEDEF BELİRLEYİN
Özgeçmişinizi her firmaya göndermektense, çalışmayı en çok istediğiniz ve en çok uyum sağlayabileceğiniz altı firma belirleyin. Ekonomik koşullar kaygı verici olmaya başlasa da, çalışanlar çalışmak istedikleri ve başarılı olabilecekleri firmaları kendileri belirlemelidir.


6.BAĞLANTILARINIZ OLSUN
Yaratıcılığınızı firmayla bağlantı kurmak için kullanın. Nasıl direk bağlantıya geçebileceğinizi düşünün. O firma da çalışan veya çalışmış birini tanıyor musunuz? Firmayla ilgili bilgi sahibi olmak için internetten onları araştırabilirsiniz. Eğer içerden birini tanıyorsanız işiniz kolay demektir; çünkü danışacak birisini bulmuşsunuzdur.Lori Welch, 21 yıldır çalıştığı işinden çıkartılınca, LinkedIn.com'da (profesyonellerin üye olduğu bir ağ) biriyle tanıştı. Sonra bu kişi kendisini bir firmaya önerdi ve Welch özgeçmişini gönderdikten sonra işe kabul edildi. Welch o kişiyi 10 yıldır görmüyor ve onun sayesinde o zamandan beri insan kaynakları yöneticisi olarak çalışıyor.

Firmalara onlarla çalışmayı çok istediğinizi gösterin
Bazı iş arayanlar, firmaya, onlarla çalışmak istediklerini belirtmekten korkar. Geçmişinize baktığınız da aynı hatayı yaptığınızı siz de fark edeceksinizdir. Bunu söylemeye korkmayın; çünkü firmalar açıkça onlarla çalışmak istediğini belirten kişileri işe almayı uygun bulurlar.
 
Üst