• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yeterlilik tebliği

Mustafa Güleş

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
23 Haziran 2009
Şehir
İzmir
Firma
Elit Geri Dönüşüm San. ve Tic. Ltd. ŞTİ.
Arkadaşlar son çıkan ÇED Yeterlilik tebliği hakkında ne düşünüyorsunuz ne ÇMO da ne Mail grubumuzda ne de burada hiç bir yorum(tepki) göremedim. en son tebliğle 15 adet PTD hazırlayanlar içinde bir imza yeterliliği verilmiş fakat 2008 deki tebliğden sonraki sunulan dosyalar için deniyor. daha önceki tecrübeler görmezden geliniyor. Bu yeterlilik olayı olmalı ama buradada büyük hak kayıplarımız var bence bu konuda en az çevre denetimi kadar önemli. aslında aramızda bir şirket kurup burada hem meslektaşlarımızın yeterlilikle ilgili sorunlarını çözer hemde çed yeterliliği olmayan firması olan arkadaşlarımızın yazdığı dosyaların imza sorununu çözebiliriz. bu şekilde bakanlığın yetki verdiği 140 firmaya mecbur kalmayıp ( ki bunu 50-60 lara düşürmeyi planlıyorlar ) aynı zamanda yeni ÇED firmalarının oluşumuna destek vermiş oluruz hiç olmazsa çevre mühendisi ağırlıklı olur. aynı zamanda çevre denetimindede mesletaşlarımıza tecrübe ve yine çevre danışmanlık firması sorunu çözülebilir. Fatih bey tabii çok ham bir fikir ama sizin önderliğinizde böyle bir şey çok mümkün görünüyor.
 
Aslını isterseniz aramızda daha önce böyle birşey konuşuyorduk. Tek bir firmaya bağlı gibi çalışan şubeler düşünün tüm ülkede. Ana firma yeterlilik aldı mı şubeler içinde sıkıntı çıkmayacak fakat bunu yapmak pek mümkün gözükmüyor emin ol engellemeye çalışan çok kişi olur.

Yeterlilik tebliğleride aslında unutulmuş değil falat ÇDY çıkınca geri planda kaldı. Sadece ÇED değil, tüm yeterlilikler incelenmeli bence.. 2008 den sonrası tecrübelerin alınmasında vardır bir sebep :D (anladınız bence bu kısmı )
 
Tabii anlıyorum Fatih bey o kısmını:) ama bazı yeterlilik almış firmalarının oldukça kabarık bir imza yeterliliği olmayan personel listesi var bizim şube açmamamıza da gerek yok katılmak isteyen arkadaşlar kendi sigortalarını yatırıp gerekli imza sayısına çıktığında ayrılabilir mesela yada buradan doğacak firmalarda da yeni arkadaşlarımız bir süre istihdam edilebilir. Aslında bir ara hatırlar gibiyim böyle bir konuyu ama orada labaratuar yeterlilikleri falan da olan birazda maliyetli bir konuydu... Fatih bey bu tip şeylerin önünü kesecek şeyleri benden daha iyi kestirebildiğinizi tahmin ediyorum fakat yinede tekrar düşünebiliriz kaybedeciğimiz biraz zaman belki azda para :) kaybı olur ama başarabilirsek bütün yeni mezun arkadaşlarımızın tecrübe diye önüne koydukları setide aşmış olur ikinci bir üniversite gibi olabilir. Teşekkürler
 
İstediğiniz konuyu arkadaşlarımla görüşeyim olabilirliğini araştırayım. Belkide çok kolay bir çözüm üretilir.
Gelişmelerden haberdar ederim sizleri bu konu altında..
 
Üst