Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ziraat mühendisleri odasının çevre görevlisi yönetmelik taslağı hakkında açıklaması

Konu, 'ARŞİV' kısmında Emine Bayraktar tarafından paylaşıldı.

 1. Emine Bayraktar

  Emine Bayraktar CMNet Üyesi

  Yönetmelik taslağının "Çevre görevlisinde aranılacak nitelikler" başlıklı 5 inci maddesinin 1 inci fıkrasının (a) bendinde sayılan meslek grupları arasında, Su Ürünleri Mühendisleri ile Balıkçılık Teknolojisi Mühendislerinin yer almadığı görülmüştür.

  Ancak, çevre ile ilgili konular Su Ürünleri Mühendisleri ile Balıkçılık Teknolojisi Mühendislerinin de mesleki çalışma alanları içerisindedir. Adı geçen meslek mensupları, 4 yıllık lisans eğitimleri boyunca çevre ve su kirliliği, göllerin ıslahı ve yönetimi, ekotoksikoloji, çevresel etki değerlendirmesi ve ekolojik izleme başta olmak üzere denizel çevre ve kirleticileri üzerine kapsamlı bir eğitim almaktadır.

  Lisans program içeriğinin incelenmesinden de anlaşılacağı üzere üzere, içsu (göl, akarsu, baraj gölü, lagünler) ve denizel ekosistemi etkilemesi olası çalışmalarda görev almak üzere, yönetmelik taslağında sayılan meslek grupları içerisine Su Ürünleri Mühendisleri ile Balıkçılık Teknolojisi Mühendislerinin de dahil edilmesi gerekmektedir.

  Ülkemizdeki 10.000 Su Ürünleri Mühendisi ile 1.100 Balıkçılık Teknolojisi Mühendisinin haklarının korunması için, yönetmelik taslağında bu yönde düzeltme yapılması gerekmektedir.

  Yönetmelik taslağının "Çevre danışmanlık firmalarının nitelikleri" başlıklı 9 uncu maddesinin 2 nci fıkrasında "Çevre danışmanlık firmaları bünyesinde çalışan çevre görevlilerinin en az 2/3‘ü çevre mühendisi olmak zorundadır." hükmü bulunmaktadır.

  Yönetmelik taslağında yer alan söz konusu hüküm, çevre mühendislerine imtiyaz sağlamaktadır. Oysa çevre çalışma alanı, birçok bilim dalını içeren multidisipliner bir mühendislik çalışma alanıdır. Bu alanda sadece bir mühendislik dalına öncelik tanımak doğru değildir. Zira bu şekildeki bir uygulama, çevre konusunda yapılacak çalışmaları dar bir alana sıkıştıracaktır. Çevre mühendisliği, bu alandaki en önemli mühendislik dalı olarak görünse de, diğer tüm mühendislik dalları ile ortak çalışma yarar sağlayacaktır. Dolayısıyla bir mühendislik dalını ön plana çıkarmak ortak çalışma anlayışına uygun olmayacaktır.

  Bu nedenle yönetmelik taslağının "Çevre Danışmanlık Firmalarının Nitelikleri" başlıklı 9 uncu maddesinin 2 nci fıkrasının "Çevre danışmanlık firmaları bünyesinde çalışan çevre görevlerinin en az bir tanesi Çevre Mühendisi olmak zorundadır." şeklinde yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.

  Bunun dışında, yönetmelik taslağının "Çevre danışmanlık hizmeti verecek firmaların yeterlik müracaatında gerekli belgeler" başlıklı 12 inci maddesine "Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği‘ne bağlı ilgili meslek odasından alınacak Oda Üyelik Belgesi, Serbest Müşavirlik Mühendislik Belgesi ve Büro Tescil Belgesi," hükmünün de ilave edilmesi gerekmektedir.

  http://www.zmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=14453&tipi=5&sube=0
   
 2. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  Yok, bence yönetmeliği Çevre Mühendisleri bu yönetmelikten hariç tutularak düzenlemeliler. En sonunda bunu diyecekler herhâlde. Çevre Mühendisi Çevre Görevlisi olamaz diye bağlayacaklar en sonunda.
   
 3. İsrafil Yılmaz

  İsrafil Yılmaz CMNet Üyesi

  arkadaşlar evet her geçen gün mesleğimize saldırılar artıcak fakat elle tutulur birşeyler yapabiliyormuyuz önemli olan bu
   
 4. Büşra Mülayim

  Büşra Mülayim CMNet Üyesi

  Bu taslak bütün kuruluşlar için mi geçerli yoksa diğer başlıktaki gibi atıklarla ilgili mi?
   
 5. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  Bu tüm başlıkları kapsayan bir taslak gibi düşünülebilir. Yani bir işletme bir çok yönetmeliğe tabi olabilir, aynı zamanda bu yönetmeliğe de tabidir. Bu yönetmelik orada çalışması şart olan kişinin niteliklerini kapsayan bir yönetmelik.
   
 6. Büşra Mülayim

  Büşra Mülayim CMNet Üyesi

  Umarm hepimiz için hayırlı sonuçlar açıklanır bir an öncee..
   

İlginizi Çekebilir

broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.