• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atıkları beyanı

Canan Erkan

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar,
ambalaj atıkları beyanı yapılırken mesela 2010 yılında stokta kalan ambalajları 2011 yılına nasıl ekliyorsunuz. Temin edilen miktarın üzerine mi ekleniyor?

iyi günler,
atık beyan sisteminde ambalaj atıkalarını beyan acamıyorum. 15 kodlulardan 15 01 10 ve 15 02 02 var bu dogrumudur?

tehlikesi atık beyanı yokmudur sistemde

@Meltem Kekeç
sisteme giriş yapamıyormusunuz ? tehlikesiz atık beyanı için çevre bılgı sıstemıne gırıs yapmalısınız ve bunun ıcın şifre talep etmenız gerek ve suan tehlikesiz atık beyanları 2015 den sonra yapılacak.

cevabınız için teşekkür ederim. benim sistemimde sadece atık beyan formu olarak geçiyor ve 15 kodlarda da sadece 15 01 10 ve 15 02 02 var kağıt karton ğlastik vb. kodlar yok yani dolayısıyla onalrın beyanını yapmayacağız bu dogru değilmi?

@Meltem Kekeç
şimdi eğer kagıt karton almıyorsanız yapmanıuza gerek yok ama ambalaj atık sistemınde kagıt karton gecıyor ek 7 de eğer alıyorsanız ordan yaparsınız.

@Hanifi MAT
@Hanifi MAT
bunu bir inceleyin yardımcı olur iyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• ORNEK(2) (1).pdf
    574.4 KB · Görüntüleme: 115
@Murat Akyüz
Benimde danışnalığını yaptığım bir firmanın sisteminde bu hatayı veriyor.Çevre ve şehircilik il müdürlüğü Bakanlığı arayın dedi.kimse açmıyor.

Arkadaşlar yurt içinde satın alınan ambalajların bir kısmı tekrar kullanılıyorsa bunu nasıl beyan edebiliriz? Ambalaj atık beyan sisteminde "tekrar kullanılan ambalaj miktarı" diye bir bölüm yok. Ancak satın alınan bir miktar tesis içerisinde tekrar kullanılıyor ve kullanılamaz hale gelince de geri dönüşüme gönderiliyor. İhraç edilmiyor veya piyasaya da sürülmüyor. Yardımcı olabilir misiniz?

@Burçin Birinç
burçin hanım kolay gelsin. siz aldığınız ambalajı ek 5 sistemıne yapmanız lazım ve nekadar kullandıysanızda onuda belırtmenız lazım. kullanıp geri dönusume verdıgınız mıktar ıcınde beyanı ek 8c sıstemıne yapmanız lazım. lakin aldığınız atık ambalaj atığı ıse ek 7 sistemıne yapmalısınız. aldıgınız ambalaj cınsı nedir?

Bu firma piyasaya süren olarak belirlenmiş bir tekstil firması. Geri kazanım vs. yapan bir firma değil. Bu sebeple Ek-5 piyasaya süren formu dolduruluyor. Ben atık beyan sisteminde ek 8c diye bir bölüm göremedim?

tamam ek 5 sistemını dolduruyorsa onda hemfikiriz ama gerı donusume verıyor dedınız kullanılmaz hale gelen ambalajları başka bir geri dönusum lisansı olan bir firmaya veriyorlardır. ek 8 sistemı gerı donusum tesislerinin yaptıgı beyan sistemıdır.

Ama o geri dönüşüm firmasının sorumluluğu bizi direkt ilgilendirmiyor. Ben ambalaj atık beyan sisteminde ne yapmamız gerektiğini öğrenmek istiyorum.

şimdi senın ambalaj atık sistemınde aldıgın ambalajları ve nekadar kullandın nekdar sattın onları bıldırmen lazım ve bildigim akdarıyla siz geri dönusum yapmıyorsunuz. toplama ayırma belgenız varmı?

Yok bayağı karıştı sanırım. Teşekkür ederim yardımcı olmaya çalıştığınız için :)