• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atıkları beyanı

Canan Erkan

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar,
ambalaj atıkları beyanı yapılırken mesela 2010 yılında stokta kalan ambalajları 2011 yılına nasıl ekliyorsunuz. Temin edilen miktarın üzerine mi ekleniyor?

ambalaj beyan sisteminde firma bul butonuna basınca takılıyor.lütfen bekleyiniz yazıyor.devam etmiyor.aynı sorunlar karşılaşan varmı arkadaşlar.

@Murat Akyüz
Murat Bey benim de bir firmamda aynı problem yaşandı. İl Müdürlüğü'ne konu ile ilgili kaç defa gittim ve yardımcı olmaya çalıştılar 3 ayrı şifre gönderdiler çözülmedi. bildirim sisteminde hata olduğundan bildirimi tamamlayamıyoruz diye bir dilekçe verdim yükümlülüğü atmak için. ancak Bakanlık ile de görüşün dediler.
siz çözdünüz mü? bir çözüm olmadıysa dilekçe vermenizi öneririm.
iyi çalışmalar..

@Kaan Kurt
dediğim gibi kimseye ulaşamadığımız için yazılı olarak başvurmamız gerekir ki sonradan firma problem yaşamasın. çünkü bildirimlerin tamamlanması için 4 gün kaldı ne biz bakanlığa ulaşabiliriz ne de sorun çözülür diye düşünüyorum.

Beyan yapabilen var mı? Ben hala daha beyan yapamadım ve sıkıntının sebebini bilen var mı? 2010 yılındaki beyanlarımı görebiliyorum ama 2011 ve sonrasında beyanları göremiyor ve 2014 yılının beyanını yapamıyorum. Ne oldu ambalaj sistemine anlamadım.

@Olgaç Sürmelihindi
Ek 5B-2 bizim beyan ettiğimiz ambalajın dışında kalanlar oluyormuş gibi bir açıklamada bulunda il çevre, sizde ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliğine bakarsınız ek 5b-2 nin tanımı var.

@aybike08
Herhangi bir çözüm bulamadık aybike hanım. Haklısınız sistem kaynaklı sorundan dolayı beyan yapamadığımıza dair dilekçe vermek en mantıklısı. İlginiz için teşekkür ederim.

Merhaba arkadaşlar firmam 2013 yılında 2 ton PP piyasaya sürdü. bunun sistemden bildirimini yaptım gönderdim ama Ek-5 (D) de temin ettiğim firmaları girmedim bu bana sıkıntı çıkarırmı yada ne yapmam gerekiyor bir bilgisi olan varmı?

Çevre ve şehircilik il müdürlüğünü arayın iptalini rica edin,telefon ile yapmazlar ise dilekçe ile iptalini isteyin.başvurunuzu yenileyin.

@Burçin Birinç

Burçin hanım anladığım kadarıyla satın alınan ambalajların bir kısmını piyasaya sürmüyorsunuz. Bence piyasaya sürülmeyen kısmını bildirmeyin derim. Buna benzer bir olay mermer sektöründeki bir firmamda yaşandı. Mermerler paletler ile piyasaya sürülmekte ve paletlerin bir kısmı ise sadece tesis içerisinde üzerine malzeme koymak için kullanılmakta. Ben tesis içerisinde kullanılan paletleri, ambalaj bildiriminde dikkate almadım. Çünkü Yönetmelikte "ambalaj" ve "piyasaya süren" tanımları şu şekilde belirtilmiş.

Ambalaj: Hammaddeden işlenmiş ürüne kadar, bir ürünün üreticiden kullanıcıya veya tüketiciye
ulaştırılması aşamasında, taşınması, korunması, saklanması ve satışa sunulması için kullanılan herhangi bir
malzemeden yapılmış Ek-1’ de yer alan Ambalaj Tanımına İlişkin Açıklayıcı Örneklerde belirtilenler ile geri dönüşsüz
olanlar da dâhil tüm ürünleri,

Piyasaya süren: Bir ürünü bu Yönetmelik kapsamındaki ambalajlar ile paketleyen gerçek veya tüzel kişiyi,
üretici tarafından direkt olarak piyasaya sürülmemesi durumunda ise ambalajın üzerinde adını ve/veya ticari markasını
kullanan gerçek veya tüzel kişiyi, üreticinin Türkiye dışında olması halinde, üretici tarafından yetkilendirilen
temsilciyi ve/veya ithalatçıyı,

@Hakan Aydın
Dilekçemde belirttim (il çevreden öyle yapmamı önerdiler) o kısmı ve sorunu hallettik şimdilik. Onay aşamasında arayıp açıklama isteyecekler büyük ihtimalle ve onaylanacaktır diye düşünüyorum :)

Merhaba Arkadaşlar,

Benim bir sorum olacak. Toplama ayırma ve geridönüşüm tesisinde çalışıyorum. Balonlu naylon satısı yapıyoruz aynı zamanda. Ambalaj üreticisi bildirimi yapmaktayız. Fakat şimdiye kadar piyasaya süren bildirimi yapılmamış. Birleşik denetimimiz var bu yıl. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz ne yapmalıyım ?

@Buket Ayas
bence geriye dönük olarak bildirimleri yapmaya başlayın derim. Birleşik denetime kadar yaparsanız iyi olur çünkü denetimde çıktı istiyorlar beyanların yapıldığına dair.

@Olgaç Sürmelihindi

Sanırım ambalaj üreticisi kodu altında piyasaya sürende yapılabiliyormus. Fakat ambalaj ureticisi sistemi subat ayında kapandı. Piyasaya süren bildirimi için bu geçerli değil mi?

@Buket Ayas
piyasaya süren ek 5e yapılıyor ambalaj üreticileri ek 4 e yapıyor. şimdi sizin hangi yıldan itibaren beyanlar yapılmamış.