• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atıkları beyanı

Canan Erkan

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar,
ambalaj atıkları beyanı yapılırken mesela 2010 yılında stokta kalan ambalajları 2011 yılına nasıl ekliyorsunuz. Temin edilen miktarın üzerine mi ekleniyor?

@Mustafa78
Merhaba Mustafa bey Kafama birşeyler takıldı.yardımcı olursanız sevinirim.
Ankara'da bir depolama firmasında çalışıyorum.9 ay önce açılan firmamızda ambalaj atıklarımız oluşuyor. Bunları beyan etmek istedim.fakat şubat sonuna kadar bildirim yapılıyormuş. Acaba ben bunların bildirimini seneye şubat ayında mı yapacağım. Herhangi bir cezai müeyyidesi varmı ? Yapmadan olur mu?
Ben oluşan ambalaj atıklarını sonuçta lisanslı firmalara veriyorum.Beni bilgilendirirseniz sevinirim.
İyi çalışmalar.

Sadece atık üreticisi iseniz sizin için değil o bahsettiğiniz beyan. Piyasaya süren, ambalaj üreticileri, tedarikçiler vs. için Şubat sonuna kadar beyan ve /veya bilgi verme yükümlülüğü var.
Siz sadece ambalaj atığı üreticisiyseniz, yönetmeliğe uygun bir şekilde atıklarınızı değerlendirmeniz gerekiyor.

Herkese merhaba,

Bu yıl ambalaj atığı beyan sistemine girdiğimde iki farklı şehirde ki tesisimizin birleştirildiğini gördüm , bu durumu yaşayan başka arkadaşlar var mı? eskiden tesislerin sistemleri ayrıydı ve girişlerini ayrı ayrı yapıyorduk. şimdi nasıl yapmak gerekiyor bilgisi olan var ise paylaşmanızı rica ediyorum. İl müdürlüklerini aradım onlarda bakanlığa yönlendiriyor , bakanlıktan da kimseye ulaşamıyoruz.
Şimdiden teşekkürler...

NOT: Tesislerimiz piyasaya süren kategorisindedir.

Cvb lütfennnn....:(:(:(

Merhaba Arkadaşlar,

Bir Konu hakkında bilgilerinizi rica ediyorum.
Firmamda Karton hazır halde gelip üzerine boya ile baskı işlemi yapılarak firmalara dağıtılıyor.
Bu durumda firmam ambalaj beyanında ambalaj üreticisi midir? Tedarikçi midir ? Yoksa Piyasaya süren midir? Bakanlıktan farklı, müdürlükten farklı cevaplar aldım. Bir de sizinlerin fikirlerini almak istedim.

@Kadir A.

Ambalaj atıkların kontrolü yönetmeliğini incelerseniz daha kesin bir cvb bulabilirsiniz. yönetmeliğe göre ;

h) Ambalaj üreticisi: Ambalajı üretenler ve/veya bu ürünleri ithal edenleri,

bb) Piyasaya süren: Bir ürünü bu Yönetmelik kapsamındaki ambalajlar ile paketleyen gerçek veya tüzel kişiyi, üretici tarafından direkt olarak piyasaya sürülmemesi durumunda ise ambalajın üzerinde adını ve/veya ticari markasını kullanan gerçek veya tüzel kişiyi, üreticinin Türkiye dışında olması halinde, üretici tarafından yetkilendirilen temsilciyi ve/veya ithalatçıyı,

ff) Tedarikçi: Kendisi ambalaj üreticisi olmayıp piyasaya sürenlere ambalaj tedarik edenler ile piyasaya sürenler adına fason üretim yapanları,

tanımları mevcuttur, bu tanımlara göre sizinkisi tedarikçi kapsamına giriyor diye düşünüyorum. tabi bu benim fikrim :)
bildiğim kadarı ile karton üzerine adını ve/veya ticari markasını kullanan firmalar piyasaya süren oluyor.

Yönetmeliğe istinaden ambalaj içinde bir ürün varsa veya ambalaj üzerinde firma bilgileri mevcut ise piyasaya süren olur.
Örneğin su şirketleri proformayı başka firmalardan tedarike eder,şişirme işlemi gerçekleştikten sonra amb.pet olarak piyasya kendi etiketi ile sürülür.

Yönetmeliği inceledim. Ben de tedarikçi olduğu fikrindeyim. Bakanlıktan bir yetkiliye durumu anlattım tedarikçi olduğumuzu söyledi. Ancak il müdürlüğü yetkilileri ise tam tersi üretici ve piyasaya süren olduğumuzu söylüyorlar. Sıkıntı burada başlıyor :)

Sonuçta firma kendi etiketini değil piyasaya sürecek olan firmaların etiketlerini karton üzerine baskı yapıyor. yani piyasaya süren bizden ambalajı alan firmadır diye düşünüyorum. üretici kısmında ise kartonu hazır rulo halinde alıp kesim ve büküm işlemleri yapıyoruz. tam olarak üretici sayılır mıyız emin değilim ? müdürlük üreticisiniz illa hamurdan üretim yapmanıza gerek yok dedi. bakanlık ise dediğim gibi üretici değilsiniz diyor. :)

@Hakkı Akbaş
Bende öyle düşünüyorum.
Teşekkürler.

Arkadaşlar sorduğum soruyla ilgili tatmin edici bir cevap alabildim Bakanlık yetkilisinden. sizlerle de paylaşmak istedim.
Verilen cevap şu şekilde:

Fason üretim yapılması durumunda tedarikçi olmaktadır.
Ambalaj üretilip satılıyorsa üretici olmaktadır.

Ürün parçasını tedarik eden bir firma olmadığımızdan ötürü ambalaj üreticisi olmaktayız.
İlginiz için teşekkürler..

@m_mpeath

Piyasaya sürenler için; şubeleri olan tesisler yeni sistem üzerinde birleştirildi. Eskiden şube bazlı bildirim yapılıyordu, bundan sonra ise firma olarak bildirim yapılacak. Aynı vergi numarasına ait tüm şubelerin bağlı bulunduğu tek firma adına.

@ECK

Peki il müdürlükler ayrı ise ve tek beyan olacağı için beyanın kopyasını her iki il müdürlüğüne mi gönderilecek yoksa sadece merkez kabul edilen tesisin il müdürlüğüne mi gönderilecek?

upload_2016-1-11_11-44-0.png

Yukarıdaki ekranda; ek8/C bilgilerini girerken; tüm satış faturalarınının listesini direkt dosya olarak yükleyeceğimi düşünmüştüm

Fakat fatura no sorduğuna göre; yine eski sistemdeki gibi her bir faturayı ayrı ayrı mı girmem gerekecek?
Eğer öyleyse dosya olarak ekleyeceğim şey ne oluyor?

evet hem giriş hemde çıkış faturalarını teker teker tarayıp sisteme yükleyeceksiniz.

Ayrıca çıkış faturalarını doğrulamanmasını bekleyip o şekilde çevre il müdürlüğüne göndereceksiniz.