• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atıkları beyanı

Canan Erkan

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar,
ambalaj atıkları beyanı yapılırken mesela 2010 yılında stokta kalan ambalajları 2011 yılına nasıl ekliyorsunuz. Temin edilen miktarın üzerine mi ekleniyor?

ambaalj beyanı sisteminde ek 4 girişlerini yaparken bazı firmaları ısrarla kaydetmiyor. Tüm bilgileri giriyorum kaydet diyorum ana sayfadaki listede çıkıuyor sonra listenin bulunduğu sayfadaki kaydet tuşuna basınca bazı firmaların adı, bazılarının tonajları, bazılarının vergi noları siliniyor. defalarca denedim olmuyor :acpsnr: nedenini bilen var mı :naslyany:

@morgul
Kardeşim,expolorerdan deneyebilirsin.Bir de bazen vergi numarasını göstermiyor.Sen kaydet dedikten sonra çıkış yapıp tekrar giriş yaparsan oluyor.

arkadaşlar MOTAD KDS beyan girişi kapalıdır diyor
herkeste mi öyle yoksa sadece bende mi öyle
ben daha beyanları bitirmedim

Arkadaşlar ambalaj üreticisi bir firmam var. kulanıcı adı ve şifresini 2015 yılında aldık fakat tesisi 2007 den beri aktif, geri ye dönük bildirim yapmam gerekiyormu. Geriye dönük bildirimin cezai müeyyidesi varmıdır. Bazı yılların bilgisi yok. Kaç yıl geriye dönük giriş yapılabiliyordur. Fikri olan varmıdır. İl müdürlükleri cevap veremiyor, bakanlığa ulaşamıyorum

@ahmedo yıllık olarak yapılan tehlikeli ve tehlikesiz atık beyan girişleri için 31 mart son gündü sistem kapandı 2017 yılında açılacak 2016 beyanları için

KDS sistemi açık durumda

Arkadaşlar Merhabaa..
Ambalaj üreticisi bir firmam var. Ambalaj beyanı yapacağım ancak takıldığım bir nokta var. Firma ürettiği ambalajları paketlemek için kendine poşet üretimi yapıyor. poşeti piyasaya satmıyor. 2015 te satmamış en azından. Kendi kullanımı için ürettiğinden dolayı ortada bir faturada yok. ambalaj üreticisi ve piyasaya süren bildirimlerinde bu poşetleri nasıl göstereceğim?

Kendine fatura kesmesen de ambalaj üreticisi olarak kendine ürettiğini beyan edip, hem de piyasaya süren kısmına beyan etmen gerekiyor.

kendi kendine fatura kesilebiliyor mu peki normalde? araştıralım bi bunu ama neticede doğru olanı yapıyorsun diye kimse problem çıkarmaz :)

Merheba;

Aranızda hem piyasaya süren hemde fason üretim yaptığından dolayı tedarikçi olan var mı?

Ben bu şekilde hem Ek-5 hem Ek-6 beyanı yapıyorum. Ancak bu yıl fason üretim yaptığım firmalar benim ambalajlarımı açıp atık olarak gönderdiler ve kendi ambalajları ile ürünlerini piyasaya sürdüler.

Acaba bu yıl Ek-6 yı boş olarak mı göndermeliyim? Göndermemekte sıkıntı :s yapılmadı görünüyor...

Sistem kapansa önceki beyanlarımda sistemde görünmeyecek (zaten konu hakkında Müdürlüğe yazı gönderdim ama hala fason üretimleriniz devam ediyor o nedenle kapamayız dediler:)

Aynı sorunu yaşayan var mı??

@Merve Bayraktar Fason üretim kavramı yönetmelikte değiştirilmeli diye düşünüyorum ben de. Çünkü fason üretim yaptığımız firmaların bu ambalajlarla mı ya da ambalajlarını değiştirerek mi sattığını bilme şansımız yok. Biz de bildiriyoruz mecburen ama belki de mükerrer kayıt oluşuyor.

@jn6zo Bende sizin dediğiniz gibi düğünüyorum mükerre kayıt!

Sadece üreticiden alıp direk satan firma tedarikçi olmalıdır.

Ben bu yıl tüm fason firmalarımı sorgulayarak durumu öğrendim ama bu aşama gerçekten zor ve uzun oldu. Hepsi bu yıl kendi ambalajlama yaptıklarını ve benim ambalajlarımı kullanmadıklarını belirtti. İl Müdürlüğü ile görüştüm ve Ek-6 beyanınızı boş olarak göndermeniz gerek dedi. Bende boş beyan gönderdim :S

Bazı şeyler saha içinde görülmeden anlaşılamıyor maalesef. Taslak yönetmelikler için görüş soruyorlar, dile getiriyoruz ama dile getirdiğimiz konuların yönetmeliğe eklendiğini daha göremedim :S

@bkurtay
Evet geriye dönük bildirim yapmalısınız, evrak saklama zorunluluğu 5 yıl olduğu için sistem son 5 yıla kadar bildirim yaptırıyor. Cezai müeyyide gibi bir durum yok, ancak 5 yıla ait belgelendirme bedellerini ödersiniz. (Kontamine ambalaj değilse)

@celyagut

5 yıl saklama yükümlülüğü var ama 2005 yılına kadar inip beyan yapabiliyor...

ÇEVRE KANUNU’na göre;
Madde 20 – (g) Bildirim ve bilgi verme yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere 12.267 TL (2016 yılı) idari para cezası uygulanmaktadır.

diye biliyorum...

Beyan süresi Haziran 2016 sonuna kadar uzatıldı mı? Şu şekilde bir duyuru var. "Ambalaj Bilgi Sisteminin kapsamlı bir revizyona tabi tutulması ve uygulamaya yeni geçilmesinden dolayı bazı işletmeler tarafından  bildirim ve belgelendirmelerin Şubat ayı sonuna kadar tamamlanamayacağı Bakanlığımıza iletilmiştir. Bildirim ve belgelendirmelerini tamamlayamayan işletmeler 2016 yılı Haziran ayı sonuna kadar sistem üzerinden bildirim ve belgelendirmelerini gönderebilecektir."

@Merve Bayraktar
İşte bildirimini yaparak yükümlülüğünü yerine getirmiş oluyor. Neticede sistem son 5 yıl için beyan yapmaya izin veriyor. Kaldı ki o kadar cezalık durum var, bu küçük bir nüans kalıyor.

Yani aman ceza yemeyelim diye son yılı yapıp diğer 4 yılı yapmamak mı? yoksa son 5 yılı yapıp yükümlülüğü yerine getirmek mi? :)