Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ambalaj atıkları toplama ve ayırma tesisi

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında Ezgi Karabulut tarafından paylaşıldı.

1. Ezgi Karabulut

Ezgi Karabulut CMNet Üyesi

İyi günler
    ben ambalaj atığı toplama ve ayırma tesisinde çalışıyorum. geçici faaliyet belgemizi aralık ayında yeni aldık. şimdi ambalaj atıkları toplama ve ayırma tesisi çevre görevlisi olarak benim izlemem gereken yollar nelerdir bana bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz gerçekten bu konuda deneyimli arkadaşların bilgisine ihtiyacım var. il çevre ye bildirmem gereken bildirimler nelerdir. ben araştırıorum fakat deneyimli birinden bu konu hakkında bilgi almak en sağlıklısı olacağını düşünüyorum şimdiden teşekkür ederimm

Korkmaz Tolga bunu beğendi.
  2. Korkmaz Tolga

Korkmaz Tolga CMNet Üyesi

Ezgi Hanım yeni işinizin hayırlı olmasını dilerim , bende TAT firmasında çalışmaktayım . Yapmanız gerekn işerin alanı biraz geniş olduğu için konu konu aklınıza takılan yerlerde burdan yazarsanız cevaplayabilirim .

3. Ezgi Karabulut

teşekkür ederim tolga bey:)
    Şimdi GFB mizi aldık aralık ayında. GFB alındıktan sonra atık ambalaj sistemi için şifre almam mı gerekıo il çevreden

4. Korkmaz Tolga

Rica ederim , Evet şifre ve kullanıcı adınızı almanız ilk sıradaki işlemimiz :)

5. Ezgi Karabulut

cok soru soruorum farkındayım ama acemılıgıme verın daha:) bunun bı suresı var mı pekı ne zmna kadar yapmam gerekıo:) ve bunun harıcınde ıkıncı olarak basvurmam gereken baska bır ıslem varmı müdürlukte :)

6. Korkmaz Tolga

tabi ki sorucaksınız , il çevre müdürlüğünde yapacak başka işleminiz yok , ama şifre ve kullanıcı adını bir an önce almanız gerekiyor . Çünkü ocak ayında yaptığınız giriş ve çıkışların bildirimlerini yapacaksınız .

7. Ezgi Karabulut

anladım cok tesekkur edrım tolga bey verdıgınız bılgı ıcın

8. Korkmaz Tolga

ben buralardayım , aklınıza takılan yerlerde haberleşiriz kolay gelsin , iyi çalışmalar .

9. Ezgi Karabulut

cok tesekkur edrım:)

10. Pınar Erdoğan

Pınar Erdoğan CMNet Üyesi

arkadaşlar ürünün taşındığı paletler ambalaj atığı mıdır? ve eğer ambalaj atığı ise biz lisanslı firma olarak bunları alıp geri dönüşüm tesislerine yollayabilir miyiz? firmanın biri bu paletleri bize satmak istiyor ama paletin ambalaj atığı olmadığını düşündüğüm için ve ambalaj atıkları yönetmeliğinde paleti ambalaj atığı olarak görmediğim için kabul etmedim ama onlar ambalaj atığı olduğu konusunda ısrar ediyorlar bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşların yorumlarını bekliyorum:)))

11. Amabalaj atığıdır, hatta nakliye ambalajdır, biz PS olarak bildirimini yapıyoruz, bu yılda ilk defa belgelendirmesi yapılacak.

Ambalaj atıkları kontrol yönt.
    a) Ambalaj: Hammaddeden işlenmiş ürüne kadar, bir ürünün üreticiden kullanıcıya veya tüketiciye ulaştırılması aşamasında, taşınması, korunması, saklanması ve satışa sunulması için kullanılan herhangi bir malzemeden yapılmış Ek-1’ de yer alan Ambalaj Tanımına İlişkin Açıklayıcı Örneklerde belirtilenler ile geri dönüşsüz olanlar da dâhil tüm ürünleri,

b) Ambalaj atığı: Üretim artıkları hariç, ürünlerin veya herhangi bir malzemenin tüketiciye ya da nihai kullanıcıya ulaştırılması aşamasında ürünün sunumu için kullanılan ve ürünün kullanılmasından sonra oluşan kullanım ömrü dolmuş tekrar kullanılabilir ambalajlar da dâhil çevreye atılan veya bırakılan satış, ikincil ve nakliye ambalajlarının atıklarını,

v) Nakliye ambalajı: Belirli sayıda satış ambalajlarının veya ikincil ambalajların taşıma ve depolama işlemleri sırasında zarar görmesini önlemek, ürünün üreticiden satıcıya nakliyesi sırasında taşınmasını kolaylaştırmak ve depolama işlemlerini sağlamak amacıyla karayolu, demiryolu, deniz yolu ve hava yolu taşımasında kullanılan konteynırlar hariç kullanılan ambalajı,

Fatih Közen ve Pınar Erdoğan bunu beğendi.
  12. Pınar Erdoğan

teşekkür ederim yasemin hanım:)

13. Pınar Erdoğan

yase
    yasemin hanım öncelikle çok teşekkür ederim cvbınız için yalnız aklıma takılan bişey daha var paletin ahşap ya da plastik olması farkeder mi?

14. rica ederim, biz ahşap paletleri ahşap nakliye ambalaj olarak , plastikleride plastik nakliye ambalaj olarak bildiriyoruz.

15. Pınar Erdoğan

teşekkür ederim:)

16. rica ederim iyi çalışmlar:)

17. Ezgi Karabulut

ambalaj atığı toplama ve ayırma yaptığımızdan dolayı atık ambalaj sistemi için kod ve şifreyi bugun aldık. biz aralık ayında GFB mizi aldığımız için benim en yakın ne zamanda bildirim yapmam gerekiyo ve hangi tarihe kadar bilgisi olan arkadaş varsa bana bu konu hakkında bilgi verebilir mi. Ayrıca benim bu bildirimlerimi ay ay mı yapmam gerekiyor

18. Gizem Kayıkçı

Gizem Kayıkçı CMNet Üyesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetim Genel Müdürlüğünce Aralık Ayında yayınlanan duyuru sehven Çevre Yönetim Genel Müdürlüğüne gönderilen Ulusal Atık Taşıma Formlarının A nüshaları ve Kütle Denge Tablolarının periyodik olarak Çevre Etki Değerlendirme, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğüne gönderilmesi gerektiği bilgisini içermektedir. Arkadaşlar bu durumda ambalaj atığı geri kazanım tesisi olarak http://atikambalaj.cevre.gov.tr/ adresinden bildirim ypıyoruz ya bu yeterli mi yoksa kütle denge tablosunu da hazırlayıp il çevreye vermek gerekiyor mu?

19. Korkmaz Tolga

Aralık Ayında ne zaman almışsanız aldığınız günden itibaren Aralık ayı bildiriminizi yapmanız grektiğini düşünüyorum . Bildirimleride ay ay yapmanız gerekiyor . Tabi 1 ay geriden giderek . Ocak Ayında Aralık Ayı bildirimini , Şubat ayındada Ocak Ayı bildirimini yapmanız gerek.

Ezgi Karabulut bunu beğendi.
  20. Ezgi Karabulut

Teşekkür ederim tolga bey. 21 aralık ta aldık o 9 günlük faturaları da işlemem gerekiyor o zaman. peki daha zamanı var mı aralık ayını bildirebilmem için

Ambalaj atıkları toplama ve ayırma tesisi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. ambalaj atıkları toplama ayırma tesisi

merhaba arkadaşlar; ben amabalaj atıkları toplama ayırma tesisinde çalışıyorum. oraya yani bir şeyler katmak istiyorum. bu konuda yardımcı olur musunuz?neler yapabliirim.reklamdan tutunda aklınıza ne gelıyorsa paylaşabilirsiniz. çoğu siteden arkadaşım anladığım kadarıyla böyle tesislerde çalışıyor ve bana yardımcı olacağını düşünüyorum. iyi çalışmar:)
  2. Tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi Metal hurda toplama ayırma tesisi?

Merhaba, Arkadaşlar kafamı karıştıran bir durumda lütfen adınlatırmısınız, tehlikesiz atık toplama ayrıştırma belgemiz var(İÇOM 'dan alınan) fakat metal hurda toplama ayırma tesisi için de düzenlenen bir belge var mı? Bizim alabileceğimiz tehlikesiz atık kodlarımızda zaten metaller de var.Bazı tehlikesiz atıkların geri kazanım tebliğinde bu geçiyor, metal hurda toplama ayırma tesisi olduğunu...