• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık ambalaj sistemi

Mustafa Demir

Kayıtlı Kullanıcı
TAT ve Ambalaj gdt lerinde çalışanlar için yazıyorum.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
den bildirim yapabilen varmı acaba? Ek 7B'yi doldurmaya çalışırken kaynakta ayırma seçtikten sonra kimden alındı kısmına belediyenin adını giriyorum ancak sanırım bulması gerekiyor ve bulamıyor sistemde değişiklik yapılmış. benimle aynı sorunu yaşayan varmı?
TAT'da çalışan arkadaşlardan haber bekliyorum. :)

yeni bir soruyla karşınızdayım;

Ambalaj TAT-GDT tesisleri kütle-balans tablosunu her ay yapmak zorunda mıdır? Yapmak zorundaysak yapınca onları nereye yollayacağız? Ne kadar sürede bir yollayacağız? :utan::utan::utan:

Yardımlarınız için şimdiden çoooooooook teşekkürler :)

Belgelendirme yapılıuyorken çıkışlar dikkate alınıyor ve Tat tesislerini çıkışlarının büyük bölümünü Lisanslı tesislere gönderiyor(Yönetmeliktede böyle)Ama şimdi Belgelendirme işi belediyelere geçtiği için düşüş yaşanabilir.

Arkadaşlar GDT tesisinde çalışıyorum. Daha önceden hurdacılardan vs alındığında kesilen gider pusulalarını diğer bölümünden giriyordum. Ancak şu an bu yok. Alışları girdiğimiz bölümde EK-8B temin yöntemi lisanslı TAT-İthalat-Depozito olarak 3 bölüm. Ben gider pusulalarını girmesem sadece TAT lardan gelen malzemeleri girsem satışta sıkıntı çıkacak. alış 500 ton satış 1500 ton. Lisanslı olmayıpta plastik getirenlerde var. Onlarıda diğer olarak bildiriyorduk. Şimdi fabrikalardan aldığım malzemeyi ben nasıl girececeğim ?

EK 8 C-1 de geri dönüştürülemeyen atık miktarı (fire diyor). Bir arkadaş malzemeyi verdiğiniz firma örneğin 1000 kg vermişsiniz 800 yazmış 200 ü fire olarak giriyorsunuz diyor. Bu GDT için geçerli değil sanırım. Çünkü GDT sine biz geri dönüştüremeyeceğimiz malzemeleri almayız. Cinslerine göre ayrım yaparken işimize yaramayan plastikleri, çöpleri vs iade ederiz. sisteme girmez o malzemeler. Ancak gerek sistem içinde gerekse kırma, yıkama, granül işlemlerinde tahmini olarak % 4-8 fire oluyor. (bunlara içinde demir, bakır, alüminyum vb olan ambalaj atıklarıda dahil, onlarda ayrıldığı için fireye dahil ediliyor). Ben bu kısma hangi ayın girişini yapıyorsam tesise giren malzemeden bu oranlarda fire var diyip giriş yapmayı düşünüyorum. o ay için sattığım miktara bakma ihtimalimde yok. Hani şu kadar girmiş şu kadar çıkmış desem farkı yazma ihtimalim yok. aylık 1500 ton malzeme giriyor tesise. Granül haline getirdiğimiz plastikleride aynı miktarda satamıyoruz. Bazen 1000 ton satıyoruz, yazın bu rakam daha fazla oluyor. Öyle bir zaman geliyor ki alış 900 ton oluyor satış 1200 tona çıkıyor ve stoklarda gidiyor. Stok kısmına bu aradaki farkı fireyide düştükten sonra kalan miktarı yazacağım. Yaptığım sizce yanlış mı?

Alışları girdiğimiz bölümde EK-8B temin yöntemi lisanslı TAT-İthalat-Depozito olarak 3 bölüm. Mücavir alan sınır dışı diye bir yer yok. TAT sistemini bilmiyorum belki onda vardır ama GDT de yok. önceden Diğer olarak giriliyordu.

@Halil Taş
yukarıda ekledim. bu bir taslak. çok yüksek ihtimalle bu şekilde yayınlanacak. belgelendirmeden tutun da atıklarımızı sisteme ne şekilde işleyeceğimize dair bir çok şey anlatılmış. tabiki eksiklikler var. onlarıda inşalah rew fuarı dönüşü öğrenmiş olacağım.

@Yasemin Karadiş
gider pusulaları ile alınan atıklarının sisteme nasıl girileceği konusunda yada artık girilmiycek mi o konuda bişey bulamadım bu taslakta yada ben mi kacırdım.o konuda bi bilgi var mı acaba yasemin hanım??

hayır o konudan hiç bahsedilmiyor. bakanlık yetkilileri seminerlerdeki açıklamaları gider pusulası hiç bir şekilde sisteme girilmeyecek belgelendirmede kullanılmayacak şeklinde.

arkadaşlar belgelendirme ile ilgili rew istanbul'da bakanlığın yaptığı açıklama; belgelendirme işlemini artık TAT'ların değil belediyelerin yapacağı yönünde. hala kafasında soru işareti olan varsa diye söylüyorum.