• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık Yönetim Planı (Güncel)

Arkadaşlar firmamızda RS-SOL B adlı bir solvent kullanılmaktadır. Solventin kimyasal yapısında yüzey aktif madde, stabil perkloretilen ve metilen clorit bulunmaktadır. Bu kimyasalı metal yüzeyindeki yağlı kirliliğin temizlenmesinde kullanıyoruz. Endüstriyel atık yönetim planını oluşturuyorum. Ama bu solventi yeni kullanmaya başladığımızdan atık kodu belirlenmedi. Sizce en uygun atık kodu ne olmalı?

@Fatih Çoban
Konuyla ilgili iki bertaraf firmasıyla görüştüm ama ikisi farklı atık kodu verdiler. Sanırım lisanslarında hangisi varsa onu söylüyorlar :) İlgili solventin atık kodu 07 05 04- 07 06 04- 07 07 04 olabilir. Her üç kodunda açıklaması Diğer organik çözücüler, yıkama sıvıları ve ana çözeltiler. Ancak ana başlıkları farklılık içeriyor.

Gizem Hanım bakanlığın yayımladığı Tehlikeli Atıkların Sınıflandırılması Kılavuzuna bakarak belki bulabilirsiniz. İyi çalışmalar.

arkadaşlar birisi bana gerçekten yardım etsin bu çevre şehircilik ne istiyor ben anlamadım burada. eksik yada fazla olan birşey mi vaR? isteğide bu şekildeymiş ben istedikleri şekilde yaptığımı düşünüyorum ama?

Ekli dosyalar

• ATIK YÖNETİM PLANI 2015.doc
    111.5 KB · Görüntüleme: 355
  • ENDÜSTRİYEL ATIK YÖNETİM PLANI YAZISI.pdf
    1.1 MB · Görüntüleme: 286
Merhabalar,
Ekte bulunan atık yönetim planını inceleme fırsatım oldu.İlk gözüme çarpan A.Y.G.E.İ.Y oldu bence elinizdeki formattan bu kısımları öncelikle düzeltmelisiniz.
Madde 6. Bu bölümdeki atıkları da tehlikeli ve tehlikesiz olarak 2 ayrı tablo yapmakta fayda var.Önceki maddelerde hep bu şekilde hazırlamışsınız.
(Kişisel görüşüm tahmini atık artışlarınız da fazla bence kendinizi zor duruma sokmuşsunuz. Mesela flüoresan (20 01 21) 50 kg birden arttırmışsınız. Firmada canı sıkıldıkça flüoresan,ampul patlatan çalışanlarınız varsa orasını bilemem tabi ki )
Madde 7. Bertarafa gönderilen atıklar kısmında 5 farklı atık kodu üzerinden yapmış olduğunuz beyanlar bulunmakta. Oysaki daha önce ki tabloda 8 farklı atık kodu var ? Çıkışı henüz yapılmamış atıklar için not düşmekte fayda var. (2014 yılı içerisinde 8 ayrı atık kodundan miktar vererek bahsetmişsiniz eğer bunların çıkışları yapılmamışsa her atık için elinizde ulusal atık taşıma formu yoksa il müdürlüğü üzerinize gelir bu konuda.Biliyorsunuz ki 6 ayda bir atıklarımızın çıkışlarını yapmak durumundayız.)
Ekler kısmında 2 adet ek görüyorum.Atık yönetim planının ekleri çok daha fazla. Acaba geçmiş yıllara ait bir format üzerinde çalışma yapmış olabilir misiniz ?

İyi çalışmalar dilerim..

Merhabalar,

Tehlikesiz atıklar toplama ve ayrıştırma tesisinde çevre görevlisi olarak çalışmaktayım. Endüstriyel atık yönetim planı yapmam gerekiyor mu?

Bilgileriniz için şimdiden teşekkürler.

@Duygu Dilek Duygu hanım inşaat firmaları malumunuz öncelikli arazinin inşaa türüne göre hazırlanması olduğundan hafriyat atıklarının yönetimi önceliğiniz olmalıdır. hafriyat atıklarının yönetiminde yönetmelik gereği alınması gerekli izinlerin ve bu işlemler sonucu alınan belglerin yönetim planı ekine yer alması gerekir, 17 atık kodlarınada çalışma potansiyeline göre dikkat edilmelidir.

hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıklarının kontrolü yönetmeliğindede belirtilmekte olan atık taşıma ve kabul belgesi bunun için ilgili idarelerin talep ettiği evraklar şu şekildedir

Ekli dosyalar

• HAFRİYAT.pdf
    438.2 KB · Görüntüleme: 101
Merhaba, endüstriyel atık yönetim planının olur yazısı var elimde. Ancak 3 yıl dolmak üzere. onaylı olan 2013-2014-2015 yıllarıysa bu olur 2015'in sonuna kadar geçerli oluyor mu yoksa OLURun verildiği tarih mi geçerlidir süre için?

Teşekkürler,