• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık Yönetim Planı (Güncel)

Arkadaşlar sürenin niye bu kadar uzun sürdüğünü öğrendim Bugun il çevreye gittim meğer bizim dosyayı kaybetmişler :D genel evrakta kaydı numarası var 1. kattan 4. kata gidene kadar dosya kimde belli deil napacağız şimdi tekrar mı hazırlayacağım :)

dosya kaybedilmemesi lazım tabi ama bence artık yapacak pek bişey yok. ne kadar baskın da çıksanız o dosya bulunmaz artık. bilgisayarınıza kaydetmemiş miydiniz dilekçe yazıp bi daha gönderin bence

Arkdaşlar end.atık yön.planında bu tabloyu açıklabilecek var mı....

Atıkların gönderildiği tesislerin türü

D ve R Kodları

Her Bir Tesise Gönderilen Atık Miktarları

Toplam Atık Miktarları

Toplam Atık mİktarı İçindeki Yüzdesi (%)

Örnekle açıklayayım.

Atık EWC Kodu

Atık Tanımlaması

Atıkların Gönderildiği Tesisler ve Tesislerin Türü

Atıkların R ve D Kodları

Miktar

Miktar Yüzdeleri

15 01 10 (M)

Tehlikeli maddelerin kalıntılarını içeren ya da tehlikeli maddelerle kontamine olmuş ambalajlar

Ağaoğlu Katı Atıklar Geri Dönüşüm San. Ve Tic. Ltd. Şti. /Geri Kazanım

R12 Atıkların R1 ila R11 arasındaki işlemlerden herhangi birine tabi tutulmak üzere değişimi

2000

0,72

15 01 10 (M)

Tehlikeli maddelerin kalıntılarını içeren ya da tehlikeli maddelerle kontamine olmuş ambalajlar

Pay Plastik - HAKAN ÇAKIROĞLU /Geri Kazanım

R12 Atıkların R1 ila R11 arasındaki işlemlerden herhangi birine tabi tutulmak üzere değişimi

12.860

4,62

15 01 10 (M)

Süreko Atık Yönetimi Nakliye Lojistik Elektrik Üretim A.Ş. Kula Şubesi/Geri Kazanım

100

0,04

04 02 19 (M)

Saha içi atıksu arıtımından kaynaklanan tehlikeli maddeler içeren çamurlar

Aşuroğulları Tehlikeli Atıklar Ön İşleme Ara Depolama Nakliye ve Hurda San. Dış. Tic. Ltd. Şti. Manisa/Geri Kazanım

105.820

38

04 02 19 (M)

Bursa Çimento Fab. A.Ş. /Geri Kazanım

R1 Enerji üretimi amacıyla başlıca yakıt olarak veya başka şekillerde kullanma

19.300

6,93

04 02 19 (M)

Süreko Atık Yönetimi Nakliye Lojistik Elektrik Üretim A.Ş. Kula Şubesi/Geri Kazanım

12.180

4,38

04 02 20

04 02 19 dışındaki saha içi atıksu arıtımından kaynaklanan çamurlar

Bolu Çimento San. A.Ş. /Geri Kazanım

89.550

32,17

04 02 20

04 02 19 dışındaki saha içi atıksu arıtımından kaynaklanan çamurlar

Bursa Çimento Fabrikası A.Ş. /Geri Kazanım

19.720

7,08

04 02 22

İşlenmiş tekstil elyafı atıkları

Ş. Çekmişoğlu Atık Geri Kazanım San. Tic. Ltd. Şti./Toplama Ayırma

Toplama-Ayırma

10.780

3,87

13 01 13 (A)

Diğer Hidrolik Yağlar

İssan Kimya San. ve Tic. Ltd. Şti. /Geri Kazanım

R9 Kullanılmış yağların yeniden rafine edilmesi veya diğer tekrar kullanımları

4.486

1,61

08 03 17 (M)

Tehlikeli maddeler içeren atık baskı tonerleri

İzaydaş İzmit Atık ve Artıkları Arıtma Yakma ve Değerlendirme A.Ş./Bertaraf

D10 Yakma (Karada)

20

0,01

15 02 02 (M)

Tehlikeli maddelerle kirlenmiş emiciler, filtre malzemeleri (başka şekilde tanımlanmamış ise yağ filtreleri), temizleme bezleri, koruyucu giysiler

250

0,09

16 01 07 (A)

Yağ filtreleri

R13 R1 ila R12 arasında belirtilen işlemlerden herhangi birine tabi tutuluncaya kadar atıkların depolanması (atığın üretildiği alan içinde geçici depolama, toplama hariç)

150

0,05

16 02 13 (M)

16 02 09’dan 16 02 12’ye kadar olanların dışındaki tehlikeli parçalar içeren ıskarta ekipmanlar

EAG Geri Dönüşüm San. ve Tic. A.Ş/Geri Kazanım

R4 Metallerin ve metal bileşiklerinin ıslahı/geri dönüşümü

940

0,34

16 05 06 (M)

Laboratuvar kimyasalları karışımları dahil tehlikeli maddelerden oluşan ya da tehlikeli maddeler içeren laboratuvar kimyasalları

R13 R1 ila R12 arasında belirtilen işlemlerden herhangi birine tabi tutuluncaya kadar atıkların depolanması (atığın üretildiği alan içinde geçici depolama, toplama hariç)

50

0,02

16 06 01 (A)

Kurşunlu piller

EAG Geri Dönüşüm San. ve Tic. A.Ş. /Geri Kazanım

R4 Metallerin ve metal bileşiklerinin ıslahı/geri dönüşümü

20

0,01

20 01 21 (A)

Flüoresan lambalar ve diğer cıva içeren atıklar

İzaydaş İzmit Atık ve Artıkları Arıtma Yakma ve Değerlendirme A.Ş./Geri Kazanım

D5 Özel mühendislik gerektiren toprağın altında ve ya üstünde düzenli depolama (çevreden ve her biri ayrı olarak izole edilmiş ve örtülmüş hücresel depolama ve benzeri)

80

0,03

20 01 26 (A)

20 01 25 dışındaki sıvı ve katı yağlar

Kolza Biodizel Yakıt ve Petrol Ürünleri San. Ve Tic. A.Ş./Geri Kazanım

R9 Kullanılmış yağların yeniden rafine edilmesi veya diğer tekrar kullanımları

60

0,02

16 06 04

Alkali Piller

TAP Derneği /Bertaraf

D5 Özel mühendislik gerektiren toprağın altında ve ya üstünde düzenli depolama (çevreden ve her biri ayrı olarak izole edilmiş ve örtülmüş hücresel depolama ve benzeri)

5

0,01

@CMNet Okuru Bahar O ATIK KODU/TOPLAM MİKTAR * 100

Her Bir Tesise Gönderilen Atık Miktarları
Toplam Atık Miktarları
Toplam Atık mİktarı İçindeki Yüzdesi (%)

Ben bunları anlayamadm aslında end atık yön planında ne miktarı yazacağz.tşkrler

Hastane için dolduruyorum da

@CMNet Okuru Bahar

gayet açık,
1. önceki yıl ulusal atık taşıma formu ile yada tehlikesiz atık olarak gönderdiğiniz atık miktarları
2. gönderilen atıkların toplam miktarı
3. atık koduna göre toplam miktarın oranı (yani atık kodunuzun toplam atık miktarına göre %'si)

@CMNet Okuru Bahar

Ekli dosyalar

• örnek.doc
    59.5 KB · Görüntüleme: 279
merhaba arkadaşlar bu planda bir önceki yıl ve beyan yılı diyor önceden 3 yıllık tı herhalde artık her yıl mı hazırlanacak
ben ilk kez hazırlıyorum o halde beyan yılı derken 2013 önceki yıl için 2012 bir sonraki yıl içinde 2014 yazmalıyım değil mi

@Dilara Meriç
dilara hanım atık beyanı gelcek 3 yıl içindir siz 2014, 2015, 2016 yıllarına ait tahmini miktarlar yazılacaktır. bir önceki sene olarak da 2013 yılı beyanları yazılacaktır

@Adem Taş
adem bey yeni taslak ta öyle yazmıyor ama

5-Atık miktarları:
-Bir önceki yıla ait atık miktarı, beyan yılına ait atık miktarı, bir sonraki yıla ait tahmini atık miktarı
- Gelecekte üretilmesi tahmin edilen atıklar için öngörülen geri kazanım/ bertaraf planlamaları (% oranları ile)
- Tesis prosesinde atık azaltımına yönelik proses değişikliği düşünülüyor ise buna ilişkin teknik ve mali açıklama.

bende bu şekilde hazırlamıştım ama yeni formatı görünce kafam karıştı ben o halde eskı formata gore hazırlayım yenısıne gore ısterlerse gonderırler zaten
tesekkurler

@Adem Taş

Adem bey merhabalar,

atık yönetim planı her yıl hazırlanmalı mı, yok 3 yılda bir mi hazırlamak gerekli, bu konuda bir yasal bilgi yok benim bildiğim kadarıyla.

konu ile alakasız ama birde Mayıs ayında çevre yönetim birimleri, danışmanlık firmaları eksikliklerini tamamlamış olmalı diyordu Çevre görevlileri ile ilgili olan 21.11.2013 yönetmeliği. Bununla ilgili bir malumatınız var mı acaba?
teşekkürler