• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık Yönetim Planı (Güncel)

Merhaba arkadaşlar;

Atık yönetim planı oluşturmam istenildi ve bende ynı mezun oldugum için ilk defa bir atık yonetim planı oluşturacağım . İzlemem gerken yolları bana anlatabılırsenız, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

@Kerembay41

Forumu biraz araştırmanızı tavsiye ederim, eminim daha önceki yıllarda ve yakın zamanda konu ile ilgili arkadaşlarımızın paylaşmış olduğu değerli bilgilere ulaşmanız mümkün olacaktır. Arama bölümüne ilgili kelimeleri yazarak da araştırmanıza başlayabilirsiniz.

@Cansu Bağ
ben yaptırdım çok çok düşük rakamlara yapılıyor. ayrıca işletmenin cirosuna göre yapılması saçma bununla ilgili bir tebliğ var. işletmenin cirosuna göre değil atıkların satışı/bertarafaı için elde edilen miktar üzerinden hazırlanan birim fiyatlar var. bu konuda sizin sigorta şirketleri yanlış uygulama yapıyor olabilir

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

arkadaşlar yukarıdaki verilen talimatnameye uygun olacak şekilde yapılmaldılır. orada şöyle bir ibare var.

1. Tehlikeli maddelerin/Tehlikeli atıkların üretim. depolama. toptan satışı ve kullanımı ile uğraşan işyerleri.

Satış hasılatı / kullanım tutarı (*):

işletmelerde geçici atık depolama işlemi yapıldığı için ve yukarıdaki madde de depolama ibaresi geçtiği için bu maddedeki belirtilen oranlara göre yapılmaktadır. burada satış hasılatından kastı tehlikeli atıkların lisanslı firmalara satılması esnasında elşde edilen gelirdir. işletmenin ürettiği ürünün satışından elde ettiği net hasılatı baz alınmaması lazım.

@Cansu Bağ
tehlikeli kimyasal derken, tehlikeli kimyasal atıkdan mı bahsediyorsun? yoksa bu bir ürünmü?

yine bu talimatnameye göre yapılacak o zaman. bendede patlayıcı deposu yakıt deposu var onlarıda sigorta yaptırdık. bu talimatnameye göre yıllık kullanılan miktarın bedeli üzerinden yaptırmıştık. onların ne kadar tuttuğunu hatırlamıyorum açıkcası. yıllık kullanım bedeli hesaplanacak bu bedel üzerinden tabladaki 1. maddenin ilgili bentlerine göre sigorta yaptırılması gerekiyor biz bu şekilde yapmıştık.

Atık Yönetim Plânı'nın 4. maddesi ile 5. maddesi arasındaki fark nedir ?
Her ikisinde de atık miktarlarını istiyor. 5. maddede zaten üç yıllık atık miktarı isteniyor.
4. maddeye tam olarak hangi zamana ait atık miktarlarını giriyorsunuz ?

atık yönetim planı hazırlayacağım firmada daha önce herhangi bir atık çıkışı yapılmamış.(firma yeni faaliyete geçti ve çok az bir miktarda atık çıkmakta ) atık yönetim planının eklerindede UATF var, nasıl bir yol izlemem gerek acaba?

Firmanın antedinde "...... tarihinde kurulan firmada atık çıkışı yapılmadığından dolayı ulusal atık taşıma formu kullanılmamıştır" vb. buna benzer şekilde bir yazı yazarsınız ve ek olarak ayrıca firmanın yeni kurulduğunu gösteren Ticaret Sicil Gazetesi'ni ekleyip Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne Endüstriyel Atık Yönetim Planı'nızı sunabilirsiniz..

@Dilara Meriç
Firma antetli kağıda dilekçeyi yazacaksınız, dilekçede zaten yeni kurulduğunuzdan dolayı atık çıkmadığını belirteceksiniz. Bunu ispatlamak için de Ticaret Sicil Gazetesini ekine koyacaksınız.

Bu endüstriyel Atık Yönetim planının sunulma süresi nedir? Şöyle ki tesiste benden önce lisanssız yerlere verilmiş atıklar, atık yönetim planını şimdi hazırlamasam da 2013 atık beyanından sonra hazırlasam , bu beni sıkıntıya sokar mı acaba?

@Volkan Azak
Doğru hatırlıyorsunuz :) Tüm faaliyet yapan işletmeler atık yönetim planı hazırlamak zorunda zaten..Onaylanan atık yönetim planları üç yıl kadar geçerli oluyor..Ancak bu zorundalığın süresi nedir ben onu merak ediyorum..