• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık Yönetim Planı (Güncel)

atık yönetim planında ambalaj atıkları yazılmıyor arkadaşlar. ambalaj atıkları tehlikesiz atık kapsamında değerlendirilmiyor. bazı tehlikesiz atıkların geri kazanımı tebliği'nde ek'de tebliğ kapsamında olmayan atıklar mevcut.

@Şeyma Huyut
Bir tesisim deterjan kozmetik üretimi falan yapıyordu, her taraf kimyasal tanklarıyla dolu cirosuna baktılar bu fiyatı verdiler.
Bir de tütün fabrikam vardı, onlar da sadece bakımdan dolayı hidrolik yağ değişimi yapıyor. 3 senede belki 400 lt atık olarak çıkıyor. Onun da cirosunu aldılar sadece o da 10.000 Tl =))

@Cansu Bağ

Cirosuyla aslinda hic alalasi yok biz cirosuna 500 tl yazdik. Yani kozmetik te uretse atiklariyla alakali degil. Yani siz tekrar teklif alabilirsiniz. ;)

@Cansu Bağ

Cansu hanim ben emin olmak icin yine hem cevre sehircilik ile hem de sigorta sirketiyle gorustum. Aynen daha once soyledikleri gibi firma cirosuyla ilgili bir durum olmadigindan cok kucuk bir miktar yazilmasi kafiymis. 500 tl nin altinda olmamak kaydiyla bir rakam yazilmasi kafi. ;) boylece teklifker de oldukca dusuyor.

@Şeyma Huyut
Şimdi kozmetik ve sabun deterjan üretimi olduğu için kimyasal madde depolamadan da giriyorlar. Bu yüzden sıkıntı oldu zaten bizim için. Kimyasal ve tehlikeli atık depolama ile birlikte sigorta yaptırmamız gerekti. cirosuna göre bir fiyat belirlediler. Benim bildiğim işi bilen bir eksper gider ne kadar kimyasal var, tehlikeli atık var. nasıl depolanmış. kriterlere uygun mu? ona göre risk belirleyip fiyat belirler. Ciroyu sorgulamaları sigorta şirketlerinin işi bilmemesinden kaynaklanıyor. sanırım işi onlara biz öğreteceğiz.

@Cansu Bağ

Sanırım ben de şimdi sizden öğreniyorum ;) Cansu Hanım benim firmam gıda firması, aslında kimyasal=0 gibi birşey. Sadece makina bakımından tılda 30 kilo hidrolik yağ ile flouresan çıkıyor. :) Bu durumda ne yapılmalı ki?

@Tarik Can
Ben de ona sinir oluyorum.. Ciro yüksek çıktığı için firmanın büyüklüğünü görüyorlar. ''Hımmmmm, yağlı müşteri, ben buna yağlı bir fiyat çıkarayım'' diyor. Ben bu işi mutfağında öğrendim bu alanda çok iyiyim diyen sigortacı bile '' her işletmede asit kullanılıyor çok zararlı o yüzden ciroya bakarız'' diye yaptığı işi savunursa ben gerçekten kaile almam. Bence işi biz öğreteceksek biz yönlendireceksek şurada bir beyin fırtınası yapıp ona göre sigortacıları yönlendirelim.

@Cansu Bağ

Tamam, bence de mantıklı. Zaten atıklar ve ciro arasında hiçbir ilişki yok. Şimdi bir tane daha teklif aldım yine 550 tl ama bence yine de çok. Çünkü gerçekten çok komik miktarda atığımız var. 2 yılda 1 5 kg toner vs. çıkıyor :)

Bundan sonra şu şekilde devam edeceğim ben. Yanlış düşünüyorsam lütfen düzeltin.
- Kimyasal kullanımı ve stok miktarı çok olan firmaların yıllık kimyasal alım fiyatları ne kadar? Toplamda kimyasal için ne kadar para harcamış?
- Tehlikeli atık çıkışı olan da yıllık ne kadar tehlikeli atık bertaraf ücreti ödüyor? Bunların fiyatlarını ciro dedikleri şeyin karşılığı olarak verirsek bence bize uygun bir fiyat vereceklerdir.

@Cansu Bağ

Aynen ben de böyle dedim, ciro olsa olsa bu olur diye. Ama biz de kimyasal alımı olmadığından sadece çıkış olduğundan ciromuz eksi oluyor. bu durumda sigorta yapamayız dediler. :D

@Şeyma Huyut
Cironuz eksi oluyorsa bence hiç yaptırmayın sigortayı. Miktarınız gerçekten çok az. Atık Yönetim planına eklemek için sigortayı yaptırmak istiyorsanız açıklamanıza da çok az miktarda olduğu için sigorta şirketleri sigorta yapamayacaklarını belirttiler dersiniz.

@Cansu Bağ

Haklısınız, bir de şu var ki; bu sigortalamanın amacı, diyelim ki yarın firma orayı terk etti ve atıklarını bıraktı. - iflas durumu vs.- Bunun olmasıyla atıklarının bertarafını devlet ya da sigorta şirketi üstlenecek, Diyor buradan arkadaşım :) yani yapılmaması taraftarı değil.

@Şeyma Huyut
Boşverin. Şirket iflas ettikten sonra sizin sorumluluğunuzda değil :p
Sigorta şirketi ona da bir çare getirmiş. Diyelim ki sigorta şirketi sorumlu kaldı. Kendilerini savunacakları tek şey; ''Siz bize gerçek ciro miktarını vermediniz, biz bu sigorta kapsamını kabul etmeyiz'' olacaktır. Bir de buradan bakalım.