• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık Yönetim Planı (Güncel)

bende olanlardan bi tane göndereyim hastane için yapmış olduğum bir plan. end atık yon. planı sunacak olan arkadaşlar burada il çevrenin istemesi durumunda ( gereken ekleri) uattf ler fotoğraf vaziyet planı gibi benzer ekleride sunması gerekecek... . yardımcı olur umarım kolay gelsin sizlere. tabi benimde atlamış olduğum yerler olabilir. siz kendi varolan atıklarınızın tamamına uyarlayabilirsiniz..

il çevreye sunarken 2 nüsha halinde ıslak imzalı ve her sayfası paraflı olması gerekmektedir....

Ekli dosyalar

• devlet Hastanesi Endüstriyel Atık Yönetim Plan.docx
    50.7 KB · Görüntüleme: 246
@Alpino

Bence çevre görevlileri için firmadayken atık kodu hakkında hızlı bir şekilde bulma konusunda çok verimli olmuş. ellerinize sağlık. sadece mobil programda atık kodlarının üstünde grubu da yazsa daha kolaylık olabilir. mesela 10 08- 10 07- gruplarının genel adları olsa anlamında demek istemiştim ;)

bir çevre görevlisi olarak benim açımdan gayet faydalı ve verimli bir sistem olmuş şahsım adına teşekkür ederim ki mesleğime daha yeni başlarken böle kolaylıkların sunulması kadar güzel bişey olamaz @Tarık Can beyin dediği üzere üstünde grupta yazılı olsa daha daha iyi olacakmış tekrardan teşekkürlerrr @Alpino

merhaba arkadaşlar toplama ayırma tesisinde çalışıyorum ve belediye ile sözleşme yaptık bünyesinde havaalanı bulunuyor havaalanı için ayrı yönetim planı mı hazırlamalıyım sizce?

Havalanının çevre sorumlusunun hazırlaması gerekir, ondan temin edip eke koyabilirsiniz. Ama yine de il Müdürlüğü' ne sorabilirsiniz.

GERİ KAZANIM İŞLEMLERİ

R1 Enerji üretimi amacıyla başlıca yakıt olarak veya başka şekillerde kullanma
R2 Solvent (çözücü) ıslahı/yeniden üretimi
R3 Solvent olarak kullanılmayan organik maddelerin ıslahı/geri dönüşümü (kompost ve diğer biyolojik dönüşüm prosesleri dahil)
R4 Metallerin ve metal bileşiklerinin ıslahı/geri dönüşümü
R5 Diğer anorganik malzemelerin ıslahı/geri dönüşümü
R6 Asitlerin veya bazların yeniden üretimi
R7 Kirliliğin azaltılması için kullanılan parçaların (bileşenlerin) geri kazanımı
R8 Katalizör parçalarının (bileşenlerinin) geri kazanımı
R9 Yağların yeniden rafine edilmesi veya diğer yeniden kullanımları
R10 Ekolojik iyileştirme veya tarımcılık yararına sonuç verecek arazi ıslahı
R11 R1 ila R10 arasındaki işlemlerden elde edilecek atıkların kullanımı
R12 Atıkların R1 ila R11 arasındaki işlemlerden herhangi birine tabi tutulmak üzere değişimi (1)
R13 R1 ila R12 arasında belirtilen işlemlerden herhangi birine tabi tutuluncaya kadar atıkların ara depolanması (atığın üretildiği alan içinde geçici depolama, toplama hariç)

6 - Geri kazanımı mümkün olmayan ve bertarafa gönderilen atıklarla ilgili olarak, atık üreticisi tarafından bunun nedenlerinin açıklanması gerekmektedir. (Örneğin; geri kazanım maliyetinin yüksek oluşu, uygun geri kazanım tesisi bulunmaması, geri kazanılan malzemenin pazar payının bulunmaması v.b.)
Bu maddeyi kastediyorsanız herhangi bir geri kazanım faaliyeti yoksa örnekteki gibi bir şey belirtmeniz yeterlidir. Ben öyle yapıyorum hiç sorun yaşamadım. Zaten genelde sizin çıkan atıklarınıza atık kodlarına, çıkan atıkla tanımlanan kodun uyumluğu vs gibi şeylere bakıyorlar. Benim yaşadığım sorunlar genellikle bunlar olmuştur. Ya da çıkan atığı ürün olarak bir yere veriyormusunuz vs gibi. @senoz