• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik taslağı için son gün!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Murat Gülen

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar Taslak bugün yayınlandı.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Taslağa göre artık danışman firmalar 5 kişi olacak.
Şuan mevcut olan danışman firmalara da 01/07/2013 tarihine kadar süre verilmiş.

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
Çevre danışmanlık firması
Çevre danışmanlık firmalarının nitelikleri
MADDE 11 – (1) Çevre danışmanlık firmaları en az 5 (beş) çevre görevlisi çalıştırmakla ve
bunlardan;
a) En az bir çevre görevlisinin kamu yada özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az
beş (5) yıllık mesleki tecrübeye sahip olması,
b) En az bir çevre görevlisinin kamu yada özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az üç (3) yıllık mesleki tecrübeye sahip olması,
c) En az birisi, çevre mühendisi veya çevre ile ilgili teknik konularda yüksek lisans ve
üzeri eğitim almış ve/veya 6 maddenin 2 nci fıkrası kapsamında belge almış çevre görevlisi
olması,
ç) Diğer ikisinin çevre görevlisi olması,
zorunludur.
(2) Çevre mevzuatı kapsamında ölçüm ve analizleri yapmak üzere Bakanlıkça
yetkilendirilen özel veya kamu kurum/kuruluş laboratuarına, çevre danışmanlık yeterlik
belgesi verilmez.
(3) Şahıs şirketlerine Çevre Danışmanlık Yeterlik Belgesi verilmez.

arkadaşlar diger mühendislik dallarında çogu ünvan sadece kendilerine veriliyor bizde birtek bu çevre görevlisi ünvanı var buda önüne gelene veriliyor bu çevre görevlisi kavramının sadece çevre mühendislerine verilmesi için çalışmalı ve bu bölümü okuyan gençlere ulaşıp onları harekete geçirmeliyiz yoksa bu iş daha kötüye gider... bende de fazla ümit kalmadı onca oku mesleginde 5 kuruşa çalış keşke başka bir işe baksaydım lanet olsun zetacad ögreneyim dedim onun içinde yetkili olmam için makine mühendisi olman lazımmış bizde öyle degil ,girin diger mühendisliklere 40 türlü belgeleri var hepside kendilerine istemiyorsanız söyleyin arkadaşım biz ölelim mi bizim bir yuvamız bir ailemiz olmasın mı biz yaşamayalım mı bizim de hayellerimiz var ama lanet olsun ki yanlış iş seçmişiz...

MADDE 22- (1) Bakanlık gerek gördüğü hallerde çevre görevlilerine eğitim verir/verdirir.

Görüş: Taslak görüşünde belirttiğiniz gibi dayatmalara ek olan maddelerden biri bence.. Para kazanmaya yönelik yapılan eğitimler ile daha önce de karşılaşmıştık. Bakanlık, yetkin olmayan görevliler görüyorsa sistemde, eğitimi uzaktan olarak versin, değerlendirmesini net üzerinden yapsın..
Sigorta firmaları bile bayilerine sanal ortamda eğitim vererek dinamik tutmaktalar, Antalya'ya gitmek zorunda bırakılmamalı kimse..

Öneri: Maddenin iptali mümkün değil ise uzaktan eğitim ve sertifikasyon sistemi önerisi de yapılabilir belki..

Arkadaşlar genel anlamda konuşulan her şeye görüş yazımızda cevap verdiğimizi düşünüyorum. Son eklenen görüş yazısı üzerinden değişiklik yada ekleme talebi yaparsanız memnun olurum?

Ayrıca bugün bazı odalarda taslak ile ilgili toplantı vardı? Konuşulanlar ve kararlar ile ilgili bilgi verirseniz memnun olurum..

@Melih Coşar

Daha önce de belirttiğim düşüncem "Çevre Görevlisi kavramına topyekün karşı çıkmak" fikrine ÇMO'nun da katıldığını görmek güzel. Konu hakkında direnişi ÇMO ile birlikte yürüttüğümüz (veya yürütmek zorunda olduğumuz) düşünülürse ve ÇMO'nun temsil gücünün aslen ve fiilen bu ortamdan fazla tanınır ve bilinir olduğu fikriyle, hazırladığımız taslağın bu ışık altında tekrar gözden geçirilmesini öneriyorum. Madem tek yumruk olmak için kendi aramızda bile ortak bir metin hazırlıyoruz, ÇMO'nun görüşlerini kaale almamak mantıksız olur. Ayrıca benim gibi düşünen çokça insan olduğunu görüyorum. Şu anda ortamın müsait olmaması gibi bir otosansür fikrine karşıyım. Özellikle İzmir Kurşun Fabrikası faciasından sonra ortam Çevre Görevlisi kavramı için bastırmaya son derece müsait. Kamuoyunda bir güç çarpanı yakalamak çok büyük bir iş olmayacaktır. Fatih Bey'in de söylediği gibi ÇMO toplantı sonuçlarını merakla bekliyoruz. Ancak sadece ilgili linkteki görüşleri ele alırsak bizim hazırladığımız taslak şu anda ÇMO ile temelde örtüşmemekte...

Herkes top yekün savaş diyorsa neden olmasın. Daha önce bu kavramın kaldırılması için uğraştım yine uğraşırım. Çevre görevlisi kavramının çıkarılması demek yönetmeliğin yarı yarıya kırpılması demek. Kopya bir çalışma yapıp konu altında paylaşayım..

Arkadaşlar,

Çevre görevlisi kavramına karşı hazırlanmış taslak görüşü ektedir. Ayrıca yeni bir tezatlık daha var ki işimize çok yarayacak cinstendir. Eklenmesi düşünülen madde ile bakanlık çevre yönetim hizmetinin yani çevre görevlisinin iş kapsamını belirtmiştir.

4. Maddenin 1. Fıkrasının ı) bendinde: Çevre Yönetim Hizmeti; Kirlenme ihtimalinin bulunduğu durumlarda kirlenmenin önlemesi, kirlenmenin meydana geldiği hallerde kirlenmenin durdurulması, kirlenmenin etkilerini gidermek veya azaltmak için gerekli hukuki, ekonomik, sosyal tedbirlerin alınması, Bakanlığın çevreyle ilgili çıkartmış olduğu mevzuatın uygulanması ve tüm çevre yönetimine ilişkin işlemlerin yürütülmesi, tanımı yapılmaktadır.

Bunları çevre görevlisi hangi teknik bilgi ile yapacaktır tartışılır..

Çevre görevlisi kavramına karşı hazırlanan görüşün daha iyi olduğu kanaatindeyim. Lütfen ekteki görüş ile ilgili önerilerinizi konu altından iletiniz.

Ekli dosyalar

• Çevre Görevlisi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Taslak Görüş Bildirimi 2.docx
    90.8 KB · Görüntüleme: 46
@Fatih Özcan

Bu danışmanlık firmalarının top yekün yapısını değiştirir. Bundan sonra tüm firmalar "Çevre Yönetim Hizmeti verilir" diye kapsamını genişletir. ;)

Ben yarın İzmir ÇMO Toplantısına katılıyorum.
Konuşulan konuları burada sizlerle paylaşacağım.
Lütfen hepimiz bulunduğumuz ilin toplantısına katılıp, konuşulan konuları burada paylaşalım.

13 ünde İstanbul toplantısına katılacağım. Gecesine yazarım. Bizim yapmış olduğumuz görüşleri de orada dile getiririm.

Son görüş yazısı hakkındaki yorumlarınızı da bekliyorum. Sonuçta herkesi etkileyecek bir yazı lütfen yorumlarınızı eksik etmeyin. Son haline karar verip bildirimlere başlamamız gerekiyor.

@Fatih Özcan

Çevre görevlisi kavramına karşı hazırlanmış taslak görüşünde, farklı meslek dallarından olan çevre görevlisi belgesine sahip kişilerin durumları ile ilgili de bir açıklama getirilmesi gerekmez mi?

Kesinlikle haklısınız Mahmut bey,

Konu 554 kişi tarafından 15000 kez okunmuş (Kayıtsız okuyanlar hariç) fakat yorum yazan ve görüş belirten kişiler belli kişiler. konuyu okuyan herkes 1 yorum bildirseydi çok daha zengin bir görüş olacak ve yönetmelik taslağından çok daha fazla kişi haberdar olacaktı. Hala taslaktan haberdar olmayan kişiler olduğu üzülerek takip ediyorum..

Arkadaşlar 7. Maddede istenen tecrübe konusunu şu şekilde düzenlenmesi daha güzel olmaz mı?

(4) b) Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-2 listesinde yer alan faaliyetler için ilgili mevzuat hükümlerine göre tesisin genel durumunu kapsayacak şekilde ilk iç tetkik raporunu TMMOB ve ya Bakanlıkça verilen veya verilecek olan İç Tetkikçi Eğitimi girip başarı belgesi alan çevre görevlileri yapabilir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...