• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik taslağı için son gün!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Murat Gülen

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar Taslak bugün yayınlandı.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Taslağa göre artık danışman firmalar 5 kişi olacak.
Şuan mevcut olan danışman firmalara da 01/07/2013 tarihine kadar süre verilmiş.

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
Çevre danışmanlık firması
Çevre danışmanlık firmalarının nitelikleri
MADDE 11 – (1) Çevre danışmanlık firmaları en az 5 (beş) çevre görevlisi çalıştırmakla ve
bunlardan;
a) En az bir çevre görevlisinin kamu yada özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az
beş (5) yıllık mesleki tecrübeye sahip olması,
b) En az bir çevre görevlisinin kamu yada özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az üç (3) yıllık mesleki tecrübeye sahip olması,
c) En az birisi, çevre mühendisi veya çevre ile ilgili teknik konularda yüksek lisans ve
üzeri eğitim almış ve/veya 6 maddenin 2 nci fıkrası kapsamında belge almış çevre görevlisi
olması,
ç) Diğer ikisinin çevre görevlisi olması,
zorunludur.
(2) Çevre mevzuatı kapsamında ölçüm ve analizleri yapmak üzere Bakanlıkça
yetkilendirilen özel veya kamu kurum/kuruluş laboratuarına, çevre danışmanlık yeterlik
belgesi verilmez.
(3) Şahıs şirketlerine Çevre Danışmanlık Yeterlik Belgesi verilmez.

@Alejandro
benim mezun olup çevre mühendisleri odasına katılmam , her noktada onları savunmam , hemen hemen her faaliyetini takip edip direk olmasa da elimden geleni yapmam bence fazlasıyla yeterlidir.ben bu konuda rahatım.odanın gerçek anlamıyla bu işi benimsediğini düşünmüyorum.BU İŞİ YAPMALARININ GERÇEK NEDENİ DEVLETİMİZ ve ÇEVRE MÜHENDİSLERİNİN HAKLARINI KORUMAK MI ? bence bu soruyu kendilerine sormaları gerekli.ya ben telefonla onlara istediğim zaman, birşey soracağım zaman arayıp da ulaşamıyorum bile.siz bana oda için ne yaptınız diyorsunuz.Şimdi ben sizi merak ettim oda için ne yaptınız da bana bu soruyu soruyorsunuz?

• Beğen
Tepkiler: KYS
Arkadaşlar bu başlık altında oda tartışılmıyor ! Odanın tartışıldığı konular mevcuttur sitemizde sizleri oraya davet ediyorum.

fatih bey bu başlık altında cevap hakkı doğduğundan dolayı yazılmıştır.ayrıca bu taslak hakkında en önemli görüşmeleri oda yapması gerektiğinden dolayı bence bu başlık altında da tartışılması gerekir.çevre mühendislerinin bu kadar basite alınmasının sahipsizmiş gibi algılanmasının ve de bu taslağın bu kadar tutarsızca yayınlanmasının en büyük sebebi ÇMO ' dır. nasıl bu başlık altında tartışmam!gitsin adam gibi işlerini yapsınlar yada yapamıyorlarsa bıraksın gitsinler!

baştan belirteyim, konuyu uzatmak istememekle beraber odaya yapılan "eleştirimsi" atıflar ve atışmalar hakkında iki paragraf yazma ihtiyacı duyuyorum. odayla sorunları ikinci planda olanlar lütfen bu maviye boyalı iki paragrafı atlasın. kırmızı satıra geçsin.

şimdi konu beni doğrudan ilgilendirmiyor, henüz görevli belgemi almadım, o sıfatla/unvanla çalışmadım hiç, en ufak katkı sunamıyorum dolayısıyla. tevekkül ettim, herkesin üzerine kafa yorduğu bir ortak metin beni mağdur etmez diye düşünüyorum. şu zamana kadar yazılanlara artılama/eksileme dışında katılmadım. konu amacından sapmasın diye odaya serbest atış yapanlara cevap vermekten imtina ettim ama artık yeter.

odanın seçilmiş bir yönetimi olduğu, hemen her şubede en az iki aday grup ile seçimlerin yapıldığı hepimizin malumu. bunu görmezden gelebiliyorsanız, kendi fikrinizin en üstün fikir olduğunu, odanın sizin önceliklerinizi anlayamadığını söylüyorsanız, şu başlık altında yapıcı fikir ve ispatlanabilir iddialar ile gelmek yerine odaya tavır takınmak size akıl kârı geliyorsa söyleyebileceğim fazla şey yok. devam edin.

önceliği taslak üzerine çalışmak için olanlar için yazıyorum bundan sonrasını.

yarın istanbul şubede yapılacak toplantıya katıldığımda tavrımı daha netleştirmeyi ve toplantıya katılacak pek çok kişiden sorunları dinlemeyi umuyorum. oda bünyesinde mutlaka benim gibi konudan bihaber, çevre görevlisi olmayan, ya da olup da henüz aktif olarak çalışmamış kişiler için ve tabii yeni mezunlar için tasarının getirdiği yetki budamaları ve götürdüğü kazanılmış haklar konusunda bir politika belirlenmiştir. bunu dinlemeyi ve işime gelmezse ya da ortak menfaatimize aykırıysa itiraz etmeyi planlıyorum.
ertesi gün biri derse, "şuraya gidip eylem yapılacak, şurada slogan atılacak", onu yapmaya da hazırım. bir gün işime yaramayacaksa bile sırf zevk için yapmak isterim bunu. tabanın ihtiyaçlarından habersiz otoritelerle sorunum var. tepeden inen, bu seferlik böyle olsun diye geçiştirilen bu kanun hükmünde kararnamelerden ve diğer kağıt tomarlarından bıktım artık. sorun bizde ya da odada değil. sorun tuzu kuru bürokratlarda ve tabii iktidarda (devrinden bağımsız olarak her iktidarın üvey evladıyız, itirazı olan varsa bana bir özel mesaj kadar yakınsınız).

şimdi ECK'nın sorusuna dolayısıyla Fatih Özcan'ın evvelki yorumuna geleyim.
oda neden hedefini büyük tutmuyor?
tutuyor. Alejandro defalarca dedi. karşı olmamız gereken çevre görevlisi kavramıdır. odanın bu durum karşısındaki ilk tavrı buydu (istanbul şube için konuşuyorum, merkezden uzağım, birebir gidip fikir alma şansım olmuyor). odanın diğer konulardaki tavrıyla da örtüşüyor bu çevre görevliliğine itiraz. bu açıdan da sorun yok. yarın toplantıda bana biri "çevre görevliliği tanımının iptali için çalışma başlatalım" dese kabul etmeye hazırım.
yalnız geçenlerde söyledim, tekrar edeyim, AAT PTD genelgesi yenilendiğinde de benzer durum yaşandı, ki bu genelge benim işimi kaybetme nedenimdir, oda toplantı düzenledi, istanbul şubede yönetim hariç katılım 3 idi. 3 yüz değil, 3 bin değil. yazıyla sadece üç. şimdi yarınki toplantıda benzer durum yaşanırsa ben burada konuyu odanın işlevsizliğine getiren herkesin samimiyetini sorgularım. bu itirazım bir kenarda dursun.

istanbul şube toplantısında burada yazılan bütün maddelerin konuşulması isteniyorsa bu muhtemelen zaman kısıtına takılacaktır. ikinci bir toplantı gerekebilir. ya da bazı boşlukları oda tamamlayabilir. ben odaya güvenmem diyen var ise ((en azından istanbuldakiler için) üşenmeyip yarın odaya gitmekte ve kırmızı çizgilerini savunmakta fayda var.

ha bana kalsa taslakla falan uğraşmaya değmez, doğrudan sokağa çıkalım derim, meslektaşların 1/10'u sokağa çıksa, yanında da müsaitse kardeşini, eşini, çocuğunu, sevgilisini falan getirse genişçe bir bulvarı kapatırız. böyle seçenekleri düşünmekten bizi alıkoyan bir şey yok.

son olarak şunu ekleyim, konuyu çok kirletmemek istediğimden yazamadığım yorumlar birbirine karıştı, iki satırda bir muhatap değişti, yazımın her yerine agresyonum saçıldı, idare edin, mazur görün, hoşgörün.
bilhassa ersoy kullanıcı isimli meslektaşıma bu sözlerim. "bıraksınlar gitsinler" dediğinde üçte iki oy alan kişileri kovuyorsun, bu hakkı kendinde görmemelisin. yazdıklarımı eleştirmek isteyenleri farklı bir başlıkta cevaplamak isterim. ya da yarın istanbul şubedeki toplantı da olur, müsaitseniz.

haklısınız'' bıraksınlar gitsinler ''belki biraz ağır oldu ama sizin ve benim gibi olmayan ve bu taslaktan dolayı işsiz kalabilecek çok kişi var.bu taslak yüzünden işsiz kalacak ünv arkadaşlarımın durumunu gördükçe çevremdeki meslektaşlarımın durumunu gördükçe sinirim kat kat artıyor.aslında benim kızgınlığım bu taslağı çıkaranlara!bundan ÇMO ' da nasibini aldı.ama onlarda arkamızda bir oda var bu işinde üstesinden gelirler diyebileceğimiz çalışmaları yapsınlar demi?

Tamam en güzeli diplomaları yırtıyoruz ve simit, poğaça, mendil, yara bandı falan satmaya başlıyoruz arkadaşlar... o_O

Tezgahı kurup akşam haberlerine ilk ben konu olayım bari o_O

Tahsilli çıtır simit bunlar abla koooooş...!

İzmir ÇMO toplantısında genel olarak konuşulan konular;
  • Örgütlenme aşamasında üniversite hocalarımızdan ve üniversite öğrencilerine ulaşılması gerektiği, bu konuda İzmir ÇMO' nun Dokuz Eylül Üniversitesi bölüm başkanlığından destek aldığını, diğer üniversitelere de bu konuda baskı yaptıkları
  • Öncelikle Çevre Mühendisi nedir? Ne yapar? 4 yıl boyunca gördüğümüz eğitimin içeriğinin herkese tanıtılması gerektiği,
  • Hedef şaşırtmak için birçok maddenin konulduğu, bu maddelerden sınav şartını kaldıralım derken Çevre görevlisi kavramını kabul etmiş olduğumuzu, öncelikle çevre görevlisi kavramının kaldırılıp sadece ÇEVRE MÜHENDİSİ kavramının kabullenilmesi gerektiği,
  • Seçim zamanına yaklaşılırken bu zamanı iyi değerlendirmemiz gerektiğini,
  • Öncelikle taslak konusunda görüşleri mail ya da kağıt üzerinden daha sonra tepkilerimizi sert bir şekilde, önce şehir olarak bölgesel yürüyüşler daha sonra Bakanlık olarak Ulusal bir hareket başlatmamız gerektiği,
  • Çevre mühendisi olmayıp da Çevre üzerine yüksek lisans yapan birinin bile çevre görevlisi olmaması gerektiği,
  • Çevre izni konularında emisyon konulu, atıksu konulu şeklinde başvuru yapıyoruz. Zaten 4 yıl içerisinde aldığımız derslerin hepsinin buna yönelik olduğu,
  • Yerel basın değil de daha çok ulusal basına sesimizi duyurmamız gerektiği, zaten gazetecilerin haber peşinde koştuğu ve bu konuda gerçekten yardımcı olabilecekleri,
  • Bakanlık; denetimini, muhattap sayısını azaltmak ve sadece büyük firmaları piyasada tutmak açısından 5 çevre görevlisi şartını koyduğu ve hangi kalite düşüncesiyle bu sayıyı belirlediği,
Hatta bazı komik ve ilgi çekici fikirler de ortaya atıldı :)
  • Eylem yapalım, gerekirse vidanjör getirip ortalığı rezil edelim, pankart olarak; gelsin makine, inşaat mühendisi temizlesin yazısını asalım,
  • Ya da gazetelerde vefat haberleri tam sayfa çıkarken tabutun içine bir arkadaşımızı koyalım çevre mühendisliği öldü şeklinde ilan verelim.
Genel olarak konuşulan konular bunlardı. Eksik olan varsa kaçırdığım ya da yazamadığım, toplantıya katılan arkadaşlar da ekleme yapsınlar lütfen.

@Cansu Bağ
Genel olarak diğer tüm yorumlar yapılabilir. Sıra eyleme geldiği zaman görürüz kaç kişi sahaya inecek. Üstteki kısımı özellikle alıntı yaptım. Çünkü bunda bizimde suçumuz olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle bir haftadan fazla oluyor Murat Erdem ile birlikte Çevre Mühendisi kimdir için bir çalışma yapmaya başladık. Bunun için sitede bölüm açacağım ve başka bir şey yazılamayacak. Çalışma olgunluğa ulaştığı zaman herkesin görüşünü almak için sunacağım.

Hatta konuşma sırasında bir arkadaşımız da çok güzel bir konuya değindi.
- Biz 50 kişi toplandık sınav olmasın diye diğer çevre mühendisi arkadaşlar ne yapıyordu? Muhtemelen sınava çalışıyordu dedi.
Gerçekten dediğiniz gibi fatih Bey, birçoğu bizim suçumuz.

Kendi Adıma Bakanlığa Yolladığım Email:
Devletin fazlasıyla mağdur ettiği çevre mühendislerinin mağduriyetinin bu taslakla arttırılmasına anlam veremiyorum. Özellikle diğer branşların çevre mühendisleriyle aynı hakka sahip olmasının son derece adaletsiz bir uygulama olacağı kaanatindeyim.Belli ki bu taslakla danışmanlık firmalarının kalitesinin arttırılması amaçlanmış fakat arada ihmal edilen o kadar çok faktör var ki bunlardan en bariz olanı bu taslakta belirtildiği gibi en az 5 yıllık ve 3 yıllık çevre mühendisi bulundurma uygulamasına gidilirse bu durum özellikle büyük şehirlerde bulunan ve sert bir tabirle belirtmek gerekirse bu işin kurdu olmuş mühendislerin ve onlar gibi olan danışmanlık firmalarıın ülke genelinde hakimiyeti eline alması ve dolayısıyle o amaç edinilen ve istenilen kaliteye yine ulaşılamamasına neden olcaktır. Şayet bu bu mesleki tecrübe şartı uygulanmaya konulacaksa o zaman çevre danışmanlık firmalarına bulunduğu il ve komşu illerde çalışma sınırlaması getirilmesi gerekmektedir.Bunun yanısıra gerçekten çevre danışmanlık firmalarında kalite yakalamak ise amaç, özellikle fiyat uygulaması bu konuda kaliteyi düşüren en önemli faktördür. Bakanlığın esas bu konuda bir kota uygulaması yapması kaçınılmaz olmalıdır. Bu da toplantıda çevre danışmalık firmalarının en temel sıkıntısı olarak tartışılmıştır. Bakanlığın faturaların sisteme yüklenmesi zorunluluğu getirmesiyle bu sıkıntının büyük ölçüde giderileceği kanaatine varılmıştır.

Çevre Mühendislerinin 4 yıl lisans eğitimi almasına rağmen bu konuda hiç bir eğitim almamış branşlarla aynı şekilde sınava tabi tutulması ve bunun yanı sıra diğer branşlarla AYNI HAKKA SAHİP olmasını hedefleyen uygulamayı destekleyen bir taslağın tartışılmaya açılması bile bu ülkede çevre mühendislerinin ne kadar değersiz olduğunun ispatıdır. Diğer birçok mühendislik dalınının sahip olduğu hakların hiçbirine sahip olmayan ve kendi haklarını da diğer branşlarla paylaşan çevre mühendislerinin bu taslakla bir darbe daha yemesini siz yetkili personellerin takdirine ve vicdanına bırakıyorum.

arkadaşlar Samsun ÇMO bizi neden toplamıyor ? bu konuları görüşmek için ankara istanbul ya da izmir ve aydına mı gitmemiz mi gerekiyor. somut adımlar atılacaksa ve ÇMO ezilmek istemiyorsa önderlerden önderlik bekliyorum.... bu arada ben 2003 yılından beri düzenli aidatlarımı yatırıyorum ayrıca smm ve btb belgelerimi zamanında değiştiriyorum fakat bir ajanda (mart ayındaelime ulşıyor ) ve genelde netten takip ettiğim dergiler haladır bana ulaşmıyor hep ÇMO nun düzenlediği kurslara gidiyoruz ki odaya katkısı olsun diye... lütfen bizim odaya sahip çıktığımız gibi oda da bize sahip çıksın.... gereği neyse yine yapalım elle beraberce çıkalım bu işten...

@sinan_yildiz
sinan bey eğer bu cevabı bana yazdıysanız.
önce yazılanları okumanızı, okuduğunuzu anlamanızı ve eğer anladıysanız sonra cevap yazmanızı öneririm.

herkese iyi geceler. Bazı şeyleri kabul ettiremeyiz. daha önce dediğim gibi belli başlı noktaları değiştirmeye çalışalım.
Ayrıca; Bizler daha kendimizi çevre görevlisi olarak görmeye çalışıyoruz.. bizler çevre mühendisiyiz.
buradaki arkadaşlarımız bile çevre mühendisi ve çevre görevlisi yazmış profillerine bizler daha kendimiz kabul etmıyoruz bazı şeyleri.
yönetmeliği hazırlyanlar kabul etmemesi çok normal.

@Hakan AYDIN
Hakan Bey kusura bakmayın bence siz yazdıklarınızı bir daha okuyun ve kontrol edin. Her şey ortada. En basitinden hizmet verilen bir tesise ayda.... kaç defa gitme olayı. ÇED Yönetmeliğinde tecrübe olayı getirildi. sistem tekelleşti ve alttan ÇED raporunu hazırlayacak olan kişi sayısı maalesef dip yaptı. bugün piyasada Çevre Dan. Hiz. veren yetkili kişlerin yaklaşık %80'ni Çevre Mühendisi. Buna ramen gelip bilmem kaç yıllık tecrübe olayından bahsediyorsunuz? örnekleri çoğaltmak mümkün...

Nimet hanım bugün ki toplantıyı da bekleyelim bu kadar bekledik. Yarın sabah yorumlar gelir değişiklik olmazsa başlarız göndermeye. 1 hafta süremiz var göndermek için.

Arkadaşlar ben çevre teknikeriyim bu konuyu buraya kadar takip ettim ve bende birşeyler söylemek istiyorum çevre mühendisinden ayrı olarak hiç alakasız mühendislerin çevre görevlisi olması bencede çok yanlış hatta ben geçenlerde bakanlığa yazı yazdım bu şekilde tabi yazarken çevre teknikerlerininde çevre görevlisi sınavına girmesi gerektiğini söyledim bilmiyorum siz ne düşünüyorsunuz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...