• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mühendisliğine gitmelimiyim ?

bjkmy1

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
SU ATIK A.Ş
Merhabalar. Ben çevre mühendisliği bölümünü yazmayı düşünüyorum.Sonuçlar açıklandığından beri birkaç gündür yazmayı ciddi ciddi düşündüm.Yazmak istediğim üniversitelerden birisi de çanakkale çevre mühendisliği(ing).(Çanakkale de bu bölümü okumuş olan varsa üniversite hakkında beni bilgilendirebilir mi acaba) Birkaç bilgili kişiye sorsam da kendini geliştirirsen ve ingilizceni ileri seviyelere taşırsan güzel yerlerde iş bulabilirsin dediler .Lisede öğrenim hayatımda 2 yıl dil kursuna gittim ve B1 seviyesinde ingilizcem var ve üniversite de ya ERASMUS ya da 3. yılımda Londraya gitmeyi düşünüyorum.Birde Afyon da yaşıyorum burada bu çevre mühendislerinin özel sektörde iş imkanları hakkında bilgisi olan var mı şimdiden Teşekkürler...

Burak bey, burada genel olarak yorumlardan bahsettim. Sizin yorumunuzuda okudum ve beğendim.
Çok çok uzun bahsedebiliriz fakat, kısaca yazılan cümleler ve ifadelerden anlaşılıyor.
Mesleği yapmaya başladığınızda ve içine girdiğinizde seversiniz.
fakat içine girmeyip yüzeysel ilgilenip birde işgüvenliği, tmgd ve diğer ilgisiz konularla ilgilenmeye başladığınızda konu sevimsiz bir hal almaya başlar. Mühendislik yapan hiç bir arkadaşımın mesleği ile ilgili kötü yorum yapacağına inanmıyorum Tabi istisnalar her konuda olabilir.

@bjkmy1

Çevre mühendisliğini gönül rahatlığıyla okuyabilirsin,her meslek gibi bizim mesleğimizin de avantajları,dezavantajları var,ama memleket gerçeği bu,ha dedin mi iş bulunamayabiliyor,hepimiz yaşadık bunu.Umarım her şey iyi olur senin için :)

Herkes kendi hikayesince yorumlarda bulunmuş, bu güzel birşey fakat unutmamak gerekir ki; herpimizin ayrı ayrı hikayeleri oldu, oluyor ve olacak. Her meslek için geçerli olan günümüz ülke şartları var, bunu anlamak o kadar zor değil. Hedeflediğin yolda başarabilmen adına, başarılar.

afyon ili çevre yatırımlarının tavan yaptığı bir il. sayın veysel eroğlu bu anlamda afyon'u ihya etti. ben diğer arkadaşların yorumlarını okumadım. ama ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ bölümünde okumanı tavsiye ediyorum. en rahat iş bulabileceğin bölüm. temel mühendislikler kadar değerli bir bölümdür. şahsında ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ bölümünü okumak isteyen tüm kardeşlerime TAVSİYE ediyorum. gönül rahatlığı ile yazsınlar. hiç tereddüt etmeden. sağlıcakla kalın.

SAYIN,
1- ANIL ÜNEN---Uzak dur.
2- FERHAT ELÇİ---kardeşim özel iş imkanlarını ve kpss atamalarını araştır bu forumdan ki yüzde 90 şikayetçidir meslekten ama sistemi eleştiriyorlar ama sıfır çaba https://www.cevremuhendisleri.net/file:///C:\Users\AYDIN~1.DEM\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\03\clip_image001.png bu forumda oku ve kararını kendin ver derim.
3- Kenan Atalar--uzak dur - uzak dur- uzak dur - hatta hiç düşünmemiş ol.
4- Oğuzhan BaşıbüyükGerçekleri söylemek lazım. İTÜ veya ODTÜ'de okuyabileceksen düşünebilirsin. Bunların haricinde piyasadaki şartlar maddi ve manevi olarak uzun bir süre seni tatmin etmeyecek. En basitinden 3 yıllık tecrübeyle kazandığın parayı yeni mezun bir İnşaat veya Makine Mühendisi alıyor olacak. Bu da seni rahatsız edecek tabi. Eğer Çevre Danışmanlık firmasında çalışırsan yaptığın işin evrak takibi gibi basit işlerden ibaret olduğunu göreceksin. Sonra acaba ben kendimi geliştirebiliyor muyum yada burada 5 yıl çalışsam nereye gelirim diye kendi kendine sormaya başlayacaksın ve Çevre Danışmanlık firmalarından başka alternatifin pek olmadığını görüp aynı yerde devam etmek zorunda kalacaksın. İleride ne olur bilemem ama mevcut durum bu. Ha bide şunu diyemeden geçemeyeceğim, danışmanlık yaparsan eğer ki büyük ihtimalle bir dönem mutlaka yapacaksın, sen fabrikaların sıradan bir evrak takipçisi olacaksın, Çevre Müdürlüğünden gelen devletin sıradan memuru! ise Çevre Mühendisi olmadığı halde egolarını tatmin edecek. Sende buna gık diyemeyeceksin.
5- selahattin.01Mezun olduktan sonra cevren genişse atıyorum tanıdık danışmanlık veya fabrika sahibi insanlar seç. ama diğer türlü 6 7 ay hatta 1 sene evde oturursun veya alakasız bir işe girip calısırsın. çok iyi düşün.
6- erkan ateşÇevren yok ise şiddetle Uzak durulması gereken bir bölüm.

ARKADAŞLAR BU YORUMLARINIZI SİTEMİZE HİÇ YAKIŞTIRAMADIM. BENDE ZAMANINDA 2 YIL İŞSİZ GEZDİM. HER MESLEKTE OLABİLEN ŞEYLER. BU ANLAMDA YORUM YAPAN ARKADAŞLAR ÇOK GÜZEL YAZMIŞLAR ZATEN. FAKAT YUKARIDA YORUMLAR BENİ İNCİTTİ. MESLEĞİMİZİ GENÇ KARDEŞLERİMİZİN GÖZÜ ÖNÜNDE YADA BUNLARI OKUYAN BAKANLIK, MÜDÜRLÜK VS. PERSONELİNİN GÖZÜ ÖNÜNDE KAFAMIZA SIKMAK GİBİ OLDU. NE KADAR SIKINTILAR ÇEKİLMİŞ OLSADA ÇALIŞMA HAYATINDA BURADA BÖYLE YORUM YAPILMASI BENİ ÇOK ÜZDÜ. ARTIK DENETLEMEYE GELEN SIRADAN İL MÜDÜRLÜĞÜ PERSONELLERİ BİZE DAHADA FARKLI BİR GÖZLE BAKACAKTIR.
SAYIN SİTE YÖNETİCİLERİ; BU TÜR YAZILARA BENCE MÜDAHALE EDİLMESİNİ RİCA EDİYORUM. EĞER BÖYLE KARALAMA YAZILARI OLACAKSA SİTEYİ KAPATIN.

Sayın @Aydın Demirel Niyetim kimseyi incitmek değil. Yaşamış olduklarımı yorumlarımla beraber özetledim. Benim düşüncelerim bunlar, katılırsınız veya katılmazsınız bu konuda herkes özgürdür. Kafamıza zaten "Çevre Görevlisi" damgası vurularak sıkılmadı mı? Yeni mezun Çevre mühendislerinin maddi olarak zor şartlarda iş aradığı ve Çevre Görevlisi Belgesi almadan çalışamadıkları günleri ve cebindeki son kuruşu Eğitim adı altında Bakanlık Döner Sermayesine yatırdığı günlere ne demeliyiz? Üniversitede verilen eğitimler yeterli gelmedi mi? "ARTIK DENETLEMEYE GELEN SIRADAN İL MÜDÜRLÜĞÜ PERSONELLERİ BİZE DAHADA FARKLI BİR GÖZLE BAKACAKTIR." İfadenizdeki "SIRADAN" il müdürlüğü personeli derken aynı şeyden bahsetmiyor muyuz? Kimseyi karaladığımız yok, bunlar yaşamış olduğumuz gerçekler. Çevre Mühendisi olacak arkadaşlar olumlu ve olumsuz herşeyi bilsin diye yorum yapıyoruz.

@Aydın Demirel Ben size katılmıyorum muhakkak sıkıntılar çekmişsiniz sonuç ta almışsınız ya sonuç alamazsa yeni nesil o zaman ne yapacak ki hali hazırda şu an hayattan bezmiş 10 arkadaşım var bunalımda olan.Ne gerek var bu çileyi çekmeye? Daha güzel meslekler yok mu?

Birçok mühendislik dalından arkadaşım var. Çoğu da işsiz. Sadece çevre mühendisleri işsiz değil anlayacağınız. Önemli olan kendinizi geliştirmenizdir. @bjkmy1 ne güzel araştırmışsın ki mesleği ciddi ciddi yazmayı düşündüm diyosun. Keşke senin gibi istekli olsa diğer arkadaşlarımız. Yolun açık olsun ;)

@SelenG çok konuşuyoruz az (güvenilir) bilgi var. Hangi meslekte işsizlik sorunu ne kadar, güvenilir rakamlar var mı? Birçok mühendislik dalındaki arkadaşlarınızla bilimsel bir istatistik yapsanız....

Sanki bi tek çevre de var işsizlik
milletin kafasını bulandırmayın
git kardeşim elektrik oku bakayım cıkar cıkmaz işmi bulacan
ya da inşaat oku bulabilcenmi
ha doktor ol dersiniz eyvallah ama mühendislikte iş bulma zorluğu aynı

@Berk Turpcu
aynen öyle bilemiyorum şikayet edenler neden bırakıp başka işe geçmiyorlar derler zaten girdik diye falan da filan bırak kardeşim başkanın yerini gasp etmiş oluyorsun :) her çeşit mühendislik arkadaşım var çoğu 1700 işe başladı maalesef kendimize saygımız yok başkasından bekliyoruz ...