• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çmo kayıt iptali

Murat H. Ünsal

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
xxx
upload_2017-10-12_15-34-55.png

merhaba ben odadan kaydimin iptalini nasil yapacagimi sordum kendileri bunu yazdılar. zaten çalışmıyorum. bu borcu odemekte bile zorlanacagim fakat bu oda ile ilişkimi kesmek istiyorum. dilekce ornegi ve ya daha once kaydini sildirmiş olan var mi? Ayrıca belgelemek derken bunu ne ile belgeyecegim.

2017 YILI ÜCRETLİ ÇALIŞAN MÜHENDİS MİMAR VE ŞEHİR PLANCISI ASGARİ ÜCRETİ 3500 TL. OLARAK BELİRLENDİ
16 Aralık 2016 tarihli Oda Yönetim Kurulu toplantısında alınan karar ile; TMMOB-SGK işbirliği protokolü kapsamında mühendis, mimar, şehir plancılarının alması gereken brüt asgari ücret olan 3500 TL. taban fiyat olarak alınmış, mesleki deneyim yıllarına göre çevre mühendislerinin brüt ücretlerinin aşağıdaki şekliyle belirlenmesinin uygunluğuna karar verilmiştir.

2017 yılı asgari ücret tarifesi
A Grubu Çevre Mühendisi (10 yıl ve üzeri deneyimli) 8000 TL.
B Grubu Çevre Mühendisi (5 -10 yıl deneyimli) 5900 TL.
C Grubu Çevre Mühendisi (1-5 yıl deneyimli ) 3500 TL.

Odanın belirlediği ücret bunlar. Özel sektörde alınamıyor bu ücretler.

@Tuğçe Özdemir
@Tuğçe Özdemir

Odamızın TMMOB ile ortak belirlediği her yıl mühendisler için asgari ücret tarifeai var. Bunu uygulayamamak odamızın, yani meslektaşlarımızın suçu değil, hükümetimizin suçu.

@Baran Ulutaş

Neyi savunuyorsunuz , anlayamıyorum. Ücreti belirleyen oda, takibini yapmayan da oda.

Danışmanlık firmalarına gidip güzel güzel fotoğraflar paylaşmasını iyi biliyorlar (ziyarete geldik, durum değerlendirmesi yaptık falan filan...). Danışmanlık firmasına gittiklerinde bir zahmet verilen ücretleri de sorsalar diyorum.... (Hepside verilen ücretin ne olduğunu çok iyi biliyorlar.)
Ama çalışmadığımız dönemlerde ücret almasını çok iyi biliyorlar ve takibini çok iyi yapıyorlar. Maliyeye verene kadarda uğraşıyorlar....Neyi savunuyorsunuz, maalesef anlayamıyorum.

Düşük ücret veren firmalarında takibini yapsalar hiç fena olmaz...

@cgdm

Siyasi konulara hiç girmemek için kısa yazmıştım oysaki. 2013den sonra hükümet TMMOBa karşı bir çok değişiklik yaptı. Bu tür konularda TMMOBa bağlı hiçbir oda hiçbir şey yapamıyor.

Hatta odamızın çok fazla muhalefet olması buradan geliyor. Muhalefet olunması da nedense meslektaşlarımız tarafından ağır eleştiriliyor.

@Baran Ulutaş

Siyasi konulara girmek gibi bir niyetim yok.

Eleştirmediğimiz sürece bir yere varamayız. Saygı çerçevesi içerisinde eleştirsin herkes, bundan zarar gelmez. Hatta yol alırız belki...

Bu konuda muhalefetiz çünkü hakkımız yeniyor. Tepkimiz de bundandır. Sizde hak verin lütfen.

Bu konuda tepki göstereceğimiz tek noktada oda sanırım...çünkü bizi temsil ediyorlar.

Bende meslektaşınızım, bende çalıştığım her zaman hakkımı alamadım. Odaya emek veren herkes de sizin gibi hakkını alamıyor. Odayı yönetenlerde sizin benim gibi insanlar, onların bizden tek farkı işlerinden geriye kalan tüm süreyi mesleğimizi daha iyi yerlere getirmeye çalışmak için harcamaları.

Biliyorsunuz ki ülkemiz anayasaya göre meclisten yönetiliyor, yasalar, uygulanan kararlar orada alınıyor. Yani mesala diyelim benim şirketim bana az maaş veriyor oda gelip ceza mı kesecek? Hangi yasaya göre ceza verecek? Lisansını mı iptal edecek? Hiçbir şey yapamazlar oda burası.

Genel başkanımız Baran bey CHP'den vekil aday adayı oldu ama seçilemedi. O veya başka bir meslektaşımız mecliste olsa ancak o zaman bu problemi çözmek için çabalayabilir. Tek biz değilizki Yapı denetim işinde inşaat müh arkadaşlarım 1750 liraya çalışıyor, bu ülke böyle olduğu sürece bunu kavul etmek zorunda, zorundayız..

Bu konu için gelişme bekliyorsanız odadan değil meclisten olmalıdır.

@Baran Ulutaş

Baran Bey şu cümlenizi düzeltelim mi; Baran Bey CHP'den vekil adayı olmak için oda başkanlığından istifa etti. Sonra seçilemeyince odaya geri döndü. :) Onun dışında söylediklerinize katılıyorum; oda da bizim meslek de bizim. Birbirimize sert sözler sarf etmemizin bir faydası yok. Daha önce başka yerlerde ya da başka konularda da tartıştık. Bir yere varamadık. Ben de odadan memnun değilim ancak çalışmalarına yardımcı olamayacağım ya da odayı geliştiremeyeceğim için artık bu konu ile ilgili kötü konuşmama kararı aldım. Diğer arkadaşlar da zamanla sakinleşince, yazdıklarınıza hak vereceklerdir. Tabi umarım siz de insanların yazdıklarına hak verirsiniz.

sanırım kendimi anlatamadım, anlatamadığım içinde üzgünüm.

Eleştirim kişilere değil, öncelikle TMMOB yönetimine daha sonra ÇMO yönetiminedir.

Dediklerinize kısmen katılıyorum. Ancak bizde haksız değiliz, sizde hak veriniz lütfen.
İyi çalışmalar.

@Cem Yılmaz

Bu bahsi geçen cümleye neden çok takıldınız? Baran Beyle aranız mı bozuk? 2010'dan önceki yönetimlerde mi yer aldınız? Seçime girip kazanamayan ekipte misiniz? Baran başkanımız evet istifa etti, geri döndü. Seçimle geldi, Biz Seçtik

@cgdm

Haklısınız ama yanlış yeri eleştiriyorsunuz. Bunun üzerine mesela şöyle benzetim yapacağım: Ben sizin yüzünüzden atanamıyorum! Çünkü siz hükümeti yeteri kadar çevre mühendisi alımadığı için eleştirmiyorsunuz. Bunu bakanımıza söyemiyorsunuz, dersem bana cevabınız ne olurdu?

Aynı şeyi sizde odamıza söylediniz. Hükümet düşük ücretle çalışmanıza müsaade ediyor diyorum, siz halen odayı eleştiriyorsunuz.

Bu arada yeteri kadar Çevre mühendisi alımı olmadığı için odamızı eleştiren meslektaşlarımıza selam olsun. Alımları odamız mı yapıyor demiştim kendilerine..

@Baran Ulutaş

Sizin bu oda seviciliğiniz yüzünden zaten soğudum odadan :) Yazdığım onca mesaj arasından bunu cımbızlamanız beni şaşırtmadı. Neyse ki forumda "ENGELLEME" seçeneği var. Az sonra bu butonu büyük bir zevkle kullanacağım. Sizlere bu oda seviciliğinizde bol şans.
Dipnot: Baran Bozoğlu ile alıp veremediğim yok, birebir tanışmışlığım bile yok. Ancak belli ki siz onun destekçisisiniz. İlerleyen zamanlarda Baran Bey tahtından inerse, sizleri de göreceğiz :)
Meslek hayatınızda bol şans.

Odamızın 2010dan bugüne ne şartlarda geldiğini çok iyi gördüm ve biliyorum, bundan olsa gerek. Ben taht oyunları oynamıyorum. Bugüne kadar hiçbir oda yönetiminde bulunmadım. Hı birde benim yüzümden değil zaten karşıydınız, bu yüzden adınızı ezbere biliyorum. Mesleğimizi en iyi şekilde icra etmeye çalışın. Hoşçakalın :)

@Baran Ulutaş

oooo Baran bey siz konuyu farklı yerlere çekmeye çalışıyorsunuz. Ama benim hakkımda yanlış düşünüyorsunuz.

Bakanların sayfalarına çokkk yazdım atama yapın hakkımızı yemeyin diye...hakkımı savunmaya gelince kim olursa olsun fark etmez diyorum...

Neyse konuyu uzatmayacağım. çünkü ben kendimi biliyorum....
Sizde benim için artık bir şey yazmayın lütfen aynı noktada bulunamayacağız anladım kadarıyla... saygıyla kalın ve hoşçakalın...

@cgdm

İşte diyorum ya doğru söz, doğru yere gitmeli size değil, bana değil, odaya değil. Siz nasıl elinizden geleni yaptım diyorsanız, odada ilgili konuda elinden geleni yaptı.

Kendinize iyi bakın, hoşçakalın :)

eleştiri yapmaktan vazgeçmeyin fakat kime nasıl ulaşacağımızı unutmayın arkadaşlar birine kırılıp odaya küsmek yerine üstüne gidin ki bu tür yanlış hitap konusu yüzünden insanlar soğuyor eleştirmekten vazgeçmek gelişmekten vazgeçmektir ODA sorunları odaya fakat başka konular odaya yüklenmemeli ..

@Baran Ulutaş
sadece benim açıdan gereken bu elbette ki odayı eleştirecez ama hükümet oda değil eminim ki odanın elinde olsa yapacağı var elbette dışlamadan sahiplenmek lazım siyasi konlar ülkemizde her yer de var ne yazık ki dilerim ki odamız düşündüğümüzden ileri gitsin ...

Odada ayrıca ücretsiz söyleşiler, oturumlar ve eğitimler de olsa çok güzel olur. Tecrübeli çevre mühendisler ile yeni mezunların biraraya getirilip serbest söyleşiler yapılabilir. Autocad başlangıç eğitimi gibi belki birkaç derslik ücretsiz eğitimler verilebilir. Maddi imkanlardan dolayı yılda 2-3 kez yapılır ve herkes kendi bilgisayarını getirir belki ama bol miktarda katılım sağlanır.
Meslektaşlarımız odayı sadece para isteyen bir kurum olarak değil, herkesi biraraya getiren, tüm sorularına cevap alabilecek güçlü bir organizasyon olduğunu düşünür böylece,
Oda Taksim gibi İstanbul'un merkezinde ve İstanbul'da yaşayan binlerce çevre mühendisinin çok rahat ulaşabileceği bir yerde olmasına rağmen, kimsenin uğramadığı yerini bile bilmediği bir yer haline gelmiş durumda. Sadece odada sürekli bulunan 5-10 kişilik bir çekirdek kadro var, organizasyonlardaki tek katılımcılar da yine genelde kendileri oluyor.

@Did

Güzel düşünceler. Bunu oda yönetimi ile paylaşabilirseniz, mutlaka olumlu dönüşler olacaktır.

Autocad eğitimi için salon kiralama ücretleri çok yüksek, birde bu konuda eğitim verebilen kişileri bulmak çok zor, bulunanlarda yüksek ücretler talep ediyorlar. Aramızda ben Autocad ücretsiz anlatırım diyen meslektaşlarımız varsa odamızla bir şekilde iletişimde olursa mümkün olabilir.

Ama önerileriniz çok güzel. İstanbul şube başkanı Meryem hanım ve yönetimi ile mutlaka görüşülmesi gerekliliğini düşünüyorum.

ÇEVRE GÖREVLİSİ, ÇEVRE YÖNETİM BİRİMİ VE ÇEVRE DANIŞMANLIK FİRMALARI HAKKINDA YÖNETMELİK
Belgelerin vize edilmesi
MADDE 15 – (3) Çevre yönetim birimi ve çevre danışmanlık firmaları tarafından yapılacak vize başvurularında Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi ile güncel büro tescil belgesi sunulur.

Sen meslektaşlarının maaşlarını protokolden daha düşük yatıran, belli yetkileri almak için senden büro tescil belgesi alması gereken firmalara büro tescil belgesi ver. Sonra ben ne yapabilirim ki de. İptal et büro tescil belgesini biraz uğraştır.

@melike Yıldız odaya üye olmaya acele edin. Beş yıl geriye kadar ücret isteyebiliyorlar. 12 x 12 = 144 TL/yıl beş yılda geriye döndüğümüzde
144 x 5 =720 TL . herkes 12 lira nedir ki diyor ama damlaya damlaya göl oluyor.

Merhaba arkadaşlar,
Odayla alakalı neden bu kadar tepkili olduğunuzu anlamıyorum. İzmir şubesine 5 yıldır üye olan biri olarak herhangi bir aktiviteye katılmadım yada söyleşi,herhangi bir eğitim ama yine de odaya gitmeden ücretimi ödüyorum. Oda yönetiminden tanıdığım bir kişi bile yok. Düzenli olarak eğitim mailleri,iş ilanları,yapılan aktiviteler bildiriliyor. Arayıp güncellemeler yapılıyor. Baran Bey gerçekten oda için koşturan bir insan. Maalesef ülkemizin içinde olduğu şartlar dolayısıyla oda iş yapmıyor gibi algılanıyor. SGK ile yapılan anlaşma bile TMMOB için çok büyük bir adım. Kendi açımdan çalıştığım fabrikaya 4 sene önce girdiğimde sigortam düşükten yatıyordu. ÇMO çalıştığım firmaya fax çekerek uyarıda bulundu ve ceza yediler. Daha sonra belirlenen brüt üzerine çıkarıldı. Bu bile benim için yeterli. Odayı kötüleyerek bir yere varamazsınız. Açın konuşun. Sosyal medyadan yazın. Baran Bey tüm mesajlara dönüş yapıyor.
Sonuç olarak, üye olmaktan zarar gelmez. Olursanız ne ala olmazsanız pekala.