• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

E-çevre izinleri (arşiv)

C

Can Güney Uyar

Arkadaşlar Çevre Bakanlığından Can ben;

E-Çevre İzinleri hakkında ortak sorunlarınızı, sorularınızı bu forum üzerinden cevaplamayı düşünüyorum. Sizlerden ricam şahsi değil genel yaşanan sorunlar ve anlaşılmayan yerlerin tek bir konu başlığı altında açılmasıdır.

Şahsi olarak tesis veya danışmanlık firması soru ve sorunlarınız için izinlisans2@ormansu.gov.tr adresine mail atmanızı rica ediyorum.
Şahsi sorulardan konular açılırsa kaçmayı düşünüyorum bilginiz olsun. :)

@Mehtap Işık, member: 871

Yeni tesis kaydını
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
adresinden yapabilirsiniz. Kaydı tamamladıktan sonra sistemin size oluşturduğu form ile bağlı bulunduğunuz İl müdürlüğüne giderek onay almanız gerekmektedir. Bu onayı aldıktan sonra belirttiğiniz mail adresine kullanıcı adı ve şifre gelecektir. Onayın ardından kaydettiğiniz tesisi e-çevre izinlerinde kullanabilirsiniz.

@Kübra Arslan, member: 3178

Aynen devam edebilirsiniz. Vergi numranızın değişmesi durumunda cici(çevrimiçi çevre izinleri) 'de güncellemeye gerek var. Mail yoluyla destek alabilirsiniz.

@b.tumturk, member: 2016
Konuyu Çevre Ve Şehircilik Bakanlığından Adnan Macit bey'e danışın. Aldığınız cevabı burada paylaşırsanız daha yararlı olacaktır.

@tuba-ak, member: 2573

Protokol yaptığınız tesis ile yeni bir protokol yapmak isterseniz eskisini iptal edip tekrar protokol yapmanız gerekiyor. Eğer protokol yaparken tesisi arattırıyor ve bulamıyorsanız ÇBS'ye kayıt yapıp ilden onay almanız gerekiyor. Protokol aşamasında tesisi bulabiliyorsanız ve tesis bilgilerinin doğruluğundan eminseniz kayıt yapmanıza gerek yok. Biz o tesisi ortak havuza yani ÇBS'ye atmışız demektir.

@Sevinç, member: 784

Vergi numrası ile aratıp gerekli güncellemeyi yapmalısınız.

@nahrugaluk, member: 1675
Şahsi problemleri mail olarak bekliyorum sizlerden.

Ekran görüntüsü, vergi numarası ile beraber mail gönderin bakalım.

Yeterli

Yetkilinin imzası varsa ve imza atacaksa vekalete gerek yok.

@çevre88, member: 6027

Eski tesisler için onay almanıza gerek yok. E-Çevre izinlerinde kullanabilirsiniz.

herkese kolay gelsin..danışmanlığını yaptığımız bir tatil sitesi , bakanlığın sayfasında önceden başka bir tesis üzerinde görülmesi üzerine cevre ve şehircilik bak. bilgi işlem tarafından düzeltilme yapılmıştır. Fakat tatil sitesi yönetimine ait geçici faaliyet belgesi sistemde gözükmemektedir. Düzeltilmesi için nasıl bir yol izleyebiliriz?

@Sedat Azizoğlu
Çalıştıgım belediyenin atıksu arıtma tesisi için deşarj izni ve stabilize arıtma çamurunun kullanımı iznini yenilemek istiyoruz. bunun için ne yapmamız gerekiyor?

merhabalar,benim sorum çevre danışmanlık firmaları adres değişikliği yaptıklarında çevre yeterlilik belgelerini de yenilemeleri gerekiyor mu, yani süreç baştan mı başlamalı,bakanlıktan net bir bilgi alamadık yardımcı olabilirmisiniz

@Emine Başaran
Öncelikle bağlı bulunduğunuz vergi dairesinde bu değişikliği gerçekleştirmelisiniz, yeni ticaret sicil gazetesini de aldıktan sonra çevre bilgi sistemine danışman firma olarak giriş yapın, firma işlemleri>>>firma bilgileri güncelle>>>firma bilgileri güncelle butonunu tıklayın, açılan sayfada "maliyeden bilgileri güncelle" butonunu tıklayın adres bilgileri maliyede değişen son hali ile ekranda gördüğünüzde kaydet butonunu tıklayın. E-izin sistemine danışman firma olarak giriş yapın, Firma işlemleri>>>Belge başvurusu "Çevre danışmanlık yeterlilik belgesi adres değişikliği ile" seçimini yapın. "Başvur" butonunu tıklayın açılan alanlarda belge dekontu ve yeni ticaret sicil gazetenizi sisteme elektronik imzanız ile ekleyin, değerlendirmede görürseniz tamamdır. Bakanlık yetkililerinin onayını bekleyin bu kadar :)

Sedat Bey teşekkür ederim, tekrar 5500 TL lik ücret yeniden ödenicek anlamına mı geliyor acaba?Yani şube ya da ünvan değişimi yapılmıyor sadece adres değişicek,şimdiden tekrar teşekkürler

sedat bey merhabalar,

Sizlerinde yardım ve desteği ile çalıştığım işletme ile işletme protokolü işlemlerini yapabildim ve kendimi çevre görevlisi olarak atayabildim.(Birden fazla meslek bilginiz bulundu ve yetkilerin onaylanmasını bekleyi hatası :)) Bu nedenle yardımlarınız için tekrar çok teşekkür ediyorum.

size bir sorum daha olacak ama umarım yardımcı olabilirsiniz. işletme protokolü üzerinden çevre görevlisi ataması yaptım ve firma sorumlusu olarak patronumuzun (çbs girişini yaptım) eletronik imzasını kullandım ve protokolü imzalayabildim.Sonra da öğrendimki bu imzayı patronumuz başka bir tesis adına almış ve elekronik imza tedarik eden firma ile görüştüğümde, sistem elektronik imza işlemini kişinin TC nosundan çekiyor ise problem yoktur diyor.Nitekimde öyle ,yoksa protokolü imzalamazdı yani eizin portör sayfası imzayı kabul etti.Bu problem teşkil edermi acaba..........

Sedat Bey, dün bütün gün Bakanlıktan pek cok kişiyle görüştüm ama bu konu hakkında hiç kimse net bir bilgi sahibi değil,tamam ücret ödenecek ama belgeyi baştan alıyormuşuz gibi olmaması lazım ne kadar yatıracağımız hakkında bir bilgi alamadım,sizin verdiğiniz numara da hiç bir şekilde cevap vermiyor yardımcı olabilirmisiniz?

sedat bey merhaba,

E-izin izin sistemi belgeleri elektronik izmza ile imzalarken kişinin tc nosundan mı çekiyor acaba?

size bir sorum daha olacak ama umarım yardımcı olabilirsiniz. işletme protokolü üzerinden çevre görevlisi ataması yaptım ve firma sorumlusu olarak patronumuzun (çbs girişini yaptım) eletronik imzasını kullandım ve protokolü imzalayabildim.Sonra da öğrendimki bu imzayı patronumuz başka bir tesis adına almış ve elekronik imza tedarik eden firma ile görüştüğümde, sistem elektronik imza işlemini kişinin TC nosundan çekiyor ise problem yoktur diyor.Nitekimde öyle ,yoksa protokolü imzalamazdı yani eizin portör sayfası imzayı kabul etti.Bu problem teşkil edermi acaba..........

ilgi ve alakanıza teşekkürler...

@Turan ELİEYİOĞLU
Islak imza değeri taşıyan kişi adına kayıtlı e-imza yada mobil imza kullanımı kişinin kimlik bilgilerini mühür gibi çeker :) Herhangi bir sorun teşkil etmez, yeterki e-imzayı kullandığınız yetkili, yetkili alanında adı olan kişiye ait olsun, kendi imzanızı kullanarak yetkilinizin bulunduğu kısımda kullanırsanız o zaman ciddi sorun olur.

Merhaba Arkadaşlar,
Bir konuda acilen yardımınıza ihtiyacım var. Özel bir firmada çevre mühendisi olarak çalışıyorum ancak bu hafta Cuma günü işten ayrılacağım. Çevre izinleri sürecinde işleri yürütebilmek adına firmanın CEO'sundan vekalet aldım. Bu vekalet işi bırakırken yasal anlamda sorun çıkarır mı? Ya da firma çalışma süremi uzatma hakkına sahip midir?
Selamlar.

@Sedat Azizoğlu
Sedat Bey çok önce bir tesisim hakkında görüşmüştük. ÇBS de PBC envanterinin kaklması hakkında. Yardımcı olabilir misiniz acaba?

danışman firma olarak herhangi bir işletme ile protokol yaptığımızda il çevre ye protokol yaptığımızı yazılı olarak bildirmeye gerek var mıdır? bana kalırsa sistem üzerinde protokol başlangıç ve bitiş tarihleri görünmekte olduğundan gerekli değil ama sislerinde fikrini almak isterim.