• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

E-Çevre İzinleri Sorunlarınız Hk. (Yeni)

Bu konu süresiz olarak sabitlenmiştir.

Tarık Can

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Cançed Çevre Danışmanlık ve Mühendislik San. Tic. Ltd. Şti.
Arkadaşlar herkese merhabalar,

Eski konumuzu hala Sedat Bey'in görevde olduğunu zannedenlerin sorularıyla zor durumda bıraktığımızı düşünerek kilitlemiş bulunmaktayız. Sorunlarımız ile ilgili burada şu anlık (!) kendi kendimize yardım masası oluşturduk. Umarım birbirimize yardımımız dokunur.

Önemli bir ayrıntı da; Sedat Bey yerine bakanlıkta Cihan Bey'in ilgileneceğini diğer konuda belirtmişti. Cihan Bey'e şu anlık (!) 0.312.410.19.19 'dan ulaşabilirsiniz. Tabi telefonu düşürebilirseniz.

Birbirimize yardımcı olmamız dileğiyle, herkese iyi akşamlar..

@Burak Dumlu
tşk ederim ilginize.peki şu anda tesis altyapı çalışmaları devam ediyo.2014 sonuna tamamlanacak.kanalizasyon akım şemasına,fosseptiklerin planını mı yoksa kanalizasyon projesinin akım şemasını mı yükleyeyim.her ikisinide yüklesem nasıl olur ?

Ben olsam 1- Mevcut durum 2- kanalizasyon tamamlandıktan sonraki durum olmak üzere iki durum olarak yüklerdim.

@Onur Akifoğlu
Aylık olarak düşünmeyin.eğer varsa foseptik sözleşmesi ve son 2 kez yapmış olduğunuz vidanjör çekimine ait,fatura,tahsilat makbuzu vb,deşarj alındı belgelerini sisteme yükleyin.

@Burak Dumlu

(0312) 285 71 73 nolu telefondan 2424 dahili numarayı bağlatırsanız İskender Bey ile görüşebilirsiniz. Ben en son sistemle ilgili bir sıkıntımı oradan halletmiştim. Bir deneyin isterseniz.

Merhabalar burası yeri değil belki bu konunun . konuyu bahsedecek başka bir sayfa bulamadım:)
Yeni faaliyete geçecek olan bir firmam için GFB başvurusu yaptım ve GFB sini aldım. Şimdi ruhsat alması gerekiyor. Ruhsat almak için önceden deşarj ve emisyon izni gerekiyormuş daha sonra yönetmelik değişmiş sanırım. GFB yle ruhsat alnıyormuş artık. Bu ifadeyi hangi yönetmelikte bulabilirim?
Yardımcı olur musunuz arkadaşlar ?

arkdaşlar çevre izni kapsamında eksiklik bildiriminde 3 ek yükledim.dosyayı göster dediğimde sadece ilk yüklediğim belgeyi görebiliyorum.diğerlerini nasıl görecem ??

sedat bey bana da yardım eder misiniz? Ben çevre görevlisi olarak mobil imzayla imzaladım fakat tesis yetkilisi e-imzayla imzalayamıyoruz alttaki kaydet imzala gibi yazılar çıkmıyor.Ne gibi bir sorun olabilir bütün programlarımız da tam google chrome de böyle internet explorer da hiç gözükmüyor.Protokol falan imzalarken oluyor fakat bu aşamada alttaki seçenekleri göstermiyor.
Sadece başvuru için benim imzam yeterli değil galiba.Adsız.png

@matrose8989
Aynı hatayla bende karşılaşmıştım. İnternet explorer sekiz kullanırsanız herhangi bir sorunla karşılaşacağınızı sanmıyorum.

merhaba,

ÇEd gerekli değildir belgesi olan bir kalker ocağımız bulunuyor, uzun süredir çalışmıyor idi şimdi ise çed kapasite artırımı yapıyoruz, çed alımı sonuçlanana kadar, elimizde var olan ÇED gerekli değildir belgesi ile çalışacağız bende GFB başvurusu yapmayı planlıyorum, kapasite raporu henüz yok. şimdi sorum gfb başvurusunu kapasite raporunu aldıktan sonra yapsam, daha sonra ÇED olumlu çıktıktan sonra kapasite artmış mı sayılacak, beni yine güncelleme işlemine mi götürür.
bu durumda nasıl bir yol izlenmeli sizce?

Selma Hanım,

Kapasite raporunuz olmadan GFB almanız zaten mümkün görünmüyor. Çünkü GFB de istenen belgelerden bir tanesi de kapasite raporudur.

@Fatih Çoban

Evet tabiki, yani görüşlerinizi beklediğim durum şöyle aslında kapasite raporu henüz alınmamışken nasıl bir yönlendirme yapmalıyım, kapasite raporunu makine ekipmana göre verecekleri için sanırım ÇED gerekli değildir de bulunan üretim taahhütü bir şey ifade etmeyecek, dolayısıyla kapasite raporunu yeni kurulu güce göre alacağım için çevre izni ni de o üretim değerleri üzerinden ve ÇKAGİLHY ek kapsamımı da ona göre belirleyip almış olacağım sanırım. yani ÇEd olumlu 4-5 ay sonra çıktıktan sonra bana GFB tekrar güncellenmeli durumu oluşur mu onun kararını vermeye çalışıyorum,,

Çok teşekkür ederim,,

çed-kapasite raporu-gfb sırası ile işlemler yapılmalı diye düşünüyorum. tabi bu işlemler tamamlanana kadar eski kapasiteye göre çalışacak tesis.

@landwarior

dediğiniz sıralama en mantıklısı tabiiki ama şu an zaten çed gerekli değildir' i var, işletme de buna bağlı olarak çalışacak bir yandan da ÇED olumlu belgesi yani kapasite artırımı için çed işlemlerine devam edecek. bu durumda kapasite raporunu kapasite artırımı yapılan yeni çed değerlerine göre almak ve daha sonrasında gfb işlemlerine başlamak bana daha doğru gibi geliyor, bu şekilde artmış olan kapasite üzerinden GB işlemlerini yürütmüş olurum , yeni çed kapasite artırımı da projesi de tamamlandığın da kapasşte artırımı yüzünden bana güncelleme şartı koymazlar diye düşündüm.

Kapasite raporunu ÇED Olumlu kararı çıkmadan ÇED Raporunuzdaki miktara göre alırsanız şu anda var olan ÇED Gerekli Değildir Kararınındaki kapasitenizin üzerinde çalışıyormuşsunuz gibi görünür. Bu durumda size cezai işlem uygulanabilir.

doğru diyorsunuz, bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim. burası Çed gerekli değildir belgesi olan fakat çok az çalışan bir ocak olduğundan kapasite raporu alınamamış, şimdi hem çalışmasına karar verildiği hem de ÇED kapasite artışına gidildiği için kapasite raporu almam gerekecek. ilk taahhütü aşmadan kapasite raporunu alamayız çünlü makine ekipman alındı, incelemeye gelenler makineye göre kapasite raporunu verirler, az veya çok yazdırma şansımız zora girer. nasıl yol izleyeceğimi bilemedim.

Öncelikle GFB alınmadan faaliyette bulunulması hakkında İl Müdürlüğünün tutumu nedir? Konuyu İl Müdürlüğü ile görüşerek halledebilirsiniz belki, konuyu aktarırsanız ÇED kararı alınıp buna bağlı olarak kapasite raporu hazırlanana kadar tesisin eski kapasitesi ile GFB siz çalışmasına belki olumlu yaklaşabilirler.

Ama bu mümkün değilse ve yeni makine parkuru ile kapasite yüksek çıkıyorsa, kapasite raporunda belirtilecek çalışma gün sayısı azaltılarak tesisin kapasitesi mevcut ÇED gerekli değildir kararındaki kapasiteye göre düzenlenebilir belki.

ÇED kararı alındıktan sonrada kapasite raporu tekrar düzenlenerek GFB yada izin yenileme ile süreç normale döndürülebilir. Diye düşünüyorum...

Ama nihayetinde bence önemli olan konu İl Müdürlüğüne tüm açıklığı ile doğru bir şekilde aktarmakta. Bu öneriler uygun değilse bile bir çözüm yolu önereceklerdir, kendi uygulama koşulları içerisinde

Muharrem bey çok sağ olun ilginiz için bu konuyu görüşmem gerekecek anladığım kadarıyla yoksa eski çed gerekli değildir kararı ile çalışmalar başlatıldığında GFB siz çalışılıyor diye problem yaşar mıyız bilmiyorum. bu konuda da net bir ifade yok GFB almadan asla üretim yapılmaz diye hiç bir yerde geçmiyor sadece belgeler tamamlandığında çevreye uyumlu çalışıldığına dair çevre izni alınmalidir diye geçiyor. Şimdi Çed gerekli değildir belgemiz var tesis çalışmak isteyecektir ben bekleyin GBF almadan olmaz diyemiyorum çünkü bir maden ocağı belgeleri hemen hazırda bulunmuyor.