Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hurda metal birim fiyatları ortalama nedir?

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında oseflek tarafından paylaşıldı.

1. oseflek

oseflek Misafir

Merhaba;
    Şantiye sahamızda oluşan bir dolu metal hurdası var.
    Şimdi şantiye şefi bunları satalım artık dedi. hatta şu anda bir firma ile görüştüğünü söyledi.
    Bu hurda metalleri alan firmadan ne gibi belgeler talep etmem gerekli?
    Eğer firmanın herhangi bir lisansı yok ise ne gibi sorunlar olur?
    ayrıca ton başına ortalama birim fiyatlar hakkında fikri olan var mı?

2. canbarboros

canbarboros CMNet Üyesi

oseflek merhaba, öncelikle bu metal hurdasının tehlikeli atıklarla kontamine olup olmadığına bakmalısınız. Eğer tehlikeli ise belirlenen atık kodunu lisansında bulunduran bir firma ile çalışıp UATF ile tesisinizden çıkışını yapmanız gerekmektedir. Eğer tehlikeli değilse lisansa da gerek yoktur herhangi bir hurdacı ile pazarlık hesabı anlaşarak verebilirsiniz. Metalin cinsi içeriği fiyatları değiştirebileceği gibi şu anda metal fiyatları normalin altında seyrediyor. Kg'ı 0.40 ile 0.60 kuruş arasında değişiyor ancak daha öncede belirttiğim gibi bu rakamlar hurdanın cinsine ve içeriğine göre belirlenir.Eğer hurda metaliniz tehlikeli ise fiyatlarda doğal olarak daha da aşağıya düşecektir. İyi çalışmalar.

3. Uğur Firez

Uğur Firez CMNet Üyesi

Şu anda hurda metal alımı yapan firmalar çoğu şehirde normal hurdacı olarak çalışıyorlar.Kısa bir süredir Tehlikesiz Atık Toplama ve Ayırma Belgesi alma çalışmaları başladı ama küçük iller bazında bu firmalar birkaç tane çoğu daha işlemlerini başlatmadı (en azından ben öyle biliyorum).Lisansız bir tesise verdiğnizde eğer il müdürlüğünüz bu konuda çok duyarlı değlse bir sorun çıkacağını sanmıyorum.Fiyat konusuna gelince bizim bulararda (ısparta'da) tonuna 450-500 TL civarı fiyat veriyorlar.

4. Birgül Bakanoğlu

Birgül Bakanoğlu CMNet Üyesi

Tehlikesiz atık toplama ayırma belgesine sahibiz kodlarımızda tehlikesiz metallerde var. Hangi şehirdesiniz yardımcı olmak, fiyat vermek isterim.

5. oseflek

oseflek Misafir

bize verilen birim fiyatı tam öğreneyim size söylerim. biz adana yakınlarındayız. sorun şantiye kapanış işlerinde metal atıklarla ilgili dökümantasyonu sağlamak. tamamlamak. metalleri götürecek araçın taşıma lisansı falan olması gerekli diye düşünüyorum ki ulaşabildiğim eski bir tebliğ de (yenisini bulamadım henüz) BAZI TEHLİKESİZ ATIKLARIN GERİ KAZANIMI TEBLİĞİ MADDE 8 – (1) Tehlikesiz atık üreticisi; c) Tehlikesiz atıklarını çevre izin/lisansına sahip geri kazanım tesislerine göndermekle veya çevre izin/lisanslı tesislere gönderilmek üzere il çevre ve orman müdürlüklerinden 7 nci maddenin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında belge alanlara vermekle, yükümlüdür ibaresi yer almakta. ıo yüzden prosedürü tam uygulamak derdindeyimde alacak firma hurdacının biri sanırım.
    bu arada hurdalar kontamine değil.

Adana civarındayız.

6. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Öncelikle lisans kontrolü yapmalısınız. Bakanlıktan lisans almış bir kurumla çalışmalısınız.
    İstanbul'da ort. 0,4-0,65 TL/kg arası fiyatlar verilmektedir. Bu fiyatlarda hurdanın cinsine, kalitesine göre değişiklik gösteriyor.

7. Tutku Alper

Tutku Alper CMNet Üyesi

bence öncelikle çalışacağınız lisanslı firmayı belirleyin. daha sonra firmadaki çevre mühendisi gelip hurdalarınızı incelesin. kontamine olma durumuna yani metalin kalitesine göre piyasayla orantılı bir fiyat verecektir daha sonra UATF ile çıkışını yaparsınız.

8. oseflek

oseflek Misafir

çok teşekkür ediyorum cevaplarınız için. peki şimdi bizim proje müdürü fiyat almış. geri dönüşüm firmaları hurdacılarda düşük fiyat vermiyordur umarım.

9. Tutku Alper

Tutku Alper CMNet Üyesi

verebilirler. en çok parayı dökümcüler verir sonra hurdacılar sonra lisanslı firmalar ama çok uçuk bir fark da olmaz.

10. qrafiqer

qrafiqer CMNet Üyesi

bana hurdacı ile firma arasında imzalanacak bir sözleşme örneği lazım. paylaşabilirmisiniz

11. zafer düz

zafer düz CMNet Üyesi

arkadaşlar kolay gelsin bence şantiye inşaat sahasından çıkan hurda atıklar tehlikesiz atıkdır. bunla ilgili gerekli lisans ve belgeler www.zafergeridonusum.firmasında vardır. ilgilenirseniz firmayı internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

12. Aykut Moralar

Aykut Moralar CMNet Üyesi

Bu yargıya nasıl varabiliyorsunuz ki? Sonuçta inşaat alanında hangi işlemlere maruz kaldıklarını bilemeden bir fikir sahip olmamız doğru değil.
    En nihayetinde tehlikeli maddelerle karışmış olabilir, hatta asbet karışmış metaller bile olabilir.

arda erman ve OSMAN EROĞLU bunu beğendi.
  13. gokaydasdelen

gokaydasdelen CMNet Üyesi

Kolay gelsin öncelikle. Ben bir hurda geri dönüşüm firması olarak bu güne kadar hiçbir inşaat firmasından yada şantiyeden tehlikeli atık belgesi ile hurda almadın. Hatta birçoğu tat belgesini bile istemiyor. Fiyat konusuna gelince şuan izmirde şantiye hurdası 0,48 kuruş olarak alınmakta.

14. sdagtekin

sdagtekin CMNet Üyesi

tehlikesiz metal atıklarınızı (hurda) hangi koddan veriyorsunuz arkadaşlar. tesis direk faaliyetinden çıkan değil de metal bazlı ambalaj olmayan atıklar.

15. lizzie

lizzie CMNet Üyesi

17 04 07 koduyla veriyoruz

sdagtekin bunu beğendi.
  16. sdagtekin

sdagtekin CMNet Üyesi

ben 20 01 40 kodundan verdim, 17 li kodlar 'inşaat' başlığı altında yer aldığından onu tercih etmeyerek 'Belediye' başlığı altındakini tercih ettim, ama sanırım çok fark yaratan şeyler değil.. Teşekkür ederim cevabınız için .

lizzie bunu beğendi.
  17. OSMAN EROĞLU

OSMAN EROĞLU CMNet Üyesi

inşaat sahasından asbestli atıklar çıkabiliyor. doğrudan tehlikesiz atık çıkar demek yanlış olur bence.

18. TeknoGeridonusum

TeknoGeridonusum CMNet Üyesi

Bakır Hurdası : 12.00 T.L / K.G
    Kablo Hurdası : 1.00 ile 9.00 T.L / K.G
    Krom Hurdası : 2.50 T.L / K.G
    Sarı Pirinç Hurdası: 8.00 T.L / K.G
    Kurşun Hurdası: 3.00 T.L / K.G
    Demir Hurdası: 0,50 T.L / K.G
    Çinko Hurdası: 3.75 T.L / K.G
    Nikel Hurdası: 7.00 T.L / K.G
    Kobalt Hurdası: 0.50 T.L / K.G
    Gümüş Hurdası: 500.00 T.L / K.G
    Bronz Hurdası: 9.00 T.L / K.G

gülay ve Serkan Çiçekay bunu beğendi.
  19. Uğur Özalp

Uğur Özalp CMNet Üyesi

Metal piyasası çok kötü durumda. Bekletmeden elinizden çıkartın fiyatlar daha da düşecek.

Derken bugün itibariyle fiyatlar düşmüş yine stok yapan arkadaşlara Allah sabır versin :)

tugbashnc bunu beğendi.
  20. gülay

gülay CMNet Üyesi

karton fiyatlari nasil bilgisi olan var mi

TeknoGeridonusum bunu beğendi.
Hurda metal birim fiyatları ortalama nedir? konusuna benzer içeriklerimiz
    Ece Altıntaş
  1. metal, demir ve demir dışı hurda alınacak izinler ve izlenecek yol nedir?

Atık yönetimi genel esasları yönetmeliğinde bu maddelere giren bir tesis için alınacak izin ve lisanslar nelerdir? 12 METALLERİN VE PLASTİKLERİN FİZİKİ VE MEKANİK YÜZEY İŞLEMLERİNDEN VE ŞEKİLLENDİRİLMESİNDEN KAYNAKLANAN ATIKLAR 12 01 Metallerin ve Plastiklerin Fiziki ve Mekanik Yüzey İşlemlerinden ve Biçimlendirilmesinden Kaynaklanan Atıklar 12 01 01 Demir metal çapakları ve talaşları...
  2. dilek kaya
  3. Hurda Metal İşleme

Hurda Metal İşleme 05.07.2008 tarihli ve 26927 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin Ek-IV listesindeki atıklardan, Çevre İzin ve Lisans Belgesi kapsamında izin verilen atıkların haricinde tesise atık kabul edilmemesi gerekmektedir. Tehlikesiz atık geri kazanım formunu, her yıl takip eden yılın en geç Mart ayı sonuna kadar bir...
  4. seldaist
  5. Hurda metal işleme

Arkadaşlar sizden bir şey rica edeceğim. Hurda Metal İşleme tesisleri için elinizde örnek iş akım şeması ve proje özeti var mı?
  6. ceren123
  7. Hurda metal işleme lisansı

Arkadaşlar merhaba; hurda metal işleme lisansları hangi prosesler için gerekli?
  8. Kenan Atalar
  9. Tehlikesiz atıklar- metal hurda

Arkadaşlar tehlikesiz atıklarla ilgili TOBB liği ÇEvre Müd. den alınan yazıda ki muafiyet tam olarak neyi kapsıyor. Hurdacıya metal hurda satılabilir mi ? Denetimde bu konu ile ilgili sorun yaşayan oldumu ?