• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Mobil imza

Olgaç Sürmelihindi

Mevzuat Grubu Lideri
Yönetim Grubu
Mevzuat Grubu
Firma
-
Arkadaşlar kolay gelsin. Dün mobil imza için kullandığım telefona mesaj geldi ve mesajda; 16 eylül'den sonra mobil imza işlemleriniz sona erecektir. Detaylı bilgi için 532'yi arayın diye. Bu sorunu yaşayan var mı? Yardımlarınızı bekliyorum.

Bakanlığa mobil imza için mail atmıştık ve gelen cevap aynen aşağıdaki gibidir.(Muhtemelen sizlerde mail attıysanız sizlere de aynı mail gelmiştir)

Bakanlığın mobil imza alt yapısını sağlayan firma ile olan anlaşması bitti o yüzden yaklaşık 3 aydır mobil imza desteği alamıyoruz. Bu sürede kullananlar yine kullanmaya devam edebiliyordu ancak git gide sorunlar artıyor ve kullanılmaz hale geliyor(güncellemelerden dolayı) mobil imza. Yeni bir firma ile anlaşıldı bu ay içinde onun entegrasyonu yapılacak ondan sonra düzelecektir bu durum.
Bu süre içerisinde imza işlemlerinizi varsa elektronik imzanız ile yapabilirsiniz.

sim kartımı ücretsiz gönderdiler. aynı zamanda mobil imza hizmetini de kendi kendilerine iptal ettiler. şimdi imza işlemi yapamıyorum bir 10-15 gün içerisinde arayacaklarmış mobil imza aktif etmek için. beklemekteyim....

@Özden Feride
yeni kartınız hizmete açılsa da mobil imza ile izinlisans da işlem yapamayacaksınız. benim 1 haftadır yeni kartım açık olmasına rağmen sistemde işlem yapamıyorum. e-imzaya geçiş yapıyorum.

Bunca kişi mağdur olmuş durumda izin lisansa başvuru yapılamıyor Bir an önce çözümlenmesi gerekir. Bu kadar zor olacak bir durum yok.

İsyan etmek istemiyorum ama nasıl bir sistemle işlerimizi yürütüyoruz anlamıyorum ki. Koskoca bir ülkenin bakanlığı nasıl olurda böyle küçük şeyler yüzünden bu kadar sistem mağduriyeti yaşar. bu işler sözleşme ile yapılıyor ise kim yapıyorsa bu işleri takip mi etmiyor. hadi takip etmedi sözleşme süresi bitti diyelim illaki firma hatırlatmıştır sonuçta devletin bir kurumuna iş yapıyor olması iyi bir durumdur ve vazgeçmek istemez. hadi firma ile yeniden anlaşma olmadı neden başka firma ile anlaşma yapılmaz. neden bu kadar kişi zor durumda kalıyor. neden birşeyler değişirken alt yapı hazırlanmaz. çok mu lazımdı sim kart değişimi sanki, en azından eski simkartlar sistemle uyumlu olduğu için işimizi yapıyorduk, simkart değişim süresini uzatsalardı keşkede bakanlıkta bu arada alt yapıyı sağlasaydı.
eski sim kartlar varken nasıl olsa sistem iyi kötü gidiyor denilmiş sanırım, gittiği yere kadar gitti ve şuan patladı. herkeste sorunlar var.. ne olacak bu kadar bekleyen evraklar. eksiklik bildirimleri için sayılı günleri kalanlar var vs. birçok sıkıntı var. yeni tesisler başvurusu yapılacak olan ...

Benim memleketim işte !!!! sorun oluşmadan sistemler çökmeden ilerlenmiyor maalesef ki...

içimdekilerin birazını yazdım ama yine söylenecek çok şey var..

@Emine Erdem
Size sonuna kadar katılıyorum ve şunu eklemek istiyorum; Bizim türkiyede'ki bazı insanlar koyun gibi ve onlara deh demeden ilerleme olmaz.

bu işler mademki bilgisayar ortamın yapılıyor ve bu ülkede alanında çok iyi olan bilgisayar mühendisleri var yada artık daha teknik isimleri ile bu işlerden anlayan sistem kuran, program yazan insanlar bunları kurum bünyesine alınsa ve dışarından firmalar ile uğraşmasalar. (Belkide vardır bünyesinde yetersiz mi kalıyor acaba.) farklı çözüm yolları vardır elbette bunlar bizim aklımıza geliyor ise onlarında elbette geliyordur. Her zaman birşey değiyor ve kurumlarda sorun yaşanıyor, sistem çöküyor. bu sadece bizim bakanlık için geçerli değil, her kurumda sorunlar var ama çözüm yolunda en fazla zaman harcayanlardan biri olduğunu düşünüyorum bakanlığımızın.

Her türlü destek alırlar ama nakit gitmesin diye düşünüyor olabilirler. Programlama konusunda çok iyi arkadaşlar var ve sistem yenileme için onlarla çalışsalar belki bu kadar uzun sürmeyecek. Aslında bu mobil imza denilen olay bana göre çok saçma. Çevre mühendisi olanlar sen özel bir kullanıcı kodu ve şifre ver eğitime gerek kalmadan ve tüm işlemler o şifre üzerinden gerçekleşsin ve izin ve lisans işlerinde çalışacak arkadaşlar bunu kullanır. Yeni mezun olmuş arkadaşlar ve çevre görevlisi eğitimini bekliyor. Ben bakan olsam çevre görevlisi belgesini ve mobil imza denilen olayları kaldırırım. Zaten 4 sene okumuşuz bir daha eğitim görüpte sınava girmek mantıklı değil hele ki üstüne para vermek. Devlet nasıl kazanacağını iyi biliyor maalesef.

@Emine Erdem

Bazı kurumlar para gitsin istemiyor para gelsin istiyor. Hizmetlerine de bakarsanız bunu anlarsınız. Daha sonra analitik olarak baktığınızda, paragöz veya uğraşmak istemeyen, kimin ne hali varsa görsün şeklinde zihniyeti olanı çözmüş oluyorsunuz. Geliştirme demek para demek. Ne kadar geliştirme, o kadar masraf etmek anlamına geliyor. Tabii o süreçte geçirilen zaman da var. Sonuç olarak her kurum ve site bir CMNet değil tabii .p

@Emine Erdem

Para olmasa başka bir şey olacaktı onun yerine yani bir şeyler olacaktı yine sonuç böyle olacaktı sanırım :)

Mars'tan ev tutmak lâzım artık ya 1+1 yeterli olur. Dünya iyice b...a sardı.

size baska bir konudan bahsedecegim. ben bu mobil imza isini sorunsuz halleden nadir kisilerdenim :) trcell aradi, tamamen ucretsiz bir sekilde gönderelim dedi, gönderdi, 1 gün sonra aradi aktive etti ve bitti. tabi izin lisans sisteminde hala kullanamiyoruz o ayri. ama benim mevzum baska. fatura geldi, mobil imza bedeli 10 tl yazmislar. ben de zam mi geldi acaba diye aradim. hayir dediler zam yok, sizden kurye parasi kesilmis. ben de bana hicbir sekilde boyle bir bilgi verilmedigi ve tamamen ucretsiz olacaginin soylendigini soyleyerek sikayette bulundum. az once sms geldi, bi dahaki faturamda 10 tl indirim yapacaklarmis.

yani tamam ben parami aldim ama bu adamlari arayip sormayan yirtinmayan cingenelesmeyen bir sürü insan vardir. 20 milyon kullanicinin her birinden 10 kurus fazla alsa 2 milyon (eski parayla 2 trilyon) yapar.
kissadan hisse saygilar sevgiler :)

@Tolgay Doğan
çok iyi yapmışsınız. hem telefon şirketleri hemde bankalar farklı işlemler ile sürekli para kesiyorlar. bence bu çingeneleşmek değil hakkınızı aramaktır. bu şekilde hepimizide uyarmış olduğunuz. muhtemelen bizlere de bu şekilde fatura sürprizi olabilir.

mobil imza ile ilgili bir gelişme var mı? ne zaman tekrar aktif olacağı hakkında birşeyler duyan falan?? eğer bu mobil imzanın düzeltilmesi aylık raporların ve iç tetkiklerin yüklenmesi gibi olacak ise vay valimize :(:(

@Emine Erdem
valla bizim ofiste herkes mobilliydi, bu sebepten dün gittik SMM ye ve bir çevre görevlisine e-imza aldik. en azindan alternatif olmasi acisindan iyi oldu. bi iki basvuru vardi yaptik e-imza ile.
mobil imza sisteminin eskisi gibi olmasi bir kac ayi bulur diyorlar. hatta e-imza aldigimiz turk trust, mobil imza kalkti artik sadece e-imza var gibi bisey de soyledi ama cok ustunde durmadim.

@Emine Erdem
sabah 10 gibi basvurduk, aksama dogru 4 gibi hazirdi. bir cd veriyorlar onu bilgisayara yükleyip e-imzanizi aktive ediyorsunuz. ve hazir. saat 5 te basvurularimi yapmaya basladim tekrar.