• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Soyadı değişikliği nedeni ile çevre görevlisi belgesi yenileme işlemleri

Sedat Azizoğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI
Yeni evlenen bayan çevre görevlisi arkadaşlarımız için; Allah bir ömür mesut etsin :)

Başvuru Takip >>> Belge Başvurusu>>> Belge adı alanında "Soyadı değişikliği nedeni ile belge yenileme (evlilik-boşanma)" seçimini yaparak "Başvuru Yap" butonunu tıklıyoruz.

Daha sonra Kişi Bilgileri >>> Kimlik Bilgileri >>> Gelen sayfada TC'nizin yazılı olduğu alanın yanında bulunan "Ara" butonunu tıklayın, soyadınız ve diğer bilgileriniz nüfus verilerinde son hali ile gelecektir, eski soyadınızı yazın ve soyadı değişikliği yaptığınız belgeyi "Gözat" butonunu kullanarak dijital imzanız ile ekleyin, Kaydet butonuna basarak bu alandaki kaydınızı değiştirin.

Tekrar Başvuru Takip >>> Belge Başvurusu sayfasına gelerek burada açılan soyadı değişikliğine ilişkin belgeyi dijital imzanız ile ekleyerek soyadı değişikliği nedeni ile çevre görevlisi belge başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Yetkililerin onaylama işleminden sonra Çevre Görevlisi Belgenizi yeni hali ile sistemden görebileceksiniz.

NOT: Evlilik nedeni ile soyadı değişikliği nedeni ile çevre görevlisi belgesi yenileme işlemi için ücret alınmamaktadır.

birşey soracaktım arkadaşlar,
evlilik nedeniyle soyadı değiştiği zaman çevre izni aşamasında olan firmalar online sorun yaşanırmı??

@Sedat Azizoğlu

Sedat Bey, bir sorum olacak.

Çevre görevlisi belgem var. Evlendikten sonra yukarıda yazdığınınz adımları takip ederek değişiklik yapmak istedim fakat; sanırım güncellemeden dolayı sistemde Başvuru Takip >>> Belge Başvurusu>>> Belge adı alanında "Soyadı değişikliği nedeni ile belge yenileme (evlilik-boşanma)" seçimini yapacak butonlar yok.

181'a aradım. Kimlik bilgileri sekmesinin altında evlilik cüzdanını kaydetmem söylendi. Ben de kimlik bilgilerinde ara butonuna basarak bilgilerimi güncelledim. Ardından evlilik cüzdanımda soyadı bilgilerimin olduğu sayfayı burayı e-imza ile kaydettim.

Şimdi merak ettiklerim, belgem değişecek mi? Sistemde yeni belge başvurusu yapamadım haliyle, sadece bu belgeyi ekledim. Hala, eski soyadım ile aldığım mobil imzamı kullanabilir miyim?

Yardımınız için teşekkürler,

Bende bakanlıkla bu konu hakkında görüştüm. Ben ilk önce kimlik bilgilerimi düzeltmeden başvuru yapmıştım. bakanlıktan aradılar red edileceğini önce kimlik bilgilerimi düzeltmemi söylediler o arada da hala eski soy isminle imza atıyorsun onu da düzelt öyle başvur dediler. Ancak hala mobil imzam eski soyadımla turkcell bilgilerimi yeniledi ama imzam değişmedi bu nedenle belgemi de yenileyemedim.

@gozdekirbas

Türkcell bilgilerinizi yenilediyse eğer soyadınız değişmiş olmalı değil mi? İmzam değişmedi demişsiniz ama, o zaman Türkcellin yenilediği bilgiler neydi?

@İrem Bengisu Erol

Merhaba belgenizi yenileyebildiniz mi, bende aynı sebepten yenilemeye çalışıyorum ancak sistem sürekli hata veriyor

Merhaba;
Evlilik ya da başka bir sebeple kimlik bilgilerinizdeki herhangi bir değişiklik direk mobil imzanızın iptaline sebep oluyor arkadaşlar.
Süresi dolmamış olan mobil imzam için kimliğimi değiştirdikten bir hafta sonra Turktrust tan aradılar ve imzamı iptal ettiler.
Yeniden başvuru yapmam gerekiyormuş. Yönetmelik böyleymiş kimlik bilgileri değiştiği için mobil imzanızı yenilemeniz gerkiyor.
İzin sürecinde sıkıntı yaratabilir. bilginiz olsun istedim.

@Sedat Azizoğlu
Tarif edildiği üzere bilgilerimi güncelleyip dosyayı yükledim mobil imza ile de imzaladım herhangi bir sıkıntı yaşamadım şimdilik "Çevre görevlisi belge başvurunuz ilk mesai gününde yetkililere iletilecektir" diye mail aldım. Fakat sormak istediğim belgem yenilendikten sonra mobil imza da değişilik yapmam gerecek mi ?

@Beyda Kaya
Teşekkürler Beyda Hanım ama yanlış yorumlamadıysam başvuru sahibi benim eski soyadımla basvuru yaptım değişmesi için, mobil imzamda eski soyadımla yani ikisi de uyumlu olmuş olmuyor mu ?

@Pınar Pelit Demir

Eski soyadınla ve mobil imzanla başvuru yaptığında sistem senin yeni soyadını nasıl bilecek ki? öncelikle yapman gereken işlemler aşağıdaki gibi olmalıydı.

1. Kişi bilgileri sekmesinde Belge Başvurusu adımına gelerek, Belge adı kısmında

"Medeni hal değişikliği nedeniyle belge yenileme" seçeneğini seçerek belge başvurusu yap'a tıklamanız gerekiyor.

2. Başvuruyu başlattıktan sonra Kimlik Bilgileri adımına gelerek, TC numaranızı yazarak ara butonuna basmalısınız. Yeni bilgileriniz otomatik olarak gelecektir.
3. Kimlik Bilgileri adımında değişiklikleri kaydet diyerek yeni soyadınıza göre bilgilerinizi kayıt etmelisiniz.
4. Tekrar Belge Başvurusu adımına gelmeniz gerekmektedir. burada evlenme cüzdanınızı sisteme yükleyerek başvuruyu tamamlamalısınız.

Ancak evlenme cüzdanını imzadığınız mobil yada e-imza yeni soyadınıza göre düzenlenmiş olmalı.

Sistem değişmediyse Kasım ayında yukarıda tanımladığım adımları yaparak belge yenileme yapmıştım. Hatta e-imzam ile yeni soyadım uyuşmadığından ilk seferde red olmuştu.

Umarım yardımcı olmuştur .

E-imza nız soyadınız değiştiği anda iptal edilmesi gerekiyor. son kullanma tarihine 2 yıl olduğu olduğu halde evlendikten sonra e-imzamı aldığım şirket beni aradı imzamı iptal edeceklerini söyledi ve iptal ettiler. Kimlik bilgileir değiştiği için e imza geçerli olmuyormuş. Ancak onlar durumu fark edene kadar e-imzam geçerli miydi onu bilemiyorum.