• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tehlikeli atık beyanları

E. Cihan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
N/A Environment
Sistem Eylül ayında yeniden açılacak deniyordu ancak henüz bir haber yok. Bilgisi olan var mı ?

günaydın arkadaşlar kaçırmış yada yanlış anlamış olabilirim TABS'de bitkisel atık yağları beyan edilmelidir. yazılmış sanki, bilginiz olsun TABS'de bitkisel atık yağlar beyan edilmeyecektir. bilenler mutlaka vardır. tekrar etmek istedim.

hayırlı günler herkese

@Filiz Bali
Atık yağ üreticisinin yükümlülükleri
Madde 10 — Atık yağ üreticileri;
a) Atık yağları diğer atık madde ve çöplerden ayrı olarak biriktirmekle,
b) Faaliyetleri sonucu oluşan atık yağların biriktirilmesi için sızdırmaz, iç ve dış yüzeyleri korozyona dayanıklı bidon, konteyner ve tank gibi toplama kaplarını kullanmakla,
c) Atık yağları (Değişik ibare:RG-30/3/2010-27537)(1) çevre lisanslı taşıyıcılarla lisanslı geri kazanım veya bertaraf tesislerine göndermekle,
d) Atık yağ sevkıyatında ulusal atık taşıma formu kullanmak ve her taşımadan sonra bunların bir kopyasını ilgili valiliğe göndermek, bu belgeleri beş yıl süreyle tesiste muhafaza etmekle,
e) (Değişik:RG-31/7/2009-27305) Geri kazanım veya bertaraf tesisleriyle olabilecek uyuşmazlıkları ilgili il çevre ve orman müdürlüğüne bildirmek, uyuşmazlık giderilinceye kadar uyuşmazlığa konu olan atık yağları kendi depolarında muhafaza altında bulundurmakla,
yükümlüdürler.

Yönetmelikte böyle bir ibare yok. Beyan edilmesiyle ilgili bir madde bulunmamaktadır, Fidan Hn.

Madeniz yağlar ile Bitkisel atık yağların tabii olduğu yönetmelikler farklı. Madeni yağlar için bu bildirim istenirken Bitkisel atık yağlarda bildirim yükümlülüğü bulunmamaktadır.
Ayrıca TABS'da yanlış bilmiyorsam Bitkisel Atık Yağlar için beyan yapabileceğiniz bir atık kodu yok. Yani 20 01 25 sanırım atık kodu ancak TABS'da bu kod bulunmuyor.

Merhabalar, aşağıdaki madde gereğince tehlikesiz atıkları beyan etmek gerekiyor mu acaba? Bu internet tabanlı program hazırlanıp hazırlanmadığı konusunda bilgisi olan varsa şimdiden çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim.

Tehlikesiz atık üreticisinin yükümlülükleri
ç) Tehlikesiz atık beyan formunu, her yıl takip eden yılın en geç Mart ayı sonuna kadar bir önceki yıla ait bilgileri içerecek şekilde Bakanlıkça hazırlanan internet tabanlı programı kullanarak doldurmak, onaylamak, çıktısını almak ve beş yıl boyunca bir nüshasını saklamakla,

Çevre Mühendislerine yönelik atık beyanlarınız ve benzeri konularda yardımcı olmak istiyoruz ancak sitede reklam olarak algılandığından dolayı konuyla ilgili özelden mesaj attığınız taktirde ücretsiz online yazılım hakkında bilgi paylaşımında bulunabiliriz.

bir sorum olacak sayın meslektaşlarım. biz atık beyanımızı yaptık sistemden bu dilekçeleri mart ayı içerisinde iletsek Müdürlüğe sıkıntı yaşar mıyız? Mantıken bana herhangi bir sakıncası yokmuş gibi geliyor ama emin olmak istedim. Saygılarımla

@Rıfat Yıldırım

tehlikeli atık beyanlarını zaten dilekçe ile girmenize gerek yoktur.

TARIK bey atık beyanlarının mart sonuna kadar bildirimlerini yapabileceğiniz için herhangi bir sakıncası yok ancak atık yağların son günü yarındır. Saygılarımla

@Taytek
SAYIN İLGİLİ,

Son mesajımı okursanız soru sormadıgımı anlarsınız.

özür dilerim RIFAT BEY'e cevap yazmıştım ama o sırada sizin yazınızı okurken sizin adınızı yazmışım kusura bakmayın

arkadaşlar şubat sonuna kadar olan bildirim ambalaj atıkları değil mi sadece? atık yağ beyanlarının son günü mart ayı sonu diye biliyorum ben yanlış mı biliyorum acaba? Eğer öyleyse yandım demektir.