Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tehlikesiz atık ve ambalaj atığı toplama tesisine hangi tür radyasyon cihazı istenir?

Konu, 'Analizler ve Deneyler' kısmında Ezgi Karabulut tarafından paylaşıldı.

1. Ezgi Karabulut

Ezgi Karabulut CMNet Üyesi

iyi günler
    ben tehlikesiz atık ve ambalaj atığı toplama tesisinde çalışıorum. tat lisansını almamız için bizden radyasyon cihazı istendi. TAEK in standart cihazları varmış. Bana önerebilceğiniz bi cihaz varmıdır şimdiden tesekkur ederım

2. Can Doğan

Can Doğan CMNet Üyesi

ezgi hanım cihaz konusunda ne yaptınız biz de alacağız fakat hangi cihaz bize uygundur bilemedik siz hangisini aldınız

3. Ezgi Karabulut

Can bey Neb211 cihazını aldık zaten toplama ve ayırma tesisleri onu alıyomuş yalnız onların bırde egıtım programları oluo bır gunluk. onuda taekten ogrenebılırsınız ya ankara yada ıstanbulda oluo bilginiz olsun

4. Can Doğan

Can Doğan CMNet Üyesi

hımm teşekkür ederim sağolun...

5. Dilan Seycan

Dilan Seycan CMNet Üyesi

radyasyon cihazı sadece metal için değil miydi?

6. Ezgi Karabulut

Ambalaj atığı toplama ve ayırma tesisleri için alınması gerekiyor TAT belgesini almak istiyorsak. Tabi lisansınız da atık kodları neleri belirttiğinizi bilmiyorum ama tat belgesi için kesin alınması gerekiyor diye biliyorum

7. Volkan Azak

Volkan Azak CMNet Üyesi

bazı tehlikesi atıkların geri kazanım tebliğinde TAT lar için radyasyon ölçüm cihazı ve yeterlilik sahibi poersoenl bulundurulur ibaresi mevcuttur.
    md 12.

iyi çalışmlar dilerim,

8. Dilan Seycan

Dilan Seycan CMNet Üyesi

d) Metal hurda toplama-ayırma faaliyeti yapan tesislerde taşınabilir radyasyon ölçüm cihazı ve yeterlilik sahibi personel bulundurulur. OSB, küçük sanayi siteleri vb. şekilde toplu halde bulunan ve giriş çıkışları kontrol altına alınmış sanayi sitelerinin girişlerinde radyasyon kontrol sistemi ve yeterlilik sahibi personel varsa bu şart aranmaz.

tat için rasyasyon şartı metal hurda ayırma faaliyeti yapan tesisler için sınırlandırılmış

9. Volkan Azak

Volkan Azak CMNet Üyesi

Dilan Hnm,

yukarıda belirttiğim gibi "Bazı Tehlikesiz Atıkların Geri Kazanım Tebliğinde" madde 12 gerekli olduğunu yazılmıştır. yanlış hatırlmıyorsam. bu tebliğe bakıp tekrar gözden geçirmeniz öneririm

saygılarımla

iyi çalışmalar,

10. Ercan Selvi

Ercan Selvi CMNet Üyesi

Birde arkadaşlar bu radyasyon cihazlarını sadece bulundurmamız yetıyormu yani bununla ilgili belli bir periyotlarda kontrol yapılıp düzenlemesi felan gerek mi ? bu konu hakkında bilgisi olan var mı ?

11. Ezgi Karabulut

belgenin alınması için radyasyon cihazı şart ama onun dışında gelip kontrol edicez diye birşey söylenmedi zaten faturası oluyor fırmanın üzerine yani firmada bu cihazın bulunduğu belli olmuş oluo

12. Ercan Selvi

Ercan Selvi CMNet Üyesi

Evet zaten baska turlu onay vermıyorlar dogru fakat onu aldırmalarında bır amaç olmalı değil mi? süs diye durması degıl heralde buunla ılgılı bır yaptırım var mı kı?

13. Ezgi Karabulut

onu aldırmaların da ki sebeb atıkların içerisinde radyasyon olma ihtimalidir ona bakarsanız yangın teçhizatını dı istiyorlar ama ne kadar sıklıkta kullanıyoruz. o da bunun gibi bir şey

14. Ercan Selvi

Ercan Selvi CMNet Üyesi

ama işte yangın olma ıhtımalıne karsılı evet lazım techızat. soyle bır sey var ama bunu cogu er kullanmıyor sadece gerektıgı ıcın alıyor bunualrımalarındekı amaç ıslevını gormyor o zamn bunun kontrol mekanızması olmalı bence. onu kasdetıyorum

15. Ezgi Karabulut

Ama ne yazık ki Türkiye'de işler böyle:(

16. Ercan Selvi

Ercan Selvi CMNet Üyesi

Biz Mühendisler kendı alanımızda bırseylrı duzeltırsek baska yerde doktorlar baska yerde memurlar herkes kendı alanını toplamalı ama işte herkes taşın altına elını koymaktan sakınıyor..

17. H. Mustafa Pekçetin

H. Mustafa Pekçetin CMNet Üyesi

Ezgi Hanım Merhaba,
    Tehlikesiz Atık Geri Kazanım (döküm) tesisi için bu cihazdan alsak yeterli olur mu bilginiz varsa paylaşabilir misiniz? Teşekkürler.

18. Tutku Alper

Tutku Alper CMNet Üyesi

bende kendi tesisime alınması için bu konuda TAEKten bir yetkiliyle konuşmuştum, siz onlara neden aldığınızı anlatırsanız yardımcı oluyorlar.

H. Mustafa Pekçetin bunu beğendi.
  19. Ezgi Karabulut

Aynen TAEK teki çalışanlar bu konuda yardımcı oluyorlar . Bu cihaz ambalaj atıkları toplama ve ayırma tesisleri için yeterli ama dediğiniz gibi en iyi bilgiyi TAEK ten öğrenebilirsiniz.

20. H. Mustafa Pekçetin

H. Mustafa Pekçetin CMNet Üyesi

TAEK ile görüşmeden önce sizin deneyimlerinizi öğrenmek istedim, Teşekkürler..

Tehlikesiz atık ve ambalaj atığı toplama tesisine hangi tür radyasyon cihazı istenir? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Ambalaj Atığı geri Kazanım, Tehlikesiz atık geri kazanım

Ambalaj Atığı geri kazanım ve tehlikesiz atık geri kazanım tesislerine çevre görevlisi gereklimi ? Bu tür lisansa sahip tesisler danışmalık firmalarla çalışmak zorundalar mı?
  2. Tat tesisine Tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi

Merhabalar. Tat tesisimize Tehlikesiz atık Toplama ayırma belgesi almak istiyoruz.Nasıl bir yol izleyeceğimiz konusunda bilgisi olan varsa paylaşabilir mi ? Teşekkürler
  3. Tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi Metal hurda toplama ayırma tesisi?

Merhaba, Arkadaşlar kafamı karıştıran bir durumda lütfen adınlatırmısınız, tehlikesiz atık toplama ayrıştırma belgemiz var(İÇOM 'dan alınan) fakat metal hurda toplama ayırma tesisi için de düzenlenen bir belge var mı? Bizim alabileceğimiz tehlikesiz atık kodlarımızda zaten metaller de var.Bazı tehlikesiz atıkların geri kazanım tebliğinde bu geçiyor, metal hurda toplama ayırma tesisi olduğunu...
  4. Tehlikesiz Atık - Ambalaj Atığı

Arkadaşlar tesisimizde pet preformlar şişirilerek pet şişe üretimi yapılmaktadır. Şişirilme esnasında yan ürün olarak bozuk preformlar (tüp şeklinde) oluşmaktadır. Şimdi biz bu bozuk preformların çıkışını ambalaj atığı olarak mı yoksa tehlikesiz atık olarak mı yapacağız?
  5. Tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi-atık kod listesi

Selamlar,arkadaşlar tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi için atık kod listesinde tehlikelileri çıkarttığım zaman yaklaşık 550 adet atık oluyor.bunların hepsini almak istesem bir sıkıntı olurmu acaba?sonradan bu belge ile çalışırken firmalardan gelecek taleplerde listemde kodu olmadığı için alamayacağım bir atık olsun istemiyorum .yoksa çok çok önemli olanlarını almalıyım sadece?