• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tehlikesiz atık ve ambalaj atığı toplama tesisine hangi tür radyasyon cihazı istenir?

Ezgi Karabulut

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
danışamanlık
iyi günler
ben tehlikesiz atık ve ambalaj atığı toplama tesisinde çalışıorum. tat lisansını almamız için bizden radyasyon cihazı istendi. TAEK in standart cihazları varmış. Bana önerebilceğiniz bi cihaz varmıdır şimdiden tesekkur ederım

Can bey Neb211 cihazını aldık zaten toplama ve ayırma tesisleri onu alıyomuş yalnız onların bırde egıtım programları oluo bır gunluk. onuda taekten ogrenebılırsınız ya ankara yada ıstanbulda oluo bilginiz olsun

Ambalaj atığı toplama ve ayırma tesisleri için alınması gerekiyor TAT belgesini almak istiyorsak. Tabi lisansınız da atık kodları neleri belirttiğinizi bilmiyorum ama tat belgesi için kesin alınması gerekiyor diye biliyorum

bazı tehlikesi atıkların geri kazanım tebliğinde TAT lar için radyasyon ölçüm cihazı ve yeterlilik sahibi poersoenl bulundurulur ibaresi mevcuttur.
md 12.

iyi çalışmlar dilerim,

d) Metal hurda toplama-ayırma faaliyeti yapan tesislerde taşınabilir radyasyon ölçüm cihazı ve yeterlilik sahibi personel bulundurulur. OSB, küçük sanayi siteleri vb. şekilde toplu halde bulunan ve giriş çıkışları kontrol altına alınmış sanayi sitelerinin girişlerinde radyasyon kontrol sistemi ve yeterlilik sahibi personel varsa bu şart aranmaz.

tat için rasyasyon şartı metal hurda ayırma faaliyeti yapan tesisler için sınırlandırılmış

Dilan Hnm,

yukarıda belirttiğim gibi "Bazı Tehlikesiz Atıkların Geri Kazanım Tebliğinde" madde 12 gerekli olduğunu yazılmıştır. yanlış hatırlmıyorsam. bu tebliğe bakıp tekrar gözden geçirmeniz öneririm

saygılarımla

iyi çalışmalar,

Birde arkadaşlar bu radyasyon cihazlarını sadece bulundurmamız yetıyormu yani bununla ilgili belli bir periyotlarda kontrol yapılıp düzenlemesi felan gerek mi ? bu konu hakkında bilgisi olan var mı ?

belgenin alınması için radyasyon cihazı şart ama onun dışında gelip kontrol edicez diye birşey söylenmedi zaten faturası oluyor fırmanın üzerine yani firmada bu cihazın bulunduğu belli olmuş oluo

Evet zaten baska turlu onay vermıyorlar dogru fakat onu aldırmalarında bır amaç olmalı değil mi? süs diye durması degıl heralde buunla ılgılı bır yaptırım var mı kı?

onu aldırmaların da ki sebeb atıkların içerisinde radyasyon olma ihtimalidir ona bakarsanız yangın teçhizatını dı istiyorlar ama ne kadar sıklıkta kullanıyoruz. o da bunun gibi bir şey

ama işte yangın olma ıhtımalıne karsılı evet lazım techızat. soyle bır sey var ama bunu cogu er kullanmıyor sadece gerektıgı ıcın alıyor bunualrımalarındekı amaç ıslevını gormyor o zamn bunun kontrol mekanızması olmalı bence. onu kasdetıyorum

Biz Mühendisler kendı alanımızda bırseylrı duzeltırsek baska yerde doktorlar baska yerde memurlar herkes kendı alanını toplamalı ama işte herkes taşın altına elını koymaktan sakınıyor..

@Ezgi Karabulut
Ezgi Hanım Merhaba,
Tehlikesiz Atık Geri Kazanım (döküm) tesisi için bu cihazdan alsak yeterli olur mu bilginiz varsa paylaşabilir misiniz? Teşekkürler.

Aynen TAEK teki çalışanlar bu konuda yardımcı oluyorlar . Bu cihaz ambalaj atıkları toplama ve ayırma tesisleri için yeterli ama dediğiniz gibi en iyi bilgiyi TAEK ten öğrenebilirsiniz.