• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

10.03.2020 TARİHLİ EKÖK Metal Uygulaması Güncellemesi

Nafiye Efeoğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
yok
10.03.2020 TARİHLİ EKÖK METAL GÜNCELLEMESİ
Bilindiği üzere Bakanlığımız Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından "Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrolü Kapsamında Metal Üretim ve İşleme Tesislerinin Değerlendirilmesi (EKÖK-METAL) Projesi" Karabük Üniversitesi ile yürütülmektedir.

Bu bağlamda, proje kapsamında yer alan "Mevcut En İyi Teknik (MET) kontrol listelerinin hazırlanması ve tesislere iletilmesi" aktivitesi çerçevesinde ilgili tesislerden uyum durumu ve yatırım ihtiyaçlarına ilişkin veri talep edilecek ve elde edilen veriler proje kapsamında değerlendirilecektir.

Proje faaliyetleri kapsamında 24-26 Şubat 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilen çalıştayda, söz konusu uygulamaya girilen verilerde ilave ve düzeltme yapılması gerektiği görülmüştür.

Bu doğrultuda, EKÖK Metal uygulaması 20 Mart 2020 tarihine kadar veri girişine açılmış olup, verilerin tarafınızca yeniden gözden geçirilerek güncellenmesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini arz ederim.

Detaylı bilgi ekte gönderilen resmi yazıda yer almaktadır.

Ekli dosyalar

• EKÖK-Metal Güncelleme Resmi Yazı.pdf
    61.9 KB · Görüntüleme: 40
Arkadaşlar,

EKOK kapsamında yapılan anket çalışmalarının büyük bir çoğunluğu kendini kapsam dışı (anket sorularında F şıkkı) olarak belirtmişler. Doldurulanların büyük bir kısmı da, yeni yatırımlar için EKOK yönetmeliğinde yer alan sınır değerleri değil, güncel mevzuatta ki sınır değerleri baz almıştır. Olması gereken EKOK yönetmeliğinde yer alan sınır değerlere uymak için yapılması gereken yatırımlar ve yatırım süresidir. Bu sebeple anket çalışmasını tekrar aktif etmişlerdir.

1583906164927.png

ŞUAN SİSTEM BU HATAYI VERİYOR.

Biz metal işleme tesisi tank hacimlerinin 30m3 üzerinde yer alan bir işletmeyiz. Bu anketi doldurmak zorunda mıyız?

Son düzenleme:
Tesis üretim kapasitesi olarak her türlü sınır değer altında olmasına rağmen bu anketi doldurmamı istediler. Ona rağmen bazı düzenlemeler yapıp gönderdim. Dün bana da güncelleme yazısını mail atmışlar.

Sistem açılmış, Hesap (Firma, Kurum) kısmından giriş sağlanıyor, belki firma bazında bir hata oluşmuş olabilir. Hangi firmalarda sorun yaşıyorsunuz mail ile bana ulaşırsanız, hemen programın geliştiricisi ile iletişime geçeyim? Mail ile gönderilen yazı sisteme giriş yapıp kapsamda olduğunu belirten kişilere tekrardan EKÖK yönetmeliği sınır değerlerine göre değerlendirmeleri, yatırım ve gerekli süre bilgisini girmeleri içindir. Yapılan çalıştay sonrası daha doğru geçiş süresi ve yatırım maliyeti hesaplayabilmek ve EKÖK yönetmeliği uygulamaya girdiğinde sektörün zor durumda bırakmamak amacı ile alınmış kararlardan biridir. Anketin (MET kontrol listesinin) doldurulması bu yüzden önem arz etmektedir.

Merhaba arkadaşlar herkese kolay gelsin öncelikle.

EKÖK METAL için belli bir süre varmıydı? Benim böyle bir uygulamadan yeni haberim oldu. Anketi şuan yapabilmek için ne yapmak gerekiyor? Yapmazsak bize yaptırımı ne oluyor? Yeniyim de bu konularda yardımcı olabilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim. Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Daha öncesinde yapıldıysa ve proseslerde herhangi bir değişiklik ya da iyileştirme /yeni teknoloji kullanımı vs.yoksa birdaha sisteme girmenize gerek yok dendi.20.03.2020 son tarihti yine de Görkem Yeşilyurt ile görüşme sağlayabilirseniz daha sağlıklı olacaktır.

Nafiye EfeoğluMerhaba konu ile ilgili bir kaç sorum olacak yönetmelik yayınlandı mı ? bir firma kimyasal üretiyor. ama ne çeddeki maddelerinde ne de izin lisansta organik veya iorganik madde üretimine yönelik maddeye girmiyor. ekök te de o maddeye girmiyor diye değerlendirmem doğru olur mu? ekök te giriyor desem bu sefer neden çedde organik yada inorganik madde üretimine yönelik belge alınmadı denir mi? bir başka sorum ekök kapsamına giren firmanın sistemden veri girişi yapması zorunlu mu yapılmazsa yaptırımı var mıdır? her yıl belirli tarihlerde beyan mı edilecek ? sistem veri girişi hakkında bilgi verebilir misiniz?