• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Aat sorumlusu

Havva Aydın

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Danışmanlık
Merhabalar, bir tesise AAT sorumlusu (D sınıfı için) olmak için hangi şartları sağlamamız gerekiyor, danışmanlık kapsamında yapılabiliyor mu yoksa daimi bulunma zorunluluğu var mı?

Çözüm
Merhabalar, D sınıfı eğitimi almak ve sınavına girmek için herhangi bir şart sağlamanıza gerek yok tecrübe şartı aranmamaktadır.

A/B sınıfı arıtması olan firmalar daimi olarak A/B sınıfı işletme belgesi olan Çevre Mühendisi çalıştırmak zorunlular.

C /D sınıfı arıtması olan firmalar için daimi işletmeci çalıştırma zorunluluğu yok.

C sınıfı işletme belgesi ile C sınıfı 5 arıtmaya,

D sınıfı işletme belgesi ile aynı il içerisinde olmak kaydı ile 30 D sınıfı arıtmaya bakabiliyorsun.

Buda bir çevre mühendisi olarak C ve D sınıfı arıtması olan firmalara danışmanlık hizmeti verebiliyorsun anlamına geliyor. Ama bu danışmanlık muhabbetinin detaylarını tam olarak bilmiyorum etrafımda da yapan yok.
Merhabalar, D sınıfı eğitimi almak ve sınavına girmek için herhangi bir şart sağlamanıza gerek yok tecrübe şartı aranmamaktadır.

A/B sınıfı arıtması olan firmalar daimi olarak A/B sınıfı işletme belgesi olan Çevre Mühendisi çalıştırmak zorunlular.

C /D sınıfı arıtması olan firmalar için daimi işletmeci çalıştırma zorunluluğu yok.

C sınıfı işletme belgesi ile C sınıfı 5 arıtmaya,

D sınıfı işletme belgesi ile aynı il içerisinde olmak kaydı ile 30 D sınıfı arıtmaya bakabiliyorsun.

Buda bir çevre mühendisi olarak C ve D sınıfı arıtması olan firmalara danışmanlık hizmeti verebiliyorsun anlamına geliyor. Ama bu danışmanlık muhabbetinin detaylarını tam olarak bilmiyorum etrafımda da yapan yok.

KubilayDumanHemen @KubilayDuman beyin yaptığı yorumu genişleteyim,
Bu konu ile alakalı bir il çevre müdürlüğüyle yaptığım görüşmede;
-Atıksu Bilgi sistemi üzerinde sorumlu ile alakalı herhangi bir ekran olmadığı,
- AAT sorumlusu ile firma arasında yapılacak sözleşmenin yükleneceği bir arayüz olmadığı için karşılıklı sözleşmenin yapılması ve çevre dosyasında (aynı danışmanlık hizmet sözleşmesi gibi) bulunması gerektiğini söylemişti.
Sanırım ilerleyen süreçte Atıksu Bilgi Sistemi üzerinden yada EÇBS'de yeni açılacak bir uygulama üzerinden bu hizmette düzene sokulur diye tahmin ediyorum.

Önceki cevapları görüntüle…
Özgün Yağız ÖZGÖREN@Özgün Yağız ÖZGÖREN hocam merhaba,
Sözleşmenin AAT sorumlusu ile firma arasında mı yapılması daha doğru olur yoksa Danışmanlık firması ile Firma arasında mı,
Veya Çevre Yönetimi Hizmeti Sözleşmesinde Yükümlülükler kapsamında AAT konusundan bahsetmek mi sizce?
AAT Sorumlusu sınavlarında gerekli evrakların yüklendiği bölümde bu durumda firmadan ayrıca yazı mı almak gerekir diye düşünüyorum, ilk sınavlarda farklı uygulamalar yapılarak farklı haklar tanındı ya da bakanlık bunu farketmedi...

Kubilay Dumanbilgilendirme için çok teşekkür ederim. Danışmanlık yaptığımız firmalar bizden bu hizmeti talep etmekte haliyle sözleşme aat sorumlusu ile firma arasında olması mı mantıklı olur yoksa danışmanlık firması ile mi? bir de aynı il sınırları içerisinde 30 firmaya bakılabilir ibaresi geçmekte ancak baktığımız tesisler farklı illerde olursa ?

Çözüm
Merhaba, şubat ayı içerisinde kargolanacak olan aat sorumlu personel sertifikaları ile ilgili herhangi bir bilgisi olan var mı? Konuyla ilgili herhangi bir duyuru-mesaj göremedim.