• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Acil yardim biyogaz

Erdmaktrk

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Yok
Arkadaslar merhaba , benim bitirme projem organik atiklardan biyogaz eldesi , bu proje kisminda belli calismalarimi bitirdim ancak bana suan Türkiye de guncel calisan biyogaz uretim tesisinin nasil uretigi hangi organik atiklardan urettigi ne kadar verim elde ettigi prosesleri hakkinda bilgi lazim yardimci olabilcek biri varsa gerceten cok iyi olur simdiden tesekkur ederim .

@Erdmaktrk sana kısaca anlatayım sistemi,
Tesise farklı türden organik atıklar geliyor ve her gelen farklı atık için nem tayin veya etüv cihazında KM analizleri yapılıyor ayrıca BMP cihazı ile metan analizi yapılıyor. Gelen her atığın asitdik ve bazik özelliğine göre hidroliz havuzuna besleme yapılıyor sonrasında digester dediğimiz anaerobik reaktöre havuzdan saatlik besleme yapılıyor. Çıkan gaz reaktörlerin ortasında bulunan kolektör hattında toplanıyor. Ve sonrasında gaz motorlarına iletilerek elektrik ve ısı enerjisi elde ediliyor. Çıkan ısı enerjisi de atık ısı kazanları aracılıyla sıcak su ve buhara dönüşüyor. Bu ısı enerjisi de yine kendi sistemimizde kullanabiliyoruz. Ayrıca gazı alınmış atık da kompost tamburu dediğimiz sistemle organik gübreye dönüşüyor. Kısaca özetleyecek olursak sisteme atık giriyor (uygun şartlarda sağlanarak bakteri mik.,zaman,sıcaklık , ph vb.) ve elektrik, buhar, sıcak su ,likit gübre ve organik gübre çıkıyor. Kabaca bu şekilde sistemi anlatabilirim fakat net değerleri vermem mümkün değil :)

@s_zen
Çok teşekkür ederim gayet guzel anlatmissiniz ancak benim bitirme projem icin birkac tane üreten tesisin girdileri ciktilari elde ettigi verim gibi bilgiler lazim o yuzden de bu tarz yerlerde çalışan arkadaslari ariyorum, tesisleri arasam bana verirler mi bu bilgileri acikcasi tam da emin degilim o yuzden burdan arastirma yapoyorum oncelikle .

Tesis de bu bilgiler çok paylaşılmaz . Detaylı detaylı giren atık türleri ne kadar beslendiği yada ne kadar verim elde edildiği bilgisi biraz zor açıkçası . Misal şu kadar atık beslendi gübre vb. bu kadar biyogaz elde edildi buda elektriksel olarak günlük üretilen elektrik bilgisi yeterli mi daha detay mı?

Bazi tatsiz olaylardan dolayi Biraz gec cevap verdim kusura bakmayin , "şu kadar atık beslendi gübre vb. bu kadar biyogaz elde edildi buda elektriksel olarak günlük üretilen elektrik bilgisi yeterli" bu bilgi yeterli olucaktir tabi ki bana, zaten bunu istiyorum :) , ancak hangi firma oldugunu ve firmanin genel islesinide alma ihtimalim varmi :) 1 tane tesisin bile internette isleyisi tam olarak yok yani bulamiyorum ve bitirme calismama 1 tane tesis koymam gerekiyor en az