• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

ACİL

AbdulLAH.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
kamu
ARKADAŞLAR MERHABA
Çevre yönetim biriminin nitelikleri
MADDE 8 – (1) Aynı vergi numarasına veya 5 inci maddenin üçüncü ve beşinci fıkraları kapsamında olup aynı SGK numarasına sahip işletmeler, çevre yönetimi faaliyetlerini çevre yönetim birimi ile yürütebilirler. (2) Çevre yönetimi biriminde en az 2 (iki) çevre görevlisinin sürekli istihdam edilmesi ve bunlardan; a) (Değişik:RG-6/5/2014-28992) Birinin çevre mühendisliği bölümünden mezun veya çevre mühendisliği konularında yüksek lisans veya üzeri eğitim almış veya 7 nci maddenin ikinci fıkrası kapsamında belge almış çevre görevlisi olması, b) Birinin, kamu veya özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az 3 (üç) yıllık mesleki tecrübeye sahip bir çevre görevlisi olması, zorunludur.

bu madde den anlaşılan nedir

1 -ÇEVRE YÖNETİM BİRİMİNDE ÇALIŞACAK PERSONEL İLLE ÇEVRE GÖREVLİSİMİ OLMALIDIR?

2 - SADECE ÇEVRE MÜHENDİSİ DİPLOMASI OLUP ÇEVRE GÖREVLİSİ BELGESİ OLMAYAN YÖNETİM BİRİMİ KURAMAZ MI?

BENİM ANLADIĞIM BİRİNİN SADECE ÇEVRE MÜHENDİSİ OLMASI DİĞERİNİN DE KAMU VEYA ÖZEL SEKTÖRDE 3 YIL ÇALIŞMIŞ OLMASI YÖNETİM BİRİMİ KURMASI İÇİN YETERLİ GÖRÜLÜYOR

DETAYLI AÇIKLAYABİLİRMİSİNİZ

TEŞEKKÜRLER

''2- Çevre yönetimi biriminde en az 2 (iki) çevre görevlisinin sürekli istihdam edilmesi '' 2 kişinin de çevre görevlisi olması gerekir diyor zaten bunlardan bir tanesi en az 3 yıl tecrübeli çevre görevlisi olmalı diye açıkça belirtmiş

(Değişik:RG-6/5/2014-28992) Birinin çevre mühendisliği bölümünden mezun VEYA DİYE GEÇİLMİŞ EN SONDAKİ ÇEVRE GÖREVLİSİ BELGE KISMINDA DA 7, MADDEYE ATIF YAPILMIŞ.ODA ZATEN BAKANLIK MERKE ZVE İL.MÜD.PERSONLEİ İÇİN..

Yani ya çevre mühendisi olsun ya çevre mühendisliğinden yuksek yapmış olsun ya da bakanlık vb. yerlerde çalışmış ise 3 yada 4 yıl diyor. ayrıca çevre görevlisi belgesi alma şartlarını ve birim kurma şartlarını ayrı ayrı değerlendirmeniz gerekir.

hakan çağlar kardeşim sonuç itibariyle çevre mühendisi diploması yetmiyor.çevre mühendisi bile olsa belgesi olmalı yoksa sadece çevre mühendisi olarak ne yönetim biriminde çalışabilir nede münferit olarak çevre görevlisi işlerini yürütebilir.bunumu anlamalıyız??

Çevre yönetimi biriminde en az 2 (iki) çevre görevlisinin sürekli istihdam edilmesi ve (burada 2 si de çevre görevlisi olacak diyor ve bağlacıylada ayrıca istediği özellikleri sıralıyor.)

bunlardan; (a ve b şartı olarak 2 şart koşuyor.)

a) Birinin çevre mühendisliği bölümünden mezun veya çevre mühendisliği konularında yüksek lisans veya üzeri eğitim almış veya 7 nci maddenin ikinci fıkrası kapsamında belge almış çevre görevlisi olması, (3 ihtimalden birisi kabul)

b) Birinin, kamu veya özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az 3 (üç) yıllık mesleki tecrübeye sahip bir çevre görevlisi olması (tek şart 3 yıllık tecrübe)

Özetle çevre yönetim birimi çevre görevlisi olmadan kurulamaz ama çevre mühendisi olmadan kurulabilir. Çünkü 7. maddenin 2. fıkrası kamuda çalışan herhangi bir 4 yıllık üni mezunu olup çevre ile alakalı 4 yıl görev yapan personel veya 3 yıl görev yapan müdür, daire başkanı vb. kasteder.

@ibrahim_genc
evet çevre mühendisi olması yetmiyor...

@hakan çağlar

merhaba Hakan Bey,

Çevre Yönetim biriminiz var sanırım. EÇBS' ye geçmeden önce çevre yönetim birimi sayfasından aylık çalışma takvimi yüklemesi yapıyorduk. yeni sistemde çevre yönetim birimleri aylık çalışma takvimi yüklemesi yapıyor mu? ben bulamadım